Urzeka zapachem i świeci w ciemności. Egzotyczny hit do ogrodu i na balkon
Jak stworzyć niebanalny ogród lub efektowny balkon? Dobrym pomysłem jest wykorzystanie jednej lub kilku oryginalnych roślin, które będą wyróżniać się na tle standardowych sadzonek popularnych w naszym klimacie. W tym celu idealnie sprawi się albicja jedwabista, zwana też drzewkiem jedwabnym. Jej kwiaty nie tylko wydzielają przyjemny intensywny zapach, ale też świecą w ciemności. Nic dziwnego, że to jedna z najpopularniejszych roślin na zachodzie Europy. Niektóre odmiany nadają się do uprawy także w Polsce. Sprawdź, dlaczego warto mieć albicję w ogrodzie lub na balkonie i na czym polega jej pielęgnacja.

Spis treści:
Albicja jedwabista - egzotyczne drzewo szczęścia
Albicja jedwabista to niewielkie drzewo pochodzące ze wschodniej Azji. W kulturze wschodu to drzewko szczęścia, wierzy się też, że jego kwiaty mają moc uzdrawiania "złamanych serc". Roślinę stosuje się też w tradycyjnej chińskiej medycynie do zwalczania stresu i bezsenności - działa relaksująco i uspokajająco. Albicja zwana jest też jedwabnym drzewkiem i perską mimozą. Roślina z każdym rokiem podbija serca coraz większej liczby osób, które cenią nietypowe i egzotyczne gatunki.
Wygląd i czas kwitnienia jedwabnego drzewka
Cechą charakterystyczną albicji są spore i delikatne liście przypominające kształtem paproć i mimozę. Są one pierzaste i delikatne, mogą osiągać od 20 do 45 cm długości. Podczas deszczu i w nocy zwijają się, przez co albicję nazywa się też "śpiącym drzewkiem". Największym atutem rośliny są jednak jej efektowne kwiatostany, które przypominają puchate pompony. Nie posiadają płatków, ale drobne różowo-białe niteczki o długości ok. 5 cm. Pojawiają się obficie od czerwca do października i wydzielają przyjemną intensywną woń, dzięki czemu przyciągają motyle i niektóre ptaki. Kwiatostany świecą też w nocy, ale jedynie na przełomie września i października, co najmniej po roku uprawy. Albicja może osiągać 6 metrów wysokości, w polskich warunkach najczęściej jest to 1,5 m.

Albicja jedwabista - wymagania i zasady pielęgnacji
Odmiany albicji o zielonych i czekoladowych liściach nie są mrozoodporne, więc najlepiej uprawiać je w donicach i zimować w pomieszczeniach. W przeciwnym wypadku konieczne będzie ich solidne zabezpieczanie za pomocą kopczyków i kilku warstw agrowłókniny. Wyjątkiem jest Albizia julibrissin f. rosea, którą można sadzić w gruncie (jednak najwcześniej 3-letnią sadzonkę) - wytrzymuje nawet -25 stopni przez krótki czas, jednak wtedy zalecane jest też okrywanie.
Albicja potrzebuje nasłonecznionego i osłoniętego od wiatru miejsca, a także żyznej i przepuszczalnej gleby. Wymaga regularnego, ale niezbyt obfitego podlewania - jest szczególnie narażona na choroby grzybowe spowodowane nadmierną wilgocią. Z tego względu, jeśli uprawiamy ją w donicy, należy pamiętać o solidnej warstwie drenażu. Latem co dwa tygodnie roślinę należy nawozić preparatem do roślin kwitnących.
Zastosowania albicji jedwabistej
Albicja będzie wyjątkową ozdobą każdego ogrodu. Nadaje się do nasadzenia jako soliter i do uprawy w donicach. Dzięki temu może stać się niepowtarzalną dekoracją tarasu czy większego balkonu. Łatwiej też zadbać o jej zimowanie - dobrze znosi warunki pokojowe. Albicja nadaje się również do formowania, także w stylu bonsai.