Co lubi hortensja bukietowa? W takich warunkach rozkwitnie bajecznie

Stożkowate kwiatostany hortensji bukietowej przyciągają wzrok nawet tych osób, które na co dzień nie pasjonują się ogrodnictwem. Dla amatorów uprawy roślin ozdobnych to jeden z najbardziej wdzięcznych okazów urozmaicający przydomową przestrzeń. Sprawdź listę wymagań hortensji bukietowej, by jej efektowne kwiaty zdobiły ogród aż do jesieni. Z taką rozpiską prace w ogrodzie pójdą jak po maśle.

Okazałe kwiatostany to znak rozpoznawczy hortensji bukietowej
Okazałe kwiatostany to znak rozpoznawczy hortensji bukietowej123RF/PICSEL

Piękność w ogrodzie, czyli jak wygląda hortensja bukietowa? Opis rośliny

Hortensje bukietowe to rozłożyste krzewy, które w polskich ogrodach osiągają wysokość do dwóch-trzech metrów. Zaliczają się do roślin wieloletnich, wytwarzających duże, eliptyczne liście, ale to na widok kwiatów ogrodnicy czekają z utęsknieniem. Kiedy kwitnie hortensja bukietowa? Barwny spektakl możemy oglądać od początku lata, przypadającego na przełom czerwca i lipca, do nawet października.

Kwiaty hortensji bukietowej, nazywanej także hortensją wiechowatą, najczęściej przyjmują barwę białą, choć spotyka się także różowe, bordowe i fioletowe. Jesienią kwiaty zasychają i jeśli nie zdecydujemy się na ich usunięcie, będą zdobić opustoszałe ogrody również zimą. Oszronione wyglądają bardzo malowniczo.

Zalety uprawy hortensji bukietowej: Mróz jej niestraszny

Wielu ogrodników docenia fakt, że jej uprawa jest mniej kłopotliwa niż hortensji ogrodowej. Jednak jednym z głównych atutów rośliny jest jej mrozoodporność. Hortensja bukietowa kwitnie na pędach tegorocznych, więc znika obawa, że przemarznięcie podczas srogiej zimy zniweczy całą resztę starań o bujnie kwitnący krzew.

Mimo że pąki nie są narażone na działanie niskich temperatur, roślinę można zabezpieczyć jesienią poprzez kopczykowanie przy użyciu torfu, kory albo opadających z drzew liści. To prosta ochrona dla systemu korzeniowego rośliny, do której wykorzystasz swoje ogrodowe resztki.

Jakie stanowisko lubi hortensja bukietowa?

By uzyskać obfite kwitnienie krzewu, trzeba znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. Podczas sadzenia hortensji bukietowej unikaj cienia. Roślina uwielbia słońce, więc potrzebuje stanowiska ciepłego i jasnego, ewentualnie półcienistego. Warto zadbać o to, by była osłonięta przed działaniem porywistego wiatru.

Ziemia dla hortensji bukietowej

Zapewnienie odpowiedniego podłoża to jeden z podstawowych warunków, jakie należy spełnić, aby uprawa hortensji bukietowej przebiegała pomyślnie. Ziemia powinna być próchnicza, żyzna i przepuszczalna. Hortensja najlepiej rozwija się na glebie o lekko kwaśnym odczynie pH. Należy zadbać o to, aby ziemia była stale lekko wilgotna — podczas upałów trzeba więc zająć się dodatkowym nawadnianiem.

Najlepsze sąsiedztwo dla hortensji — z tymi okazami tworzy zgrany zespół

Chcesz, by w twoim ogrodzie dużo się działo i był wypełniony najróżniejszymi gatunkami roślin? Wiele z nich stworzy piękne kompozycje z hortensją bukietową. W jej pobliżu sadź rośliny, które mają podobne wymagania odnośnie do gleby i nasłonecznienia.

Hortensja bukietowa — jej w ogrodzie nie przeoczysz
Hortensja bukietowa — jej w ogrodzie nie przeoczysz123RF/PICSEL

Jako tło dla kwitnącego krzewu doskonale sprawdzą się iglaki — cyprysiki, cisy oraz jałowce. Inne kwitnące krzewy (np. azalie i róże) sprawią, że twój teren utonie w kolorowych kwiatach. Przygotowaliśmy także pełną listą roślin, które można sadzić obok hortensji bukietowej, więc potraktuj ją jako inspirację podczas aranżowania przestrzeni.

Zabieg dla wzmocnienia

Nawożenie hortensji bukietowej pomoże utrzymać krzew w dobrej kondycji. Unikać należy preparatów o wysokiej zawartości wapnia. Bardzo dobrze reaguje za to na nawozy organiczne, np. kompost. Wśród domowych nawozów do hortensji prym wiodą kawowe fusy, które pomagają utrzymać kwaśny odczyn podłoża oraz optymalną wilgotność.

Hortensja bukietowa: Kwitnie od lipca do października
Hortensja bukietowa: Kwitnie od lipca do października123RF/PICSEL

Jak przycinać hortensję bukietową?

W pielęgnacji krzewu nie należy pomijać tego zabiegu. Kiedy ciąć hortensję bukietową? Wykonywanie czynności zaleca się każdego roku na wiosnę — zanim pojawią się pierwsze liście. W przypadku młodych roślin skraca się wszystkie pędy mniej więcej o połowę długości. Z kolei starsze okazy wymagają nieco bardziej radykalnego przycinania o około 2/3 długości.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas