Begonia listada: Pielęgnacja i rozmnażanie
Begonia listada to roślina doniczkowa pełna uroku, a cieszyć się jej urodą można nie tylko podczas kwitnienia. Charakterystyczne „aksamitne” liście przykuwają wzrok nawet tych osób, które nie są wielkimi pasjonatami ogrodnictwa. By begonia listada mogła rozwinąć swój czar w pełni, niezbędna jest znajomość podstawowych zasad rządzących jej uprawą. Jakie warunki należy jej zapewnić i jak przeprowadzić rozmnażanie begonii, by z powodzeniem powiększać swoją zieloną kolekcję?
Spis treści:
Begonia listada: Znaki rozpoznawcze
Pochodząca z Brazylii odmiana bywa nazywana także begonią pasiastą, co jednoznacznie odnosi się do wyglądu tej charakterystycznej i niebywale efektownej rośliny. Przez środek jej ciemnozielonych, spiczastych liści biegnie odznaczający się nerw w dużo jaśniejszym (szmaragdowym lub żółtawym) odcieniu. Z kolei spód liści przyjmuje barwę bordową, co w połączeniu z delikatną i aksamitną teksturą sprawia, że begonia listada jest jedną z najciekawszych roślin doniczkowych, jakie możemy ustawić w naszych mieszkaniach.
Zazwyczaj osiąga wysokość do 50 centymetrów, a jej liście tworzą zwarte kępy. Kwitnienie begonii pasiastej obserwować można na przełomie lata i jesieni. Właśnie wtedy pojawiają się białe i różowe kwiaty. Na tym nie koniec zalet begonii listada! Posiada zdolność oczyszczania powietrza, co jest szczególnie istotne w miastach, zwłaszcza w okresie grzewczym.
Na to uważaj! Kontakt z rośliną może być niebezpieczny dla zwierząt domowych.
Zobacz też: Jak rozmnażać zamiokulkasa?
Uprawa begonii pasiastej: Gdzie ją ustawić?
Stanowisko dla begonii powinno być jasne. Nie może być jednak narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Lepiej wybrać miejsce z rozproszonym światłem. Jeśli chcesz ustawić ją na parapecie, niech będzie to okno od strony wschodniej.
Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej. Nie lubi zimna! Temperatura poniżej 15°C działa na nią bardzo niekorzystnie. Unikać należy stawiania begonii w miejscu, w którym byłaby narażona na przeciągi i zimne podmuchy wiatru.
Najlepsze podłoże dla begonii
Postaraj się znaleźć dla rośliny glebę lekko kwaśną oraz przepuszczalną. Nie zaszkodzi dodatek perlitu. Warto pamiętać o warstwie drenażu w doniczce, by zapewnić jej odpowiednią wilgotność i ochronić korzenie przed gniciem oraz chorobami.
Podlewanie begonii
Pod tym względem begonia listada jest nieco kapryśna. Bardzo nie lubi zraszania liści, więc na to trzeba uważać szczególnie. Jeśli obok niej ustawione zostały rośliny, które wymagają tej czynności, begonię lepiej jest na chwilę odsunąć.
Z wodą styczność powinna mieć wyłącznie gleba. Nie należy podlewać begonii pasiastej zbyt często. Najlepszym wyznacznikiem będzie sprawdzenie ziemi. Jeśli jej wierzchnia warstwa (do głębokości około pięciu centymetrów) jest sucha, to odpowiedni czas na dostarczenie przegotowanej, ale letniej wody.
Jak rozmnażać begonię z sadzonek liściowych?
Wczesna wiosna to bardzo dobry moment na rozmnażanie begonii. Sadzonki najlepiej jest pobierać z okazów zdrowych i dorodnych. Jak to przeprowadzić?
- Jeden z rozwiniętych liści oderwij ostrożnie tuż przy samej nasadzie.
- Umieść go pionowo w niedużym pojemniku wypełnionym podłożem odpowiednim dla begonii.
- By sadzonka bez przeszkód się ukorzeniła, przenieś ją w jasne i ciepłe miejsce.
- Nie podlewaj jej nadmiernie! Zbyt duża wilgoć doprowadzi do rozwoju pleśni, a sadzonka będzie nadawać się wyłącznie do spisania na straty.
- Przesadzanie rośliny dopuszcza się dopiero w momencie, gdy osiągnie wielkość, która umożliwi chwycenie jej ręką i przeniesienie do większej doniczki. Zajmie to od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Polecamy: