Bez niego twoje rośliny będą mizerne. Oto najlepszy nawóz do hortensji

Hortensje często są obecne w naszych ogrodach. Nie ma się co dziwić, bo ich przepiękne kwiatostany wyróżniają się na tle innych roślin. Hortensje potrzebują kilku kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych, które nie tylko poprawią ich kondycję, ale także wpłyną na kwitnienie i wzmocnią przed nadchodzącą zimą. Jedną z czynności, które trzeba wykonać jest nawożenie hortensji. Dzięki niemu rośliny będą chlubą każdego ogrodnika.

Bujne hortensje w ogrodzie? Stosowanie nawozu jest koniecznością
Bujne hortensje w ogrodzie? Stosowanie nawozu jest koniecznością123RF/PICSEL

Kiedy nawozić hortensje? Terminy są kluczowe

Jeśli ktoś myśli, że uprawa hortensji jest banalna, jest w grubym błędzie. Wszystko dlatego, że roślina wymaga kilku - na szczęście nietrudnych - zabiegów, które pomogą okazale prezentować się w ogrodzie. Aby hortensje bujnie i trwale zakwitły, trzeba zastosować nawóz. Dobór preparatów jest kluczowy, ponieważ wzmocnią roślinę, przygotują do kwitnienia i przedłużą je, a także sprawią, że hortensję bez szwanku przeżyją zimę.

Kiedy nawozić hortensje? Pierwszym terminem jest wczesna wiosna, czyli moment, kiedy krzewy przygotowują się do intensywnego wzrostu i kwitnienia. Wtedy też warto sięgnąć po preparaty, które mają długi okres działania. Oczywiście, nie wolno zapominać o zasilaniu hortensji wtedy, gdy już wytworzą swoje atrakcyjne kwiatostany. Aby nawożenie hortensji przyniosło wymierne skutki, trzeba to robić regularnie, minimum raz w miesiącu - wtedy najlepiej sprawdzają się preparaty w płynie, które szybko dostają się do korzeni i zasilają roślinę w niezbędne dla wzrostu pierwiastki.

Jakie wymagania mają hortensje?

Hortensje, zarówno bukietowe, jak i ogrodowe, potrzebują odpowiednich warunków do wzrostu. Najlepiej prezentują się na glebach żyznych i próchniczych, a także dobrze przepuszczalnych. Idealnie, gdyby gleba, w której posadzone są te atrakcyjne krzewy powinny też mieć odpowiedni odczyn pH, który charakteryzowany jest jako kwaśny bądź lekko kwaśny (4,5 - 5,5 pH).

Nie wolno zapominać także o odpowiednim miejscu i ekspozycji. Hortensje lubią stanowiska delikatnie zacienione w taki sposób, aby nie padały na nie bezpośrednie promienie intensywnego słońca. Warto również pamiętać, by krzewy nie były narażone na silne podmuchy porywistego wiatru, który może połamać delikatne gałązki hortensji.

WAŻNE: w wypadku, gdy nie spełnimy podstawowych warunków do wzrostu roślin, to zasilanie nawozami nie pomoże hortensjom rosnąć zdrowo.

Aby hortensje rosły bujnie, potrzebują zasilania preparatami, które obfitują w pierwiastki. Niezbędne są: azot, fosfor, potas, magnez oraz żelazo.

Jak nawozić rośliny wiosną?

Wiosenne nawożenie polega na zastosowaniu preparatów, które aplikuje się w podłożu. Oczywiście, można zakupić środki dostępne w sklepach ogrodniczych, ale warto sięgnąć też po naturalne nawozy. Tutaj idealnie sprawdzi się kompost albo obornik. Wystarczy rozsypać go na powierzchni, tuż przy łodydze, lub delikatnie wymieszać z wierzchnią warstwą podłoża. Należy pamiętać, że ten zabieg wykonuje się wyłącznie raz w roku.

W fazie kwitnienia trzeba z kolei dostarczać hortensjom nawozów płynnych, taki zabieg trzeba - jak już zostało wspomniane - aplikować raz w miesiącu. Podobnie tutaj, można sięgnąć po gotowe produkty w sklepach ogrodniczych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć je samodzielnie.

Nawóz do hortensji - tak wykonasz go samodzielnie

Przygotowanie nawozu do hortensji nie jest skomplikowane - można sięgnąć po produkty, które są łatwo dostępne i w łatwy sposób dostarczą roślinom niezbędnych substancji. Co warto mieć na uwadze?

  • Fusy z kawy - wystarczy je wysuszyć, a następnie rozsypać w pobliżu bryły korzeniowej rośliny.
  • Banan - skórkę z jednego banana należy umieścić w dużym słoiku, zalać litrem zimnej wody i pozostawić na dwa dni.
  • Pokrzywa - kilogram liści trzeba zalać 10 l ciepłej wody, przykryć gazą i odstawić na dwa tygodnie. Codziennie jednak trzeba go przemieszać. Taki koncentrat przed użyciem należy rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:10.
"Na zdrowie": Gruszka miłosna, jajo krzewiaste, bakman, czyli... bakłażanInteria.tv

Zobacz również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas