As z ogrodniczego rękawa. Spryskaj pomidory, by były dorodne

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

W wielu kulturach uznawany jest za symbol długowieczności i zdrowia. Do dziś zresztą często można spotkać się z określaniem czosnku mianem naturalnego antybiotyku. Warto pamiętać, że przydaje się nie tylko kucharzom, ale także ogrodnikom. Wykorzystaj oprysk z czosnku na pomidory, aby ochronić swoje uprawy przed chorobami i żarłocznymi szkodnikami. W pełni naturalnym sposobem zapewnisz sobie obfite zbiory.

Regularnie wykonuj prosty oprysk, aby nic nie przeszkodziło w uprawie pomidorów
Regularnie wykonuj prosty oprysk, aby nic nie przeszkodziło w uprawie pomidorów123RF/PICSEL

Czym pryskać pomidory na zarazę ziemniaczaną? Czosnek przychodzi z pomocą

Samodzielna uprawa pomidorów jest bardzo satysfakcjonująca, lecz może stawiać przed ogrodnikiem pewne wyzwania. Wśród najczęściej występujących chorób wymienia się zarazę ziemniaczaną, która objawia się plamami na liściach i owocach, prowadzi też do zahamowania wzrostu rośliny. Na tym jednak nie koniec. Inne infekcje, jakie mogą się pojawić na grządce, to szara pleśń, sucha plamistość liści, mączniak prawdziwy i rak bakteryjny pomidorów.

Oprysk z czosnku na pomidory warto wprowadzić nie tylko w momencie zauważenia niepokojących objawów, ale także profilaktycznie. Stosowany regularnie będzie w stanie zastąpić pestycydy, zmniejszając ilość chemii używanej na grządkach warzywnych. Czosnek w ogrodzie wykazuje skuteczność w zwalczaniu chorób wywoływanych przez grzyby i bakterie.

Właściwości i smak pomidorów sprawiają, że wiele osób decyduje się na ich uprawę
Właściwości i smak pomidorów sprawiają, że wiele osób decyduje się na ich uprawę123RF/PICSEL

Uwaga na szkodniki

Jak pielęgnować pomidory? W dbaniu o krzaczki ważna jest także obserwacja pod kątem obecności szkodników. Niestety, nasze uprawy mogą stać się ich celem. Oprysk z czosnku pomoże pozbyć się mszyc, przędziorków, wciornastków, wełnowców oraz mączlików. Jako naturalna metoda jest bezpieczny dla upraw, a jednocześnie jego ostry zapach drażni intruzów.

Kiedy stosować oprysk z czosnku na pomidory?

Bazuje wyłącznie na naturalnych składnikach, więc w ramach profilaktyki możesz stosować go regularnie przez cały sezon raz na tydzień. Szczególną czujność zachowaj w okresie od czerwca do sierpnia, kiedy istnieje największe ryzyko ataku szkodników i zachorowania na choroby grzybowe.

Oprysk z czosnku na pomidory wykonuj rano (gdy tylko zniknie rosa) lub pod wieczór. Unikaj zabiegu przy mocnym nasłonecznieniu.

Stosuj od razu po przygotowaniu. Pomidory będą dorodne

Jak zrobić oprysk z czosnku na pomidory? Sprawa nie jest skomplikowana. W najprostszym wariancie do użytku doraźnego zaleca się przygotować ochronny wyciąg.

  • 20 gramów czosnku (4-6 ząbków) przeciśnij przez praskę.
  • Zalej 1 litrem wody i odstaw na dobę.
  • Płyn przecedź na sitku i użyj od razu do wykonania oprysku pomidorów.

Wyciąg z czosnku możesz wzbogacić odrobiną szarego mydła. Dzięki temu dodatkowi mikstura będzie lepiej przylegać do pomidorowych krzaków.

„Ewa gotuje”: Domowy przecier z pomidorówPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas