Bardziej efektywne niż chemiczne środki. Muchy i komary to ich przysmak

Utrzymanie ogrodu w dobrej formie wymaga całkiem sporego nakładu pracy. Prócz licznych kroków pielęgnacyjnych, dobranych do indywidualnych potrzeb każdego gatunku roślin, ogrodnicy zmagają się także z atakami wielu szkodników. Jak uporać się z nimi bez konieczności używania szkodliwych środków chemicznych. Wystarczy zaprosić na działkę pożyteczne zwierzęta. Które z nich znalazły się na liście gości? Sprawdź teraz.

Jakie gatunki zwierząt ograniczają obecność szkodników w ogrodzie?
Jakie gatunki zwierząt ograniczają obecność szkodników w ogrodzie?123RF/PICSEL

  • Posiadaczom większych ogrodów poleca się wyznaczenie jednego miejsca, nawet w najbardziej odległym zakamarku, na ułożenie sterty gałęzi i liści. Z takiego schronienia w dzień chętnie skorzysta jeż, który o zmroku wyruszy polować na ślimaki i owady.
  • Jaszczurki to zwierzęta niezwykle płochliwe, ale lubiące wygrzewać się na pniach i kamieniach w pełnym słońcu. Chętnie zjadają owady, ślimaki i dżdżownice, stanowiące zagrożenie dla roślin.
  • Założenie oczka wodnego w ogrodzie przyciągnie żaby, żywiące się przede wszystkim owadami latającymi, pajęczakami, mrówkami, chrząszczami, dżdżownicami oraz turkuciami podjadkami.

Ogród przyjazny dla zwierząt

Ogrodnicy poświęcają czas i energię na dokładne wypielęgnowanie ogrodów oraz działek rekreacyjnych. Pieczołowicie sadzone rośliny bardzo często ulegają atakom wielu szkodników. Istnieją jednak proste i naturalne sposoby, które skutecznie chronią rozwijające się nasady. Jednym z nich jest zaproszenie na zielone tereny pożytecznych zwierząt. Nie tylko wyeliminują pasożyty, ale także urozmaicą ogrodową faunę. Jak przyciągnąć dobroczynne gatunki? Zacznijmy od zadbania o to, by niemal przez cały rok w ogrodzie wyrastały i kwitły różnorodne rośliny. Widok zarośniętej przestrzeni często działa na nerwy, jednak postarajmy się zostawić kilka bardziej naturalnych zakątków.

To właśnie okolice wypełnione krzewami, starymi drzewami, nieco zbyt wysoką trawą i opadłymi liśćmi stanowi doskonałą kryjówkę dla cennych zwierząt. Aby odnieść sukces i dość szybko powitać pożyteczne zwierzęta w ogrodzie, odstawmy na bok silne preparaty chemiczne. Zamiast tego sięgnijmy po bardziej przyjazne dla środowiska. Jeśli jednak nasze uprawy potrzebują większej pomocy, postarajmy się dobierać środki selektywnie, działające wyłącznie na konkretne odmiany i gatunki. Dzięki temu nie zaszkodzimy odwiedzającym ogród zwierzętom.

Niewielki jeż na ratunek

Ślimaki ogrodowe uciekają w popłochu przed jeżami
Ślimaki ogrodowe uciekają w popłochu przed jeżami123RF/PICSEL

Wielu właścicieli ogrodów oraz działek rekreacyjnych obawia się wizyty jeża ze względu na posadzone rośliny. Warto wiedzieć, że obecność ssaka nie zagraża uprawom, gdyż jest on przede wszystkim owadożerny. Po pokarm roślinny sięga w ostateczności. Między bajki można włożyć przedstawiane w kreskówkach sceny z jeżem niosącym jabłko na kolcach. Te niewielkie zwierzątka są wyjątkowo pożyteczne i bardzo skuteczne. Zjadają większość popularnych szkodników, m.in.:

  • ślimaki,
  • pędraki,
  • dżdżownice,
  • owady,
  • węże,
  • jaszczurki,
  • żaby,
  • myszy,
  • żmije.

Jakie kroki podjąć, by zachęcić jeża do dłuższego pobytu w ogrodzie? Wiele zależy od odpowiedniego środowiska. Zwierzątko szczególnie lubi miejsca obfitujące w drzewa oraz krzewy liściaste. To właśnie ich ściółka stanowi doskonały surowiec do budowy legowisk. Dostarcza mu także pokarmu oraz daje poczucie bezpieczeństwa. Jesienią warto przygotować dla jeży niewielkie domki, w których schronią się przed nadchodzącymi zimnymi miesiącami i zapadną w niczym niezakłócony sen zimowy.

Ropuchy - przyjaciele ogrodników

Żaby oraz ropuchy, często stawiane na równi, nie są tym samym gatunkiem. To spokrewnione ze sobą płazy bezogonowe, jednak zupełnie różne. Po czym rozpoznać żabę? Okazy te mają gładką i łatwo przepuszczalną dla wody skórę, dzięki czemu bezpiecznie mogą przebywać zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Skóra ropuch naznaczona jest bruzdami, w których ukryte są gruczoły jadowe. W przeciwieństwie do żab posiadają o wiele krótsze nogi, przez co mniej skaczą, a więcej chodzą.

Choć u części osób budzą mieszane uczucia, ich obecność w ogrodzie przynosi wiele pożytku. Ropuchy żywią się owadami, pędrakami, a także ślimakami. Starsze osobniki nie pogardzą jaszczurkami, młodymi gryzoniami, wężami, a nawet pisklętami ptaków. Nie są tak związane z wodą jak żaby, jednak jest im ona niezbędna do życia. To właśnie w wodnych odmętach składają skrzek. Jeśli zauważymy ją w ogrodzie, nie róbmy jej krzywdy, gdyż wszystkie gatunki ropuch występujących w Polsce są objęte całkowitą ochroną.

Nietoperz - odkurzacz na komary

Nietoperz ekspresowo pozbędzie się komarów z ogrodu
Nietoperz ekspresowo pozbędzie się komarów z ogrodu123RF/PICSEL

Obecność nietoperzy w ogrodzie przynosi roślinom sporo pożytku. Te niewielkie i wciąż niedoceniane latające ssaki chwytają owady w powietrzu, a także skutecznie ściągają gąsienice żerujące na liściach drzew oraz krzewach. Coraz popularniejsze staje się wieszanie specjalnych budek dla nietoperzy. Dzięki temu ogrodnicy mogą oszczędzić na chemicznych środkach, które często pomagają na jeden problem, stwarzając przy tym kilka kolejnych.

Co ważne, wszystkie 27 gatunków nietoperzy żyjących w Polsce jest owadożernych. Dzięki przeprowadzonym obserwacjom oszacowano, że jeden nietoperz potrafi w ciągu nocy zjeść ponad 2000 komarów. To ssaki nieszkodliwe dla człowieka - nie należy obawiać się ich ataku. Warto pamiętać, że zostały objęte ochroną gatunkową. Nietoperze przeważnie żywią się:

  • chrząszczami,
  • motylami nocnymi,
  • muchami,
  • pasikonikami,
  • świerszczami.

Skrzydlaci przyjaciele

Liczne gatunki ptaków zatrzymujące się w ogrodzie nie tylko umilają czas śpiewem, ale także skutecznie likwidują znaczną część szkodników zagrażających ludziom i roślinom. Skutecznie pomagają w ograniczeniu liczebności much oraz komarów. Ornitolodzy alarmują, że w całej Europie drastycznie spada ich liczebność. Choć tracą wiele naturalnych siedlisk, możemy z powodzeniem zaprosić je do przydomowego ogrodu.

Co zrobić, by przestrzeń przeznaczona pod uprawy stała się dla nich atrakcyjna? Najlepiej, jeśli rośnie w niej wiele drzew liściastych z rozłożystymi koronami. Pomaga także sadzenie gęstych żywopłotów, stanowiących naturalną kryjówkę przed drapieżnikami, budulec, miejsce do zakładania gniazd oraz bogate źródło pokarmu. Jakie ptaki odwiedzają nasze ogrody? Najczęściej są to:

  • dzięcioły,
  • kosy,
  • kukułki,
  • mazurki,
  • trznadle,
  • sikorki,
  • wróble.

Chcąc na dłużej zatrzymać je w ogrodzie, zadbajmy o budki lęgowe i poidełka, a zimą zapewnijmy im odpowiedni pokarm. Dobrym rozwiązaniem jest także zawieszenie na drzewach specjalnych budek lęgowych, w których ptaki mogą swobodnie zakładać gniazda, składać jaja oraz wychowywać młode pisklęta.

Domowe sposoby na szkodniki roślinInteria.tv

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas