Bluszczyk kurdybanek: Posadź w ogrodzie, a remedium na toksyny będziesz mieć zawsze pod ręką

Bluszczyk kurdybanek to roślina o wielu obliczach. Jedni ogrodnicy widzą w nim panoszący się na działce chwast, inni uznają go za idealny okaz do zagospodarowania przestrzeni w ogrodzie, w której trudno byłoby uprawiać bardziej wymagające gatunki. Zastosowanie kurdybanka doceniane jest w ziołolecznictwie, a o jego leczniczych właściwościach wspominała już św. Hildegarda. Poznaj lepiej tę intrygującą roślinę i dowiedz się, jak może przysłużyć ci się na co dzień.

Bluszczyk kurdybanek - co to za roślina i jak ją wykorzystać?
Bluszczyk kurdybanek - co to za roślina i jak ją wykorzystać?123RF/PICSEL

Jak wygląda kurdybanek?

Bluszczyk kurdybanek zalicza się do rodziny roślin jasnotowatych, w której skład wchodzą między innymi macierzanka, rozmaryn czy szałwia, z którymi pewnie większość z nas jest lepiej zaznajomiona — choćby od kuchni. Spotkać go można nie tylko w ogrodach, ale i na łąkach oraz w lasach, przez co określa się go mianem rośliny pospolitej.

Jak rozpoznać bluszczyk kurdybanek? Osiąga wysokość do 20 centymetrów, a jego pędy pną się po ziemi, dlatego bywa nazywany także bluszczykiem ziemnym. Ma zielone liście, które czasem zyskują bordowe odcienie. W kwietniu i maju pojawiają się niewielkie kwiaty w kolorze niebiesko-fioletowym, które podziwiać można aż do jesieni.

Nietrudno jest trafić na bluszczyk kurdybanek, porasta nawet nieużytki
Nietrudno jest trafić na bluszczyk kurdybanek, porasta nawet nieużytki123RF/PICSEL

Bluszcz kurdybanek w ogrodzie

Choć dla niektórych ogrodników kurdybanek jest wyłącznie uciążliwą samosiejką, warto wykorzystać go do upiększenia swojego ogrodu. Najlepiej rozwija się w słońcu i właśnie w takich warunkach staje się najcenniejszym surowcem zielarskim, lecz dobrze poradzi sobie także w półcieniu i cieniu. Z tego względu bluszczyk kurdybanek można wykorzystać jako roślinę okrywową.

Wprowadzi ciekawy akcent w miejscach, w których trudno byłoby uzyskać zdrową, intensywnie zieloną murawę lub uprawiać bardziej wymagające gatunki. Ważną informacją w tym kontekście jest fakt, że kwiaty pojawiają się dopiero na dwuletnich roślinach. Bardzo dekoracyjnie prezentuje się również kurdybanek w donicy, z której jego długie i wiotkie pędy mogą swobodnie zwisać. Wiszące doniczki staną się świetną dekoracją ogrodowych altan.

Właściwości "chwastu-cudotwórcy"

Takim mianem określało go wielu znawców medycyny naturalnej. O właściwościach leczniczych kurdybanku przekonywała już św. Hildegarda z Bingen — średniowieczna mistyczka, której zalecenia i praktyki medyczne z pozytywnymi rezultatami zweryfikowano w XX wieku i do dziś docenia się ich skuteczność w dziedzinie naturalnych kuracji.

Św. Hildegarda wskazywała go jako sposób na wzmocnienie organizmu, zwalczanie "szumów w uszach" oraz remedium na tle układu oddechowego. Współcześnie podkreśla się przede wszystkim pozytywny wpływ kurdybanka na układ pokarmowy i przemianę materii. Garbniki zawarte w roślinie mają działanie przeciwzapalne, pomagają zwalczać również gorączkę.

"Chwast-cudotwórca" usprawnia działanie trzustki oraz wątroby, wspierając usuwanie toksyn i zapobiegając tworzeniu się kamieni w pęcherzyku żółciowym. Picie roślinnego naparu przynosi ulgę po ciężkostrawnych biesiadach oraz przyjęciach, podczas których nie brakowało alkoholu. Detoksykujące właściwości bluszczyku kurdybanka pomagają organizmowi szybciej wrócić do równowagi. Sprzyjają także obniżaniu poziomu złego cholesterolu.

Kurdybanek nie tylko do picia

Ziołowe napary i odwary okazują się przydatne również w pielęgnacji skóry. Wykazano ich skuteczność w walce z trądzikiem. Kurdybanek sprzyja szybszemu gojeniu się ran, łagodzeniu oparzeń i regeneracji naskórka. Zaleca się wykorzystać go do zrobienia wcierki dla osób, które borykają się z łupieżem. Zastosowanie go bezpośrednio na skórę głowy połączone z krótkim masażem poprawi jej stan, eliminując wstydliwy problem.

Bluszczyk kurdybanek to wszechstronna roślina lecznicza
Bluszczyk kurdybanek to wszechstronna roślina lecznicza123RF/PICSEL

Jak stosować kurdybanek w kuchni i domowej apteczce?

Zrobienie leczniczego naparu jest dziecinnie proste. Łyżeczkę rozdrobnionych pędów i liści (świeżych lub suszonych) wsyp do szklanki i zalej gorącą, ale nie wrzącą wodą i odstaw pod przykryciem na 10-15 minut, by napój nabrał mocy. Po ostudzeniu możesz go pić lub stosować bezpośrednio na skórę.

Bluszczyk kurdybanek cechuje się przyjemnym korzennym smakiem. Warto wiedzieć, że jadalne są również kwiaty! Taka przyprawa znakomicie poprawia smak dań jajecznych i ziemniaczanych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć jej do posypania kanapek, sałatek, zup i zapiekanek. Jeśli decydujesz się na samodzielną uprawę ziela, weź pod uwagę, że najwięcej dobroczynnych składników mają rośliny, które rosły na słonecznych stanowiskach. Aby poprawnie suszyć kurdybanek, rozłóż go na pergaminie w ciepłym, przewiewnym i zacienionym miejscu. Używanie do tego celu piekarnika nie jest wskazane. Przechowuj w miejscu bez dostępu do światła słonecznego.

Zioła do zadań specjalnychInteria.tv

Polecamy: