Błędy, które popełniamy z wiosennymi roślinami
Pod koniec zimy wszyscy z niecierpliwością wypatrują pierwszych symptomów wiosny. Jeśli aura nam nie sprzyja i tęsknota za cieplejszymi dniami jest szczególnie dotkliwa, możemy kupić pierwsze wiosenne kwiaty. Jednak nie raz, nie dwa zdarzyło się, że po przyniesieniu ich do domu, szybko straciły kondycję i wyrzucaliśmy je do kosza. Jak unikać błędów w ich pielęgnacji?
Obchodź się z roślinami delikatnie
Tulipany, krokusy, hiacynty i inne piękne kwiaty, goszczą na sklepowych półkach już od początku roku. Jednak należy pamiętać, że w naturze pojawiają się później, dlatego po przyniesieniu do domu oraz w trakcie podróży mogą doznać szoku, co sprawi, że szybko obumrą. Warto również wiedzieć, jak wybierać najlepsze egzemplarze, które będą rosły przez kilka tygodni, a nie kilka dni.
Przyjrzyj się dokładnie roślince w sklepie
Już nie tylko w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych można kupić pierwsze wiosenne rośliny, ale też w prawie każdym markecie. Wśród nich najliczniejsze grupy stanowią rośliny cebulowe, takie jak tulipany, krokusy czy hiacynty. Dlatego należy przed zakupem sprawdzić ich kondycję. Lepiej wybrać takie, których nadziemne części są nieuszkodzone, a cebulki twarde. Poza tym z nich powinna wyrastać łodyga, ale nie zawsze musi być w pełni rozwinięta z kwiatostanem. Dlaczego? Ponieważ wtedy - zapewniając jej oczywiście odpowiednie warunki - dłużej będzie cieszyć oczy. Jeśli interesuje nas konkretny kolor roślinki, sprawdźmy barwę doniczki, w której rośnie: to ona zdradza, jak będzie wyglądać roślina w pełnej krasie.
Odpowiednia wilgoć
Aby rośliny rosły prawidłowo, muszą być odpowiednio podlewane. Ta reguła dotyczy również egzemplarzy kupowanych w marketach, które powinny być otoczone należytą opieką. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. Przed wyborem odpowiedniego egzemplarza warto sprawdzić podłoże: powinno być ono wilgotne, ale nie za bardzo mokre (to ostatnie świadczy o tym, że roślina była regularnie przelewana i szybko może obumrzeć). Natomiast zbyt sucha ziemia w doniczce może spowodować, że roślina nie będzie rozwijać się prawidłowo.
Transport do domu
Zachęceni pięknymi kwiatami, powinniśmy się dobrze zastanowić, w jaki sposób je przetransportować do domu. Jeśli aura nie jest niebezpieczna i utrzymują się dodatnie temperatury, nie powinniśmy mieć powodów do obaw. Jednak, gdy panuje mróz, warto dobrze się zastanowić nad kupnem. Dlaczego? Nawet kilkanaście minut zimnego powiewu może sprawić, że roślina szybko obumrze. W takiej sytuacji należy albo wstrzymać się z zakupem, albo dobrze się do niego przygotować, czyli zaplanować podróż samochodem i zadbać o dobre osłony doniczki i części nadziemnej - można przykryć je workami foliowymi albo kawałkiem bawełnianego materiału.
Tulipany
Jednymi z najczęściej kupowanych roślin wiosennych są tulipany. Choć to Holendrzy mają ogromne doświadczenie w ich uprawie, to także w Polsce sklepy oferują pokaźny wybór gatunków: zarówno ciętych, jak i wersji doniczkowych. Największym błędem, który popełniamy w ich uprawie, jest zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu. Mało kto zdaje sobie sprawę, że ta sięgająca powyżej 15 stopni Celsjusza, powoduje, że tulipany szybciej przekwitają.
Hiacynty
Hiacynty, podobnie jak tulipany, są roślinami doniczkowymi wyrastającymi z cebulek. Na tle innych wyróżniają się oryginalnymi kwiatostanami: można porównać je do kolby wykonanej z kilkudziesięciu kolorowych kwiatków. Uprawa hiacyntów nie powinna sprawiać problemów, ale warto pamiętać, tak jak w przypadku każdego innego gatunku, aby podłoże było stale wilgotne. Poza tym nadmienić należy, że rośliny te mają bardzo intensywną woń, która może z czasem powodować rozdrażnienie.
Krokusy
Krokusy, choć niewielkich rozmiarów, są dumnym symptomem wiosny, więc pod koniec zimy wielu wypatruje ich w nadziei na przyjemniejszą pogodę. Z tego względu słynąca z tych kwiatów Dolina Chochołowska, przeżywa w czasie pierwszych cieplejszych dni prawdziwe oblężenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uprawiać krokusy w doniczkach ustawionych na parapetach. Niestety, choć zainteresowanie nimi jest ogromne, to kwitną tylko przez kilka dni - stąd wiele osób wyrzuca cebulki zaraz po przekwitnięciu. To błąd: wystarczy je oczyścić i przenieść do ziemi w ogrodzie, działce albo na balkonie - zakwitną ponownie.
Prymule
Pierwiosnki, zwane również prymulami, to bardzo wdzięczne rośliny doniczkowe, które zachwycają mnogością kolorów kwiatów. Choć ich uprawa nie jest wyjątkowo skomplikowana, to czasem sami popełniamy błędy, które doprowadzają do ich rychłego zamierania. Przede wszystkim podlewamy je zbyt obficie, co sprzyja wybarwianiu się ich kwiatów i liści, a także szybszemu zamieraniu. Nie wolno zapominać, że prymulki nie lubią wysokich temperatur oraz dużego nasłonecznienia. Warto odsunąć doniczki z nimi od okien lub umieścić je w półcienistym miejscu.
Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl