Bambus w ogrodzie: Uprawa i charakterystyka

Bambus w Polsce zyskuje coraz szersze grono wielbicieli wśród ogrodników. Trudno się temu dziwić. Choć roślina kojarzy się dość egzotycznie, jest bardzo łatwa w uprawie, a jej walory dekoracyjne są ogromne. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że bambus bez problemu zniesie lokalne zimy, a jako roślina zimozielona będzie pięknie wyglądać w ogrodzie, kiedy inne krzewy i kwiaty zapadną w sen zimowy. Co więcej, możesz zasadzić ją nawet pod koniec lata! Dowiedz się, jak dbać o bambus, by cieszyć się jego widokiem przez długi czas.

Stwórz własny ogród japoński!
Stwórz własny ogród japoński!123RF/PICSEL

Bambus ogrodowy: Postaw na orientalny klimat!

Bambusy występują w wielu różnych odmianach, więc łatwo będzie znaleźć wśród nich coś dla siebie. Jeśli podczas spaceru przyjrzymy się mijanym ogrodom dokładniej, z pewnością uda nam się dostrzec, że pojawiają się w polskich warunkach coraz częściej jako bardzo modna ozdoba. Wśród wielu gatunków i odmian znajdziemy zarówno rośliny, których maksymalna wysokość nie przekracza 50 cm, jak i wysokie (kilku lub kilkunastometrowe) bambusy krzewiaste. Różnice widać również w kolorze łodyg: od zielonych, poprzez żółte, aż do purpurowych.

Wielka Brytania. Niezwykły ogródDeutsche Welle

Bambusy w ogrodzie - jakie wybrać?

Bambus w doniczce czy może bambus na żywopłot albo balkon? Prezentujemy podstawowy podział, by w temacie mogli zorientować się nawet początkujący ogrodnicy.

Jeśli zależy ci na niskiej, ale bujnie rosnącej ozdobie ogrodu, postaw na bambusy okrywowe, których wysokość rzadko przekracza jeden metr. To bambusy bardzo dekoracyjne, które tworzą soczyście zielone dywany, a ciekawym urozmaiceniem przestrzeni może być wybór odmiany o paskowanych liściach.

Do małych ogródków świetnie nadają się także bambusy kępowe, których korzenie nie są ekspansywne, a wąskie zielone liście z powodzeniem wprowadzą cię w orientalny klimat podczas relaksu na łonie własnego ogrodu. Ich wysokość wynosi zazwyczaj od dwóch do trzech metrów. Preferują głównie półcieniste stanowiska.

Liście bambusa mogą wyglądać inaczej w zależności od odmiany
Liście bambusa mogą wyglądać inaczej w zależności od odmiany123RF/PICSEL

Zdecydowanie najbardziej efektowne są wysokie bambusy drzewiaste, które osiągają zazwyczaj wysokość sześciu metrów. Widowiskowo prezentują się jako solitery, ale także sadzone w grupach. Mają jednak bardziej ekspansywny system korzeniowy, potrzebują więc nie tylko większej przestrzeni, ale konieczne będzie także zamontowanie bariery korzeniowej. Jest to bambus do cienia, półcienia, bardzo dobre rośnie także w słońcu. Stanowisko należy dobierać precyzyjnie w zależności od wybranej odmiany.

Bambus - jaka ziemia jest najlepsza?

By stworzyć swój wymarzony ogród w stylu japońskim, trzeba zapewnić bambusowi ogrodowemu nie tylko właściwe stanowisko, ale także podłoże. Gleba powinna być żyzna, bogata w składniki odżywcze, ale też dobrze przepuszczalna. Gliniasta ziemia, która gromadzi i długo utrzymuje wilgoć, zupełnie nie odpowiada bambusowi w ogrodzie, doprowadzając do zmarnowania całego wysiłku, który został włożony w zasadzenie i pielęgnację rośliny.

Jak uprawiać bambus?

Ogród w stylu japońskim
Ogród w stylu japońskim123RF/PICSEL

Zaprosić bambusy do ogrodu można już wczesną wiosną, lecz warto poczekać z pracami mniej więcej do kwietnia, by uniknąć ryzyka przymrozków. Nie są one pożądane, gdy roślina jest na początkowym etapie ukorzeniania się. Śmiało można sadzić bambusy w lecie, lecz trzeba wtedy szczególnie zadbać o nawodnienie sadzonek. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na sadzenie bambusa w ogrodzie wykorzystać przełom lata i jesieni (wrzesień lub początek października jak najbardziej wchodzą w grę). W tym przypadku konieczne będzie skupienie uwagi na zabezpieczeniu go przed nadchodzącą zimą. Najlepiej zadziała obsypanie rośliny suchymi liśćmi i korą oraz owinięcie części nadziemnej agrowłókniną. Ważne jest również znalezienie dla bambusów stanowisk, w których będą osłonięte przed silnym wiatrem.

Jak podlewać bambus w ogrodzie?

Do umiejętnego podlewania sprowadza się większość prac pielęgnacyjnych, których wymagają bambusy po posadzeniu. Istotne jest regularne dostarczanie im wody, by podłoże było delikatnie wilgotne. Należy podlewać je często, ale niezbyt obficie. Latem możemy oszczędnie zraszać liście, lecz trzeba robić albo wcześnie rano, albo wieczorem. By ułatwić roślinom przetrwanie chłodniejszych miesięcy, należy podlewać je wyłącznie w dni, kiedy temperatura nie spada poniżej zera.

Jak przycinać bambus w ogrodzie?

Tę czynność najlepiej jest wykonywać na wiosnę. Powinna ona sprowadzać się do usunięcia suchych, zniszczonych i obumarłych pędów. Ich przycięcie wpływa nie tylko na aspekt estetyczny, ale przede wszystkim daje większą przestrzeń do rozwoju młodych, zdrowych pędów.