Reklama

Reklama

Antycyklon już w Polsce. Złe wieści dla meteopatów!

Jesienna aura jak do tej pory była dla nas łaskawa. W tym roku długo mogliśmy cieszyć się ciepłymi i słonecznymi dniami. Niestety antycyklon, który nadciągnął do naszego kraju znad Azorów, może u wielu osób wywołać przykre dolegliwości.

Ciśnienie atmosferyczne uważa się za podwyższone, jeśli wynosi powyżej 1013,25 hektopaskali. Według prognozy, zamieszczonej na stronie Centrum Zarządzania Kryzysowego, w piątek 11 listopada te wartości mogą wynosić w zależności od województwa od 1028 do 1034 hPa.

Te wieści nie są powodem do nadmiernego niepokoju. Front przyniesie raczej chłodne (do umiarkowanie ciepłego) powietrze i rozpogodzenie. Jednak osoby wrażliwe na wysokie ciśnienie atmosferyczne, a w szczególności osoby z nadciśnieniem tętniczym, mogą czuć się źle.

 

Jak wysokie ciśnienie atmosferyczne wpływa na organizm?

Ciśnienie atmosferyczne ma wpływ na ciśnienie tętnicze, dlatego wysokociśnieniowcy, powinni w najbliższych dniach zachować szczególną ostrożność. Wysokie ciśnienie atmosferyczne wpływa także na układy nerwowy i hormonalny. Osoby wrażliwe mogą odczuwać bóle głowy, rozdrażnienie, osłabienie koncentracji i poczucie zmęczenia i senność. Meteopaci mogą odczuwać nawet nudności i zawroty głowy.

Reklama

Wysokie ciśnienie atmosferyczne. Jak sobie radzić?

Osób nadwrażliwych na zmiany pogodowe z roku na rok jest coraz więcej. Nic dziwnego, podatność na tego rodzaju dolegliwości zwiększa się u osób przepracowanych, poddanych nieustannemu stresowi. Dlatego zarówno meteopaci jak i nadciśnieniowcy powinni w tym czasie przede wszystkim odpocząć. Można też skorzystać z prostych domowych sposobów, które pozwolą szybko obniżyć ciśnienie:

  • Położyć się, najlepiej na lewym boku.
  • Postarać się zrelaksować, uspokoić oddech
  • Wypić szklankę wody z sokiem z cytryny

Inne sposoby

Medycyna chińska zaleca delikatny masaż (pociągnięcia palcem od płatka ucha w dół) stosowany przez 10 minut. Być może ten sposób rzeczywiście pomaga się uspokoić, dzięki czemu ciśnienie może spaść.

Kto woli naturalne metody, ale weryfikowane badaniami naukowymi, może wypić szklankę soku z buraka lub 50 ml soku z aronii. Zauważalne efekty pojawią się po 2-3 godzinach i utrzymają do następnego dnia. Świeże soki z owoców i warzyw warto zresztą na stałe włączyć do swojej diety. A w uregulowaniu ciśnienia może pomóc zmiana codziennych nawyków

Osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny rygorystycznie stosować się do zaleceń lekarza.

Czytaj też: Sok z aronii. Przepis, właściwości, dawkowanie

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy