Bezpieczne, nowoczesne i pojemne. Na co zwrócić uwagę, szukając samochodu rodzinnego?

Gdy wybieramy samochód rodzinny, imponujące przyspieszenie czy sportowa zadziorność odchodzą na dalszy plan. Dużo ważniejsze są systemy bezpieczeństwa, zapewniająca komfort pasażerom przestrzeń, odpowiednia pojemność bagażnika, ergonomiczne schowki oraz odporna na zniszczenia i zabrudzenia tapicerka. Jednocześnie, mimo swoich gabarytów, auto powinno być zwinne i sprawdzać się również w mieście. Jak wybrać idealny model?

Samochód rodzinny powinien mieć przestrzenny bagażnik i nowoczesne systemy bezpieczeństwa
Samochód rodzinny powinien mieć przestrzenny bagażnik i nowoczesne systemy bezpieczeństwa 123RF/PICSEL

Prezentacja Partnera

Systemy bezpieczeństwa

Auto rodzinne musi być przede wszystkim bezpieczne. Choć systemy łagodzące skutki wypadków są stosowane w samochodach już od wielu lat, w najnowszych modelach znajdziemy również takie, które mają im skutecznie zapobiegać.

Standardowo samochody wyposażone są w układy ABS, ASR czy ESP, ale na pokładzie nowoczesnych modeli znaleźć można m.in. system wykrywania pojazdów znajdujących się w martwym polu, który ostrzeże nas przed nadjeżdżającym autem podczas zmiany pasa ruchu czy system ochrony przed zderzeniami, który wyhamuje auto, dzięki czemu unikniemy kolizji.

Nowoczesne auta wyposażone są również w systemy dbające o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy mogą znaleźć się przed pojazdem, czyli pieszych oraz rowerzystów. Z kolei system kontroli pasa ruchu zapobiegnie zjechaniu z jezdni, a monitoring zmęczenia kierowcy zareaguje, zanim kierowca przyśnie za kierownicą.

Jeśli decydujemy się na nowoczesne auto, warto dopłacić do aktywnego tempomatu.

Dzięki niemu samochód odciąża kierowcę, samodzielnie utrzymując pas ruchu, hamując oraz zwalniając przed przeszkodami. Aktywny tempomat doskonale uzupełnia się z równie przydatnym systemem rozpoznawania znaków drogowych.

Auto wyposażone we wszystkie wymienione technologie oczywiście sporo kosztuje. Warto jednak rozważyć wybór samochodu używanego. Zaawansowane systemy bezpieczeństwa oferuje np. Volvo V60, rodzinny model dostępny na platformie Automarket.pl, będącej częścią Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego.

W tym miejscu można skorzystać z wygodnych form finansowania: elastycznego wynajmu długoterminowego ze stałą ratą, leasingu lub pożyczki leasingowej. Wysokość raty uzależniona jest od długości finansowania, wysokości wkładu własnego (może wynosić nawet 0 proc.) i innych parametrów ustalonych wedle preferencji klienta.

Przestronne wnętrze

Rodziny z małymi dziećmi, oprócz miejsca na walizki, potrzebują także dodatkowej przestrzeni na obowiązkowy wózek czy łóżeczko turystyczne. Pojemność bagażnika musi być też na tyle duża, aby bez trudu móc spakować się na dwutygodniowe wakacje.

Oprócz odpowiedniej ilości miejsca na bagaże, istotny jest również komfort pasażerów.

Osoby podróżujące z tyłu potrzebują wystarczająco dużo miejsca, aby swobodnie rozłożyć nogi i nie obijać się głową o podsufitkę. Jeśli są to wyłącznie dzieci, upewnijmy się, że samochód jest przystosowany do montażu odpowiedniej liczby fotelików z Isofixem. Pozostając w temacie foteli - warto mieć na uwadze wybór odpowiedniej tapicerki, która pozwoli na łatwe usunięcie ewentualnych zabrudzeń i jednocześnie będzie odporna na trudy codziennej eksploatacji.

.

Nie można zapomnieć o schowkach, które pozwolą na utrzymanie w samochodzie porządku. Pamiętajmy, że nawet lekkie przedmioty, które w momencie pozornie niegroźnej kolizji pozostaną niezabezpieczone, mogą stanowić zagrożenie dla najbliższych. Doskonały system schowków mają chociażby modele Skody. Na wspomnianej platformie Automarket.pl znajdziemy m.in. rodzinną Skodę Octavię.

Zwinność

Pojemność i moc silnika nie są najważniejsze w samochodzie rodzinnym, ale na koniec warto zwrócić uwagę również na te parametry, ponieważ auta tego typu mają przeważnie spore gabaryty. Jeśli planujemy często jeździć przy pełnym obciążeniu (pasażerskim i bagażowym), warto zainwestować w mocniejszy silnik. Odpowiednią dynamikę zapewnią modele z turbodoładowanymi silnikami o mocy powyżej 150 koni mechanicznych.

Dopracowane zawieszenie i układ kierowniczy sprawiają, że nawet duży SUV, kombi czy van będą się świetnie trzymać drogi i zapewnią przyjemne odczucia z jazdy. W przypadku niektórych dużych modeli, prowadzenie nie odbiega znacząco od aut z nadwoziem sedan czy hatchback.

Istotne jest nie tylko to, jaki samochód wybierzemy, ale także - w jaki sposób go sfinansujemy. Mało kto może sobie pozwolić na zakup nowego auta za gotówkę, również modele używane, jeśli decydujemy się na młodsze roczniki, sporo kosztują. Na szczęście możemy korzystać z atrakcyjnych form finansowania. Do wyboru mamy leasing lub cieszący się rosnącą popularnością wynajem długoterminowy, który pozwala użytkować auto bez obaw o kosztowny serwis i przeglądy.

Nowe pomysły projektantów i inżynierów, które przez pewien czas dostępne są wyłącznie dla garstki najbardziej zamożnych fanów motoryzacji, błyskawicznie stają się standardem i trafiają do tańszych modeli. Przemysł motoryzacyjny rozwija się na tyle szybko, że wymiana kilkunastoletniego auta używanego na kilkuletnie lub nowe jest w pełni racjonalną i uzasadnioną decyzją. Większy i bezpieczniejszy samochód przyda się zwłaszcza w sytuacji powiększenia rodziny.

Prezentacja Partnera

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas