Co zrobić, żeby pelargonie i petunie zakwitły powtórnie latem?

Pelargonie i petunie, zwane potocznie surfiniami, to dwie wdzięczne rośliny, które zdobią nasze balkony. Trudno się dziwić ich popularności, bowiem nie są trudne w uprawie, a minimalna pielęgnacja sprawia, że odwdzięczają się bujnym wzrostem i obfitym kwitnieniem. Niestety, czasami dzieje się tak, że nagle pelargonie i petunie przestają kwitnąć. Na szczęście, nie trzeba spisywać ich na straty – można je jeszcze pobudzić do wypuszczenia atrakcyjnych kwiatostanów! Co zatem zrobić, żeby pelargonie i petunie zakwitły powtórnie latem? Jakie minimalne warunki trzeba im zapewnić? Przekonajmy się!

Pelargonie to bardzo wdzięczne kwiaty. Niektóre błędy sprawiają, że przestają kwitnąć
Pelargonie to bardzo wdzięczne kwiaty. Niektóre błędy sprawiają, że przestają kwitnąć123RF/PICSEL

Pelargonie i petunie na balkonie: Zacznij od miejsca!

Aby pelargonie i petunie zakwitły, potrzebują odpowiedniego miejsca na balkonie. Z racji obfitego kwitnienia warto zapewnić im odpowiednią dawkę promieni słonecznych. Idealnie, aby rośliny były wyeksponowane od strony południowej, lecz większa ilość cienia nie zaszkodzi petuniom i pelargoniom w obfitym kwitnięciu. Druga z roślin jest bardzo odporna na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych z wyjątkiem odmiany bluszczolistnej. To właśnie ona - a także petunie - jest narażona na podmuchy wiatru, co może skutkować połamaniem ich pięknych i dekoracyjnych pędów. Duża ilość promieni słonecznych gwarantuje roślinom nie tylko obfity wzrost, ale także prawidłowe kwitnienie, które przeważnie powinno skończyć się wraz z jesiennymi przymrozkami.

Na balkonie można uprawiać nawet ziemniaki... w workachInteria.tv

Gleba dla pelargonii i petunii

Zarówno pelargonie, jak i petunie, nie mają szczególnych wymagań glebowych. Rosną dobrze w każdym uniwersalnym podłożu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zafundować im odpowiednią ziemię przeznaczoną dla gatunków kwitnących (można ją bez problemu kupić w każdym sklepie ogrodniczym lub w niektórych marketach). Mimo wszystko należy pamiętać o tym, aby w każdej doniczce, czy też skrzynce balkonowej obecne były otwory odpływowe, ponieważ to zapobiegnie zalewaniu korzeni! To z kolei nie tylko negatywnie wpływa na kwitnienie pelargonii jak i petunii, ale także sprzyja gniciu korzeni.

Oczywiście, same otwory odpływowe to tylko połowa sukcesu. Na dnie trzeba umieścić warstwę drenażową: najlepiej ją wykonać z drobnych kamyczków, potłuczonej ceramiki albo keramzytu. Dodatkowo warto na etapie pomyśleć o wymieszaniu ziemi z hydrożelem ogrodowym. Jego zastosowanie daje przynajmniej dwie korzyści. Pierwszą jest spulchnienie ziemi, co dobrze wpływa na kondycję korzeni. Natomiast druga związana jest z odpowiednim nawodnieniem: hydrożel chłonie wilgoć i stopniowo oddaje je do podłoża, co zapewnia doskonałą ochronę przed suszą.

Pelargonia i petunia nie kwitną: Co zrobić?

Petunie - obok pelargonii - są najpowszechniejszymi roślinami zdobiącymi balkony
Petunie - obok pelargonii - są najpowszechniejszymi roślinami zdobiącymi balkony123RF/PICSEL

Powyższe wskazówki są absolutnym minimum, które należy spełnić, aby pelargonia albo petunia zaczęła w ogóle kwitnąć. A co zrobić, jeśli mimo naszych usilnych starań kwiatostany nie chcą się wytworzyć? Warto przyjrzeć się ich kondycji naszych balkonowych okazów, bo czasami popełniamy błędy, które sprawiają, że nasze piękne rośliny w ogóle nie chcą kwitnąć. Od czego zacząć?

Na początku sprawdźmy poziom nawodnienia. Zarówno pelargonie jak i petunia potrzebują wilgotnego podłoża. Dlatego w czasie upałów należy podlewać je nawet dwa razy dziennie: rano i wieczorem. A co zrobić, kiedy okazuje się, że mimo odpowiedniej dawki wody, rośliny nie chcą kwitnąć? Problemem może być zbyt duża ilość wilgoci, co sprawia, że korzenie gniją i są podatne na ataki chorób grzybiczych. Warto również sprawdzić, czy ustawienie nie sprzyja zalewaniu doniczek przez deszczówkę: w takim wypadku rozwiązaniem jest przeniesienie pelargonii i petunii w głąb balkonu i lekkie przeschnięcie podłoża.

Nawozy

Rośliny obficie kwitnące powinny być podlewane bardzo często
Rośliny obficie kwitnące powinny być podlewane bardzo często123RF/PICSEL

Zarówno petunie jak i pelargonie to gatunki, które masowo obsypują się kwiatami. To wymaga od nich wielkiej siły, którą mogą dostarczyć nawozy. Dlatego preparaty wieloskładnikowe powinny być w sezonie stosowane co około dwa tygodnie. Należy pamiętać, że również ich nadmiar może pelargoniom szkodzić. Przenawożenie może szkodzić korzeniom i utrudniać im czerpanie z gleby cennych wartości dla rośliny odżywczych. Warto również mieć na uwadze fakt, że pelargoniom i petuniom przeszkadza również nadmiar azotu w glebie. To właśnie on sprawia, że bujne i intensywnie zielone stają się liście kosztem kwiatów: wtedy są albo karłowate, albo w ogóle się nie zawiązują.

Przedłóż kwitnienie pelargonii i petunii!

Rośliny takie jak pelargonia i petunia powinny kwitnąć nieustannie przez cały sezon. Jednak warto na bieżąco przeprowadzać proste zabiegi, które mogą rośliny pobudzać zarówno do wzrostu, jak i do obfitego kwitnienia. W przypadku obu roślin należy na bieżąco usuwać martwe kwiatostany. Dlaczego? W nich mogą rozwijać się choroby grzybicze lub ukrywać się szkodniki. Poza tym brak kwiatostanu to sygnał dla rośliny, aby zapełnić lukę i wytworzyć nowy pąk kwiatowy.

Jeśli zależy nam na rozkrzewieniu petunii, to warto uszczykiwać, czyli obrywać, młode pędy. Z kolei ten zabieg spowoduje, że petunia rozkrzewi się i stworzy gęstą sieć nowych łodyżek.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas