Jak odstraszyć lisa z ogrodu? Tak uchronisz swój kurnik i działkę

Jak pozbyć się lisa z działki lub ogrodu? To pytanie nurtuje rosnącą liczbę osób, ponieważ dzikie zwierzęta coraz częściej i coraz śmielej pojawiają się w najbliższym otoczeniu człowieka i hodowanych przez niego zwierząt. Lisy są w stanie poruszać się bezszelestnie i rujnować populację drobiu chadzającego beztrosko wokół kurnika. Mogą być także nosicielami groźnych chorób, dlatego koniecznie sprawdź, jak skutecznie odstraszyć lisa.

Jak pozbyć się lisa?
Jak pozbyć się lisa? 123RF/PICSEL

  • Widok lisa w okolicach domu i kurnika przestaje być rzadkością. Drapieżniki pojawiają się nawet w środku dnia.
  • Choć nie stwarzają już tak dużego zagrożenia pod względem wścieklizny, jak w latach 90. XX wieku, bywają nosicielami innych chorób.
  • W zniechęcaniu lisów do wizyty ważne są odpowiednie zabezpieczenia. Profilaktyka to podstawa!

Lis rudy, czyli wszystkożerny drapieżnik

Zwierzęta te posiadają dużą zdolność przystosowywania się do różnych siedlisk. Dawno minęły czasy, kiedy spotkać je można było sporadycznie i to raczej w sporej odległości od człowieka. Choć z problemem lisich napadów na kurniki w środku nocy mierzyły się już całe pokolenia, obecnie podchodzenie lisów pod domy, ogrody i działki zauważyć można coraz częściej i to nawet w środku dnia.

Czym żywią się lisy? Najbardziej łakomym kąskiem jest dla nich, oczywiście, mięso. Polują na ptaki i gryzonie, w ich jadłospisie niejednokrotnie pojawia się także padlina. Jednak ich podejście do żywienia ewoluuje. Coraz chętniej pojawiają się w pobliżu skupisk ludzkich, korzystając z potencjału wyrzuconych na śmietnik odpadów i kompostowników. Spotkanie lisa w mieście też przestaje być rzadkością, a w takim otoczeniu mogą być one zagrożeniem dla małych i osłabionych pupili - kotów oraz psów.

Dlaczego lisy są groźne? Wścieklizna to nie wszystko

Jeszcze w latach 90. XX wieku lisy kojarzyły się jednoznacznie jako groźni nosiciele wścieklizny, szczególnie niebezpiecznej dla zwierzaków domowych, które mogłyby mieć zbyt bliski kontakt z rudym osobnikiem. Za sprawą szeroko zakrojonego programu szczepień problem ten jednak udało się w znacznej mierze wyeliminować. To przełożyło się jednocześnie na rosnące populacje lisów, dla których do tej pory choroba zakaźna była jednym z głównych wrogów.

Konieczność znalezienia skutecznych sposobów na lisy zbliżających się do naszych domów wiąże się jednak także z tym, że dzikie zwierzęta przenoszą inne choroby i pasożyty, przez co stanowią niemałe zagrożenie. Do najczęściej występujących problemów należą świerzbowiec oraz tasiemiec bąblowcowy.

Lis w otoczeniu człowieka zwiastuje kłopoty
Lis w otoczeniu człowieka zwiastuje kłopoty123RF/PICSEL

Jak odstraszyć lisa? Dbaj o porządek

Lisy za zachętę do wizyty mogą uznać niezabezpieczone śmietniki - zwłaszcza pojemniki, w których składujemy resztki żywności. Do tego dochodzą także kompostowniki, ale równie kusząca dla dzikich zwierząt może być zawartość misek należących do naszych zwierząt domowych. Z tego powodu należy przede wszystkim zadbać o przydomowy porządek. Jak głosi stare porzekadło: lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Pies najlepszym przyjacielem człowieka, ale nie lisów

Strażnikiem ogrodów i kurników może być pies. Jego obecność odstrasza lisy - reagują nie tylko na głośny dźwięk szczekania (który zaalarmuje przy okazji także i nas), ale i zapach. Z tego powodu najbardziej zdeterminowani przeciwnicy lisów decydują się na rozrzucanie w okolicy obejścia psich odchodów. Uznajmy jednak ten patent za ostateczne koło ratunkowe.

Jak odstraszyć lisa od kur? Przyjrzyj się ogrodzeniu

Jak zabezpieczyć kurnik przed lisem?
Jak zabezpieczyć kurnik przed lisem?123RF/PICSEL

Trudno byłoby przez cały dzień i całą noc trzymać drób w zamknięciu. Jeśli chcemy uchronić się przed utratą inwentarza, konieczne jest zbudowanie solidnego i wysokiego ogrodzenia, którego lisy nie będą w stanie sforsować.

Możesz skonstruować je z drutu siatkowego, którego otwory nie powinny mieć więcej niż 5 centymetrów średnicy. Co ważne, musi być ono osadzone w ziemi na głębokości przynajmniej 30 centymetrów, ponieważ lisy świetnie kopią i bez tego zabezpieczenia bez trudu przedostałyby się na drugą stronę. Podziemną część ogrodzenia kurnika zaleca się umocnić dużymi kamieniami lub cegłami. Wysokość nadziemna powinna wynosić co najmniej półtora metra. Warto ustawić je tak, by było lekko odchylone na zewnątrz - to utrudni sprytnym i zwinnym lisom wspinaczkę.

Co jeszcze działa na lisy?

W sklepach ogrodniczych znaleźć można dźwiękowe odstraszacze, które obiecują dużą skuteczność w walce z lisami. Zgadza się, mogą być bardzo pomocne, lecz trzeba zwrócić uwagę na jeden szczegół. Dźwięki muszą być emitowane w nieregularnych odstępach czasu. Inaczej lis się do nich przyzwyczai i nie będzie widział w nich żadnego zagrożenia.

Kleszcze ogromnym zagrożeniem dla zwierzątNewseria Lifestyle/informacja prasowa

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas