Atakują korzenie roślin i doprowadzają je do ruiny. Ten napar je wyeliminuje

Te niepozorne szkodniki potrafią dać się we znaki nawet najbardziej doświadczonym ogrodnikom oraz zniszczyć latami pielęgnowane rośliny. Dorosłe opuchlaki żerują głównie w liściach, a ich larwy niszczą systemy korzeniowe. Poznaj sposoby rozpoznawania obecności opuchlaków oraz dowiedz się, jak skutecznie je zwalczać.

Opuchlaki uaktywniają się zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym
Opuchlaki uaktywniają się zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym123RF/PICSEL

  • Opuchlaki to jeden z najgroźniejszych gatunków chrząszcza, który podgryza korzenie posadzonych w ogrodzie roślin.
  • Ich wzmożona aktywność powoduje nagłe zamieranie nawet najbardziej cennych, dorodnych oraz rozrośniętych bylin.
  • Szkodniki żerują najczęściej na roślinach ozdobnych oraz krzewach owocowych.

Czym są opuchlaki?

Ten specyficzny rodzaj bezskrzydłych chrząszczy należy do rodziny ryjkowcowatych. Dorosłe osobniki potrafią osiągać wielkość od 10 do nawet 20 mm długości. Charakteryzują się ciemnobrązową lub czarną barwą pancerza i widocznymi czułkami. Opuchlaki bardzo łatwo i licznie się rozmnażają. Potrafią składać od kilkuset do tysiąca jaj, z których po 2-3 tygodniach wylęgają się larwy.

Larwy opuchlaków zimują i rozwijają się w glebie. Można rozpoznać je po szarym kolorze i brązowej główce. Są niezwykle niebezpieczne, ponieważ rozpoczynają żer tuż po wylęgnięciu. Zaczynają od wygryzienia skórki korzenia oraz podstawy pnia. Ich aktywność zwiększa się zwłaszcza jesienią oraz zimą. Są w stanie przetrwać nawet w temperaturze, która spada do 0 st. C.

Gatunki opuchlaków

Wyróżniamy kilka gatunków opuchlaków
Wyróżniamy kilka gatunków opuchlaków123RF/PICSEL

Na wiosnę larwy zaczynają się przepoczwarzać i powoli przyjmują postać dorosłą, a po czterech tygodniach osiągają pełną dojrzałość płciową. Obecnie istnieje kilka gatunków opuchlaków, m.in.:

  • opuchlak rudonog,
  • opuchlak pstrokacz,
  • opuchlak lilakowiec,
  • opuchlak lucernowiec,
  • opuchlak truskawkowiec.

Wszystkie żerują na roślinach i powodują ich stopniowe niszczenie. Mimo tego, że ich wygląd jest niepozorny, mogą spowodować liczne i spore szkody na działce lub w ogrodzie. Bez względu na gatunek, ich zwalczanie jest zawsze takie samo.

Żerowanie opuchlaków - objawy

Po czym najłatwiej rozpoznać aktywne żerowanie opuchlaków? Owady te nie tylko uszkadzają blaszkę liściową, wygryzając dziury na jej brzegach, ale także niszczą pąki kwiatowe, młode pędy oraz miękką korę młodych drzew i krzewów.

Dorosłe opuchlaki zaliczane są do nielotów, co przekłada się na niszczenie głównie dolnych części roślin. Znacznie trudniej dostrzec uszkodzenia dokonywane przez larwy. Najczęściej żerują w strefie korzeniowej. Naruszając jej strukturę, prowadzą do osłabienia oraz zamierania całych roślin. Pierwszym objawem jest wygląd rośliny, która sprawia wrażenie usychającej. Jeśli wyjmiemy z gleby roślinę, szybko dostrzeżemy zniszczone korzenie oraz żerujące w nich larwy.

Rośliny, na których żerują opuchlaki

Szkodniki występują pospolicie na wielu gatunkach roślin. Spotkamy je zarówno na bylinach, jak i pnączach ozdobnych oraz krzewach. Opuchlaki najchętniej żerują na roślinach grubolistnych. Wśród ulubionych gatunków tych chrząszczy znalazły się np.:

  • cyklameny
  • maliny,
  • ostrokrzewy,
  • paprocie,
  • różaneczniki,
  • truskawki,
  • trzmieliny,
  • żurawki,
  • żywotniki.

Jak zwalczać opuchlaki?

Najlepiej opryskiwać opuchlaki w październiku
Najlepiej opryskiwać opuchlaki w październiku123RF/PICSEL

Zwalczenie dorosłych osobników opuchlaków nie jest łatwym zdaniem. Szkodniki żerują w nocy, a w dzień są prawie niewidoczne. Jesienią najlepszym terminem na ich zwalczanie jest właśnie październik. W tym celu warto zastosować metody biologiczne, czyli np. napary, wywary, gnojówki lub opryski zawierające wyciąg z wrotyczu lub nicienia. Naturalnymi wrogami chrząszczy są ptaki, pająki, stonogi oraz owadożerne kręgowce. Jeśli chcemy ograniczyć skalę szkód wyrządzanych przez owady w ogrodzie, warto zadbać o obecność tych zwierząt.

Podczas wykonywania zabiegów, warto mieć na uwadze, by nie tylko opryskiwać rośliny, ale także podlewać je specjalnymi preparatami. To właśnie w glebie żerują larwy opuchlaków, które najmocniej niszczą rośliny. Jesienią i zimą larwy zaczynają schodzić coraz niżej, dlatego nie warto zwlekać z tym zdaniem.

Możemy także zwalczać opuchlaki mechanicznie, czyli zbierając je i natychmiast niszcząc. Najlepiej robić to nocą, gdyż właśnie wtedy wychodzą z kryjówek i zaczynają żer. Do tej metody warto wykorzystać drewniane deski, które wystarczy ułożyć w pobliżu roślin. Owady zaczną się pod nimi gromadzić, co ułatwi ich zebranie.

Inną metodą jest rozstawienie w ogrodzie ciemnych naczyń wypełnionych cisem. Jego zapach zwabi opuchlaki, a toksyczne właściwości szybciej rozprawią się ze szkodnikami. Dobrym sposobem jest także częste przekopywanie ziemi oraz dzielenie i przesadzanie roślin. Pozwala to poruszyć glebę, a dzięki temu łatwiej dostrzeżemy, czy przypadkiem nie znajdują się w niej jaja lub larwy.

Profilaktyka w zwalczaniu opuchlaków

Chcąc uchronić rośliny przed atakiem opuchlaków, warto zadbać o dokładną obserwację uprawianych roślin. Dobrym nawykiem będzie sprawdzanie nowo zakupionych okazów. W tej sytuacji ważna jest szybka reakcja. Jeśli nie zauważymy charakterystycznych dla szkodnika uszkodzeń, może zaatakować nasz ogród.

Do walki z opuchlakami niezbędna jest systematyczność i staranność. Należy poświęcić uwagę nie tylko na wyleczenie zaatakowanych roślin, ale także ochronę reszty ogrodu lub działki. Szkodnik bardzo szybko przenosi się na inne gatunki, a najczęściej przynosimy go sami z zakupów ogrodniczych. Aby uniknąć ryzyka pojawienia się opuchlaków w ogrodzie, dobrze jest postawić na zdobywanie nowych okazów ze sprawdzonych i pewnych źródeł.

Domowe sposoby na szkodniki roślinInteria.tv

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas