Reklama

Abonament RTV: Czy trzeba wpuszczać kontrolerów? Prawnicy nie mają wątpliwości

Stawki abonamentu radiowo-telewizyjnego idą w górę, a Poczta Polska przeprowadza wzmożone kontrole w mieszkaniach i firmach. Czy mamy obowiązek wpuścić kontrolerów do domu? Prawnicy nie mają co do tego wątpliwości.

Kontrolerzy pukają do drzwi lokali i samochodów prywatynch oraz firmowych

Na podstawie ustawy z 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych (tekst jednolity Dz. U. z 2020, poz.1689) Poczta Polska wysyła do osób fizycznych i firm kontrolerów. Ich zadaniem jest sprawdzenie, czy posiadamy w domu lub samochodzie odbiornik radiowy i telewizyjny oraz czy są one zarejestrowane i opłacamy w związku z tym abonament.

Trzy razy więcej wniosków o egzekucję abonamentu RTV

Jak donoszą Wirtualnemedia.pl, Poczta Polska w pierwszym kwartale tego roku skierowała do Urzędu Skarbowego trzy razy więcej tytułów wykonawczych uprawniających do wszczęcia postępowania egzekucyjnego w związku z nieuiszczaniem opłat abonamentowych niż rok wcześniej. Kara za nie płacenie abonamentu RTV wynosi trzydziestokrotność opłaty miesięcznej.

Reklama

Zobacz również: Francuzi znieśli opłatę audiowizualną. "Przestarzały instrument"

Od nowego roku wyższe stawki abonamentu RTV

Obecnie każdy posiadacz odbiornika radiowego powinien płacić państwu 7,50 zł miesięcznie, a jeśli mamy w domu telewizor lub telewizor i radioodbiornik - 24,50 zł. Takie stawki obowiązywać będą jeszcze do końca roku. Od 1 stycznia 2023 r. zgodnie z rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za odbiornik radiowy będziemy płacić 8,50 zł miesięcznie, a za telewizor - 27,30.

Nie musisz wpuszczać kontrolerów

Nie wszyscy muszą jednak płacić abonament RTV. Z tego obowiązku zwolnieni są między innymi emeryci i inwalidzi, więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Kto powinien płacić abonament RTV? Przepisy są nieaktualne i nieoczywiste

Jak przekonują prawnicy w wywiadzie dla serwisu Wirtualnemedia.pl, abyśmy byli zobowiązani do płacenia abonamentu, muszą zajść trzy przesłanki: 

  • musimy posiadać odbiornik,
  • odbiornik musi być urządzeniem technicznym dostosowanym do odbierania programu,
  • stan odbiornika musi pozwalać na natychmiastowy odbiór programu.

Wynika z tego, że kontroler musi uruchomić odbiornik, żeby udowodnić, iż jego posiadacz powinien płacić abonament. A aby to zrobić, musi wejść do domu czy samochodu (odbiorniki samochodowe także podlegają przepisom ustawy). Prawnicy są zgodni, że użytkownicy nie mają obowiązku wpuszczania kontrolera do samochodu czy lokalu i nie grozi im za to żadna kara. Nie ma bowiem żadnych przepisów prawnych, które pozwalałby ukarać niepokronego obywatela.

Prawnicy zauważają również, że z definicji odbiorników — za które ich użytkownicy muszą płacić abonament — wynika, iż ci z nas, którzy na telewizorze korzystają z platform streamingowych takich jak Polsat BOX GO, Netflix, HBO Max, Amazon Prime Video, Player czy YouTube nie muszą uiszczać tej opłaty. 

Zobacz również: Trwają kontrole opłat RTV. Jesteś w tej grupie? Spodziewaj się wizyty

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: abonament rtv | Poczta Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy