Dlaczego seniorzy powinni włączyć do diety ciemną czekoladę? 4 korzyści dla zdrowia
Ciemna czekolada nie zawsze kojarzy się ze zdrową żywnością, spożywana z umiarem, może mieć pozytywny wpływ na zdrowie, zwłaszcza osób starszych. Zawarte w niej substancje mogą pozytywnie wpływać na układ krążenia, układ nerwowy, a także skórę. Oto dlaczego warto wprowadzić ją do jadłospisu seniora.
Spis treści:
Czekolada a redukcja ryzyka rozwoju choroby Alzheimera
Choroba Alzheimera i inne schorzenia neurodegeneracyjne stają się coraz powszechniejsze w społeczeństwie, a seniorzy są na nie szczególnie narażeni. Ciemna czekolada może tu odegrać rolę ochronną dzięki zawartości flawanoli, które poprawiają przepływ krwi do mózgu, co wspomaga funkcje poznawcze i opóźnia procesy starzenia. Badania sugerują, że dieta bogata w antyoksydanty, w tym te zawarte w ciemnej czekoladzie, może zmniejszać ryzyko rozwoju demencji i choroby Alzheimera.
Oczywiście, ciemna czekolada nie zastąpi odpowiedniej opieki zdrowotnej, ale może być smacznym uzupełnieniem działań profilaktycznych.
Zobacz również: Porost islandzki wzmocni odporność i poprawi trawienie. Przygotujesz z niego smaczny napar
Czy ciemna czekolada wpływa na zdrowie serca?
Choroby serca to jedne z najczęstszych problemów zdrowotnych w starszym wieku. Włączenie ciemnej czekolady do diety może pomóc w ich profilaktyce.
Zawarte w niej przeciwutleniacze, zwłaszcza flawanole, obniżają poziom szkodliwego cholesterolu LDL oraz wpływają korzystnie na elastyczność naczyń krwionośnych, co może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi.
Ciemna czekolada zawiera tłuszcze jednonienasycone, które mogą przyczyniać się do wzrostu stężenia "dobrego" cholesterolu HDL, który wspiera układ krążenia. Spożywanie jej w niewielkich ilościach może zmniejszać ryzyko nadciśnienia i chorób sercowo-naczyniowych.
Czekolada - wsparcie zdrowia psychicznego i poprawa nastroju
Dbanie o zdrowie psychiczne ma ogromne znaczenie, zwłaszcza wśród seniorów. Ciemna czekolada zawiera substancję chemiczną zwaną fenyloetyloaminą, która naturalnie poprawia nastrój, sprzyjając uwalnianiu endorfin.
Spożycie ciemnej czekolady wpływa na poziom serotoniny, co pomaga poprawić samopoczucie i zmniejszyć napięcie emocjonalne. Badania pokazują, że umiarkowana ilość ciemnej czekolady może działać podobnie jak naturalny antydepresant, a regularne, małe porcje mogą sprzyjać zdrowiu psychicznemu i przeciwdziałać stanom depresyjnym.
Wpływa na ochronę skóry przed szkodliwym działaniem UV
Wraz z wiekiem skóra staje się bardziej podatna na działanie promieniowania UV i inne czynniki środowiskowe. Badania wykazują, że ciemna czekolada może pomagać w ochronie skóry przed negatywnymi skutkami ekspozycji na słońce dzięki zawartym w niej flawanolom - związkom roślinnym, które poprawiają przepływ krwi i mogą wzmacniać naturalne mechanizmy obronne skóry.
Wprawdzie nie zastąpi to kremu z filtrem, ale dodanie ciemnej czekolady do diety seniora może być prostym sposobem na dodatkowe wsparcie skóry w walce z promieniowaniem UV.
Jak bezpiecznie wprowadzać ciemną czekoladę do diety seniora?
Chociaż ciemna czekolada ma swoje zalety zdrowotne, kluczowe jest jej spożywanie w umiarkowanych ilościach. Czekolada zawiera cukry i tłuszcze, które w nadmiarze mogą negatywnie wpływać na zdrowie.
Warto też wybierać czekolady o wysokiej zawartości kakao - minimum 70%, aby zapewnić jak najwięcej korzyści zdrowotnych. Nawet niewielka kostka wysokiej jakości ciemnej czekolady spożywana regularnie może przynieść pozytywne efekty zdrowotne, nie obciążając przy tym organizmu.
Pamiętajmy jednak, że nie każdy może bezpiecznie wprowadzić czekoladę do swojego jadłospisu. Unikać jej powinny przede wszystkim osoby z problemami układu trawiennego, z cukrzycą, a także z chorobami układu moczowego. Czekolada może być również alergenem, w przypadku objawów alergii należy ją bezwzględnie odstawić.
***
Źródło: Home Care Assistance