Begonia bulwiasta: Co zrobić, żeby bujnie zakwitła?

Begonia bulwiasta to jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych roślin, którą można posadzić w ogrodzie, na balkonie czy tarasie. Jej walorem dekoracyjnym są piękne, duże kwiaty pojawiające się od czerwca aż do późnej jesieni. Begonia bulwiasta nie jest trudna w uprawie, ale przy nieodpowiedniej pielęgnacji może nie zakwitnąć. Warto więc wiedzieć, jakie zabiegi należy wykonać, aby begonia bujnie zakwitła i długo zdobiła ogród. Co warto wiedzieć o tej roślinie? Jak ją uprawiać i pielęgnować?

Begonia bulwiasta szybko się rozrasta i kwitnie do jesieni
Begonia bulwiasta szybko się rozrasta i kwitnie do jesieni123RF/PICSEL

Begonia bulwiasta: Odmiany

Zachwyca dużymi, pojedynczymi lub pełnymi kwiatami i lekko owłosionymi, sercowatymi liśćmi. Begonia bulwiasta, bo o niej mowa, to roślina wieloletnia z rodziny begoniowatych będąca krzyżówką wielu gatunków rosnących w krajach Ameryki Południowej. Ten efektowny okaz kwitnie od czerwca aż do późnej jesieni, gdy nadchodzą pierwsze przymrozki. Kwiaty mogą przybierać różne barwy, najczęściej są różowe lub czerwone, ale spotkać można także białe, żółte i łososiowe. Begonia bulwiasta dorasta do 30 cm, szybko i silnie się rozgałęzia, wyglądając jak mała krzewinka obsypana gęsto kwiatami. Begonie można sadzić na rabatach w ogrodzie, ale pięknie się tez prezentują w doniczkach na balkonie i tarasie.

Begonia ma wiele odmian, które różnią się od siebie pokrojem i kolorem kwiatów. Jedną z najpiękniejszych jest begonia bulwiasta pełnokwiatowa (wielkokwiatowa). Ma pełne kwiaty przypominające róże, które przybierają różne kolory. Mogą być również dwubarwne, np. białe z ciemnoczerwoną obwódką. Pięknie prezentuje się także begonia bulwiasta strzępiasta - ma również pełne kwiaty z lekko postrzępionymi płatkami, dzięki czemu przypomina nieco goździki. Równie pięknie wygląda begonia bulwiasta zwisająca, inaczej kaskadowa. Wypuszcza długie pędy obsypane drobnymi, pełnymi lub pojedynczymi kwiatami.

Co zrobić, żeby begonia bujnie zakwitła?

Begonia bulwiasta lubi półcień
Begonia bulwiasta lubi półcień123RF/PICSEL

Jeśli chcemy, by begonia bulwiasta szybko rosła i bujnie kwitła, musimy wiedzieć, jakie warunki uprawy preferuje. Sadzi się ją w marcu do doniczek w przepuszczalnym, żyznym podłożu, najlepiej w uniwersalnej ziemi torfowej. Jest to też roślina przepadająca za cieniem, dlatego nie może być sadzona na stanowiskach słonecznych. Bulwy begonii należy umieścić w glebie wypukłą częścią do dołu oraz przykryć cienką, półcentymetrową warstwą ziemi. Rośliny muszą być przechowywane w widnym pomieszczeniu, w temperaturze ok. 18-20 stopni Celsjusza. Begonię należy wsadzić do gruntu w drugiej połowie maja, zachowują rozstawa między sadzonkami 25 cm, gdyż bardzo się rozrastają.

Begonia bulwiasta: Podlewanie i nawożenie

Begonie lubią stale wilgotne podłoże, ale woda nie może zalegać w donicach i pojemnikach. To sprzyja gniciu korzeni i zwiększa prawdopodobieństwo chorób. Rośliny te należy umiarkowanie podlewać, a w okresie wzmożonego wzrostu zwiększyć intensywność nawadniania. Nie wolno przy tym moczyć liści i kwiatów begonii. Najlepiej podlewać ją rano i najwyżej w razie potrzeby również wieczorem.

Ważnym zabiegiem w pielęgnacji begonii bulwiastej jest nawożenie. Trzeba tę roślinę zasilać okresie wzrostu i kwitnienia, aby cały czas kwitła i tworzyła kolejne pąki. Najlepsze będą specjalne preparaty przeznaczone do begonii lub kwiatów kwitnących.

Dlaczego begonia bulwiasta nie kwitnie?

Niewłaściwa pielęgnacja może sprawić, że begonia bulwiasta będzie słabo kwitnąć
Niewłaściwa pielęgnacja może sprawić, że begonia bulwiasta będzie słabo kwitnąć123RF/PICSEL

Zdarza się, że wyniesiona na wiosnę do gruntu dobrze rośnie i wypuszcza zdrowe liście, ale kwitnie słabo lub wcale. Jakie mogą być tego przyczyny?

Należy sprawdzić, czy światło na balkonie lub trasie nie jest zbyt słabe. Wprawdzie begonia lubi zacienione stanowiska, ale w głębokim cieniu ma problemy z zawiązywaniem pąków. Słońce powinno docierać do rośliny przez liście drzew.

Słabe kwitnienie begonii może być też spowodowane niewłaściwym nawożeniem. Jeśli dostarczymy roślinie do podłoża zbyt dużo związków azotowych, to begonia będzie tworzyć jedyne silne pędy i ładne liście. Należy wiec pamiętać, by stosować nawozy do begonii, roślin kwitnących lub balkonowych, które zawierają dużo potasu i magnezu. To sprawi, że wciąż będą się formować nowe pąki kwiatowe.

Begonia nie lubi też mrozu, więc gdy po wystawieniu na zewnątrz doświadczy chłodu, to również może wpłynąć na jej opóźnione kwitnienie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas