Użyj do podlewania róż. Kwiaty będą wyglądać i pachnieć obłędnie
O wszechstronności soli Epsom przekonać się można w różnych dziedzinach życia. Pomaga na ukąszenia owadów, okazuje się kapitalnym uzupełnieniem domowej kosmetyczki. Ogromny potencjał sól gorzka wykazuje również w ogrodnictwie. Wspiera uprawę warzyw i roślin ozdobnych. Szczególnie przepadają za nią róże. Chcesz, by krzewy rozwijały spektakularne, pięknie zabarwione kwiaty? Znamy na to patent.
Spis treści:
Sól Epsom — co trzeba o niej wiedzieć?
Określa się ją mianem soli gorzkiej, angielskiej lub epsońskiej. Epsomit lub siarczan magnezu to nazwy, które również się do niej odnoszą. Sól Epsom występuje w postaci dużych, białych kryształów i nie ma żadnego wyrazistego zapachu. Odkryta została w angielskim mieście Epsom (pochodzenie nazwy wydaje się więc teraz jednoznaczne) w XVII wieku. Pierwotnie pozyskiwana była poprzez odparowywanie tamtejszych wód mineralnych. Tyle z historii, ponieważ ten związek mineralny do dziś wykorzystywany jest w różnych obszarach.
Jak sól Epsom przyda się w ogrodzie?
Zawarte w soli Epsom pierwiastki warunkują prawidłowy rozwój roślin, a także ich odporność na ataki chorób oraz szturm szkodników. Mowa przede wszystkim o magnezie oraz siarce. Taki zestaw wspiera przeprowadzenie procesu fotosyntezy oraz pobieranie składników pokarmowych z gleby czy z nawozów. To wszystko przekłada się na:
- łatwe ukorzenianie się młodych sadzonek,
- szybki wzrost bez żadnych deformacji,
- bujne kwitnienie,
- obfite plonowanie.
Sól Epsom w uprawie róż — dlaczego warto ją stosować?
Różane krzewy to jedne z najpiękniejszych roślin, jakie zdobią polskie ogrody. Fantastycznie wyglądają w przestrzeniach urządzonych w stylu rustykalnym, przywołującym na myśl swojskie krajobrazy. Bardzo dobrze prezentują się też w bardziej nowoczesnych ogrodach. Aby w sezonie letnim wyglądały zjawiskowo i kwitły naprawdę długo, musimy odpowiednio o nie zadbać. Uprawa róż w ogrodzie pójdzie jak z płatka — wystarczy zaprzyjaźnić się z solą Epsom.
Za jej pomocą dostarczymy roślinom siarkę, która wpływa na dobrą kondycję liści. Jej niedobory rozpoznasz na podstawie tego, że zaczynają się kurczyć, zmieniają kształt, pojawiają się żółte plamy. Z kolei magnez wpłynie na rozwój dorodnych i pachnących kwiatów o intensywnej barwie. Sól Epsom na róże działa jak regenerująca odżywka.
Jak stosować sól gorzką na róże?
Znakomite efekty w ogrodzie przynosi podlewanie róż wodą z dodatkiem soli Epsom. W jakich proporcjach przygotować odżywczą miksturę? Przeciętnie wystarczy wymieszać dwie łyżki soli w czterech litrach wody. Taki preparat stosować możesz raz w miesiącu. Jeśli twoje rośliny potrzebują opieki o większej częstotliwości, zabieg wykonuj co dwa tygodnie. Wtedy jednak stężenie preparatu musi być mniejsze — w tej samej ilości wody rozpuść jedną łyżkę soli angielskiej.
Polecamy: