Anturium nie kwitnie? Zastosuj domowy sposób

Anturium jest chętnie uprawianą rośliną doniczkową. Swoją popularność zawdzięcza oryginalnym kwiatom, które sprawiają, że ma ono niezwykłą wartość dekoracyjną. Jednak błędy w uprawie mogą spowodować, że roślina nie będzie kwitnąć. Jakie wymagania ma anturium i jak zasilić roślinę domowym sposobem? Wyjaśniamy!

Anturium charakteryzują kwiaty o nietypowym kształcie
Anturium charakteryzują kwiaty o nietypowym kształcie123RF/PICSEL

Dla niektórych to "język teściowej", innym przypomina serce. Ściślej rzecz biorąc, barwny (najczęściej czerwony) "kwiat" to pochwa kwiatostanowa, z której wyrastają zebrane w kolbę drobne kwiatostany. To właśnie ta część rośliny stanowi o jej atrakcyjność, choć niektóre odmiany mają również ozdobne liście. Anturium sprzedawane jest jako kwiaty cięte lub w doniczce, w okresie kwitnienia. Jednak co zrobić, jeśli roślina nie chce zakwitnąć ponownie?

Anturium. Wymagania w uprawie

Anturium jest rośliną tropikalną co oznacza, że aby dobrze rozwijała się w warunkach domowych musimy stworzyć jej odpowiednie warunki. Anturium wymaga stanowiska jasnego, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego (dobre będzie okno wschodnie lub zachodnie), pozbawionego przeciągów.  Wilgotność powietrza powinna być jak najwyższa, a temperatura w granicach 19-23 st. C.

Anturium wymaga przewiewnego podłoża, z kwaśną ziemią torfową lub przekompostowaną korą. Należy dbać o to, aby ziemia była cały czas wilgotna i... ciepła. To dlatego doniczki nie powinno się stawiać bezpośrednio na kaflach, marmurowych posadzkach i parapetach.

Roślina nie znosi przesuszenia, ale zaszkodzi jej również zalanie, dlatego należy pamiętać o odlaniu nadmiaru wody z doniczki. Anturium najlepiej podlewać miękką i odstaną wodą. W poza okresem spoczynku, czyli wiosną i latem, roślinę można nawozić nawozem wieloskładnikowym, jednak w dawce trzykrotnie mniejszej niż zalecana na opakowaniu. Nadmierne nawożenie sprawi, że roślina wypuści więcej liści, ale nie będzie kwitnąć.

Anturium musi stać w słonecznym jasnym miejscu. W innym przypadku nie wyda kwiatów
Anturium musi stać w słonecznym jasnym miejscu. W innym przypadku nie wyda kwiatów123RF/PICSEL

Anturium. Dlaczego nie kwitnie?

Przyczyn, dla których roślina nie kwitnie może być kilka:

  • Zbyt mały dostęp do światła
  • Narażenie na zimne przeciągi
  • Zbyt niska temperatura w pomieszczeniu
  • Niewystarczające lub nieumiejętne podlewanie
  • Nadmierne nawożenie
  • Brak okresu spoczynku.

Jak widać w niektórych przypadkach wystarczy przestawić roślinę w inne miejsce (jasne, ciepłe i zaciszne), aby stworzyć jej odpowiednie warunki dla kwitnienia.  Konieczna może być też zmiana sposobu podlewania (regularne, miękką odstaną wodą, bez przesuszania i zalewania). Jeśli stosujemy się do wszystkich zaleceń a roślina mimo to nie kwitnie, warto zastosować domową odżywkę z drożdży.

Anturium. Domowy nawóz z drożdży

Jeśli mimo stosowania się do wszelkich reguł uprawy anturium, kwiaty nie pojawiają się, warto sięgnąć po prosty i niedrogi nawóz z drożdży, który świetnie sprawdzi się także w przypadku innych roślin doniczkowych. Dostarczy im niezbędnych witamin i mikroelementów, a co za tym idzie pobudzi do wzrostu i kwitnienia.

Jak przygotować taki nawóz? Wystarczy łyżeczkę drożdży rozpuścić w litrze wody. Taką miksturą rośliny podlewamy co dwa tygodnie.

Pamiętajmy, aby jesienią i zimą zaprzestać nawożenia.

„Ewa gotuje”: Zupa z fasolką szparagowąPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas