8 sposobów na zastosowanie mydleńca właściwego

W mydleńcu właściwym znajdziemy więcej właściwości niż się nam wydaje. To nie tylko piękna ozdoba ogrodu. Z niniejszego artykułu dowiesz się o jego zastosowaniu i poznasz kilka interesujących faktów na jego temat. Miodla pospolita, zwana też mydleńcem właściwym, występuje w naturze w takich krajach jak Australia, Indie, Chiny, Pakistan, jak również w niektórych częściach Azji. Miodla jest drzewem liściastym, które może osiągać nawet 15 metrów wysokości. Ta roślina ozdobna ma wiele zastosowań, a ich liczba jest gorąco dyskutowana. Niektórzy doceniają jej właściwości, podczas gdy inni uważają je za chwast.

Mydleniec właściwy zastosowanie
Mydleniec właściwy zastosowanie© Photogenica

Cień

Cień drzewa
© Photogenica

Mydleniec osiąga duże wysokości i ma obszerne listowie, co sprawia, że daje doskonały cień. Małe pęki ładnych, pachnących kwiatów lub też jagód to niezwykła ozdoba widoczna z dużej odległości. Ogromna korona zachęca wielu właścicieli tych drzew do postawienia pod nim mebli ogrodowych służących do wypoczynku.

Drewno

Miodla pospolita drewno
© Photogenica

Jednym z najważniejszych zastosowań mydleńca jest wykorzystanie jego drewna. Ma ono piękny, głęboki, czerwonawy kolor, choć nie jest używane na szeroką skalę do produkcji mebli czy forniru. Jest dość odporne na szkodniki, bezwonne i łatwe w produkcji.

Korale

Korale z miodly pospolitej
© Photogenica

Miodla znana jest również jako drzewo koralowe w niektórych częściach świata. Zgodnie ze swoją nazwą, stare jagody tego drzewa mogą być używane jako korale do wyrobu naszyjników, różańców, kolczyków, bransoletek i innych ozdób. Przed ich użyciem należy je jednak dokładnie oczyścić, ponieważ są bardzo trujące.

Ozdoby

Miodla pospolita ozdoby
© Photogenica

Pocięte gałęzie mydleńca sprzedawane są przez florystów. Gałęzie te mogą służyć jako podkład do mebli ogrodowych lub też do innych celów dekoracyjnych.

Mydło

Miodla pospolita mydło
© Photogenica

To jedno ze wczesnych zastosowań miodli, jakie zostały wprowadzone w USA. Jagody tego drzewa używane były jako środek piorący do zaplamionych ubrań. Uzyskiwano go poprzez rozgniecenie ich i dodanie wody do tak powstałej papki.

Naturalne pestycydy

Naturalne pestycydy
© Photogenica

Dla osób, które nie są przekonane do stosowania sztucznych środków owadobójczych, mydleniec oferuje bardziej naturalne rozwiązanie. Suszone jagody tego drzewa używane są jako naturalny środek owadobójczy odstraszający muchy z ogrodu. Z kolei jego liście odstraszają owady od żywności. Należy jednak być niezwykle ostrożnym przy stosowaniu liści do tego celu, ponieważ są one bardzo trujące i mogą wyrządzić wiele szkody zarówno ludziom, jak i zwierzętom, jeśli zostaną połknięte.

Ziołowy środek leczniczy

Miodla pospolita właściwości ziołowe
© Photogenica

Uważa się, że niektóre ziołowe środki lecznicze zawdzięczają swoje właściwości zawartości wyciągu z mydleńca. Są też rejony świata, w których wierzy się, że ekstrakt z tego drzewa ma właściwości przeciwrakowe i przeciwwirusowe. Istnieje też przekonanie, że jego kora może być stosowana do niszczenia pasożytów znajdujących się w jelitach. Nie ma jednak jak dotąd żadnych naukowych dowodów na takie twierdzenia. Przeciwnie, podkreśla się niesławne właściwości trujące mydleńca.

Silnie trujący

Mydleniec właściwy trujący
© Photogenica

Mydleniec właściwy jest przykładem na to, jak bardzo wygląd może być mylący. Choć jego jagody i kwiaty cieszą oczy, w rzeczywistości należy być bardzo ostrożnym w obchodzeniu się z tym drzewem. Kora, liście, kwiaty i jagody mydleńca są trujące i mogą być przyczyną poważnych problemów zarówno u ludzi, jak i zwierząt. W przypadku spożycia trujących części tego drzewa, jego toksyczne działanie jest szkodliwe dla ludzi, ale również dla bydła, psów, kotów, kóz, owiec i innych zwierząt hodowlanych. Objawy zatrucia następują bardzo szybko i obejmują biegunkę, wymioty, utratę apetytu, osłabienie, drgawki i zatrzymanie akcji serca, by wymienić kilka. Dlatego też niezmiernie ważne jest dbanie o to, by na ziemi pod mydleńcem nie było jego jagód, liści czy kwiatów, jeśli istnieje prawdopodobieństwo spożycia ich przez dzieci lub zwierzęta.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas