Gdzie wyrzucać soczewki kontaktowe? Toaleta to bardzo zły pomysł

Odpowiednie segregowanie odpadów pozwala m.in. na ich późniejsze, efektywne przerobienie, obniżenie emisji szkodliwych gazów i wpływa na szeroko rozumianą ochronę środowiska. Jednak wyrzucenie niektórych produktów może czasami stanowić problem, bowiem powstaje pytanie, do którego kontenera powinny trafić. A jak jest w przypadku soczewek kontaktowych?

Gdzie należy wyrzucać soczewki kontaktowe i opakowania do ich przechowywania?
Gdzie należy wyrzucać soczewki kontaktowe i opakowania do ich przechowywania?123RF/PICSEL

Czym jest JSSO?

Od 1 lipca 2017 r. na terenie całej Polski obowiązuje Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO), w związku z tym odpady komunalne zbierane są w podziale na cztery główne frakcje, plus odpady zmieszane: papier (kontener koloru niebieskiego), metale i tworzywa sztuczne (kolor żółty), szkło (kolor zielony), bio (kolor brązowy). W przypadku szkła, jeśli frakcję zbiera się w podziale na szkło bezbarwne i kolorowe, wówczas stosuje się  szkło bezbarwne (kolor biały), szkło kolorowe (kolor zielony).

Ponadto od 1 stycznia 2025 r., zgodnie z przepisami UE, wszedł w życie obowiązek selektywnego zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. Wobec tego zużyte tekstylia traktowane są jako oddzielny typ odpadów i nie można ich już wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane.

Gminy mają obowiązek selektywnego zbierania odpadków tekstylnych. Zużyte materiały tekstylne, odzież i obuwie należy oddać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. W każdej gminie powinien być przynajmniej jeden taki punkt.

Jak prawidłowo segregować odpady?
Jak prawidłowo segregować odpady?Karol Porwich East NewsEast News

Gdzie wyrzucać soczewki kontaktowe?

Umieszczanie odpadów w odpowiednich kontenerach nie zawsze jest tak proste, jak mogłoby się nam wydawać, bowiem w sytuacji, gdy dany przedmiot wykonany jest z różnych kompozytów, np. szkła i plastiku, powstaje pytanie, gdzie powinien się on znaleźć.

Soczewki kontaktowe nie są produktem biodegradowalnym, dlatego tak istotne jest ich umieszczenie w odpowiednim kontenerze. Zużytych soczewek kontaktowych absolutnie nie powinniśmy wyrzucać do toalety. Złym rozwiązaniem jest również umieszczanie ich w pojemniku na odpady zmieszane.

Zużyte soczewki kontaktowe powinny trafić do żółtego kosza, który dedykowany jest odpadom plastikowym.

Gdy z kolei mowa o opakowaniu po soczewkach, które zazwyczaj wykonane jest z kartonu, powinno być wyrzucone do niebieskiego kosza na papier. A co zrobić z niewielkimi, plastikowymi blistrami, w których umieszcza się soczewki? One powinny trafić do żółtego pojemnika na odpady plastikowe.

Wspomniane blistry posiadają zazwyczaj aluminiowe wieczko, w związku z tym, nie trzeba ich oddzielać od plastikowej części, bowiem do żółtych kontenerów należy wyrzucać odpady plastikowe i metalowe. Do tego samego pojemnika wyrzucamy plastikowe opakowanie służące do przechowywania soczewek kontaktowych oraz opróżnione butelki po płynach do czyszczenia soczewek.

Halszka Witkowska: Żałoba jest częścią miłościINTERIA.PL