Aborygeni znali właściwości tego specyfiku. Dziś kupisz go w aptece za kilka złotych
Oprac.: Karolina Iwaniuk
Jest niemal tak stary jak świat i leczy ciało zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Znany był rdzennym mieszkańcom Australii, a dziś także w Polsce ma swoich zwolenników. Mowa o olejku z drzewa herbacianego, który zawiera cenne składniki, leczące stany zapalne naszego ciała.
Rdzenna ludność Australii stosowała go od wieków. Dziś jest powszechnie znany
Dziś kosztuje do 10 złotych w aptece w niemal całej Polsce. Swoją historię jednak olejek z drzewa herbacianego zaczyna w odległej Australii. To właśnie tam od wieków był wykorzystywany przez rdzenną ludność Australii, Aborygenów.
Zobacz również:
Używali oni liści drzewa herbacianego do leczenia ran, owrzodzeń, problemów skórnych oraz chorób układu oddechowego. Sam jednak olejek zyskał światową popularność dopiero w XX wieku. Wtedy to właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne zostały potwierdzone przez naukowców.
Australijski chemik Arthur Penfold rozpoczął badania nad olejkiem z drzewa herbacianego w latach 20. XX wieku i to on odkrył, a tak naprawdę określił w naukowym świecie, to, co od wieków wiedzieli Aborygeni.
Wówczas na świecie ruszył proces pozyskiwania olejki poprzez destylację parową. Polega on na gotowaniu liści, a następnie skraplaniu pary, co pozwala na oddzielenie olejku od wody. Tak pozyskany olejek z liści Melaleuca alternifolia, jest silnie skoncentrowany i posiada charakterystyczny, intensywny zapach.
Leczy skórę i pomaga zwalczyć wirusy. Miej go w swojej apteczce
Olejek z drzewa herbacianego zawiera ponad 100 aktywnych związków chemicznych. Z nich najkorzystniejsze i mające wpływ na nasze zdrowie mają:
- Terpinen-4-ol - Ma silne właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne.
- α-Terpinen - Przeciwdziała rozwojowi mikroorganizmów.
- γ-Terpinen - Wykazuje działanie antyoksydacyjne.
- Pineny - działają przeciwdrobnoustrojowo i przeciwzapalne.
- 1,8-Cyneol (Eukaliptol) - wspiera działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
To wszystko sprawia, że olejek z drzewa herbacianego jest stosowany na wszelkie zmiany skórne, ale przede wszystkim jest pomocy przy zwalczaniu trądziku, grzybicy paznokci, ran i otarć.
Stosowany na skórę głowy pomoże w uporaniu się z łupieżem, a po ugryzieniu komara sprawdzi się jako środek łagodzący swędzenie i opuchliznę wokół wkłucia.
Co ciekawe, olejek może działać także na układ oddechowy. W inhalacjach pomaga udrożnić drogi oddechowe i działa przeciwbakteryjnie, a stosowany jako płukanka do jamy ustnej, może pomóc w leczeniu stanów zapalnych zębów i dziąseł.