Reklama

Błyszczące okna bez smug? Goście pozazdroszczą ci w święta

W jaki sposób myć okna, by nie trzeba było kilkukrotnie ponawiać czynności? Wiele zależy od zaangażowania oraz poświęconej energii. Sukces byłby niemożliwy do osiągnięcia bez odpowiednich środków czyszczących. Zamiast wydawać niemałe pieniądze na sklepowe detergenty, zastąpmy dedykowane środki płynem, który na stałe zagościł w łazience.

W jakich warunkach myć okna?

Nieskazitelnie czyste okna, bez drobinek kurzu, śladu palców oraz innych zacieków. Uzyskanie takiego efektu wydaje się wręcz niemożliwe. Okazuje się jednak, że wystarczy dobrze skomponować ze sobą kilka czynników, by dotrzeć do upragnionego celu. Naturalnym odruchem jest chęć umycia okien w idealnie słoneczny i bezchmurny dzień. Co ciekawe, takie warunki komplikują zaplanowaną czynność. Dlaczego tak się dzieje?

Promienie słoneczne padające na mokre szyby przyspieszają parowanie wody, która po wyschnięciu pozostawia smugi oraz zacieki. Nie zaleca się także mycia okien, kiedy na zewnątrz szaleje mróz. Bardzo niska temperatura doprowadzi do marznięcia cząsteczek wody, które mogą uszkodzić szyby. Kiedy zatem zabrać się za przywracanie szyb do stanu używalności? Poczekajmy do dnia z plusową temperaturą, ale wyróżniającego się zachmurzonym niebem.

Reklama

Sprawdź: Bez smug i zacieków. Oto czym powinno się myć okna przed świętami

Płyn do płukania na błyszczące szyby

Przedświąteczne wydatki mocno nadwyrężają już i tak uszczuplony budżet domowy. Koszty zakupów jedzeniowych oraz prezentów przechodzą najśmielsze oczekiwanie. Z tyłu głowy kołacze się myśl o kończących się detergentach i środkach myjących. Jeśli chcemy zaoszczędzić na sklepowych produktach do mycia okien, przepatrzmy zapasy w domowych szafkach. Okazuje się, że świetnym zamiennikiem klasycznego środka do mycia okien jest zwykły płyn do płukania tkanin.

W czym tkwi jego sekret? Już niewielka ilość składnika rozprawi się z uporczywie osiadającymi na oknach cząsteczkami kurzu oraz brudu. Po umyciu powierzchni utrudni nieczystościom osiadanie na powierzchni. Jak przygotować środek do mycia szyb na bazie płynu do płukania? Odpowiedź jest bardzo prosta. Do miednicy wlewamy wodę oraz płyn w proporcjach 4:1, a następnie dokładnie zamaczamy miękką szmatkę i dokładnie myjemy szyby. Kilka minut wystarczy, by zachwyciły czystością, bez smug i zacieków. Dodatkowym atutem testowanej metody będzie pozostawienie przyjemnego zapachu, który przez długie godziny unosi się w powietrzu.

Sprawdź: Niższe rachunki i więcej ciepła. Ten trik z uszczelnianiem okien musisz znać

Czym jeszcze czyścić okna?

Wybór odpowiedniego detergentu do mycia szyb to nie taka prosta sprawa. Jeśli jednak trafimy na polecany i sprawdzonych przez innych kupujących produkt, połowa sukcesu jest już za nami. Kolejnym kluczem do okien bez nieestetycznych smug jest zaopatrzenie się w ściereczkę z mikrofibry. Miękki kawałek poliestru bez trudu ściąga z szyb zaschnięty brud. Doświadczone panie domu polecają, by wybierać szmatki o splocie pętelkowym.

Skarbnicami tanich i efektywnych metod czyszczenia okien są nasze mamy oraz babcie. Wieloletnia wprawa w wykorzystywaniu domowych szpargałów w przeróżnych celach pozwoliła im odkryć, że silnym przeciwnikiem brudu na oknach są nylonowe rajstopy. Powstają z tkaniny poliamidowej, która idealnie sprawdzi się do polerowania świeżo umytych szyb. Wystarczy przyłożyć je do szkła i pocierać kolistymi ruchami. W ten sposób zyskamy pewność, że na powierzchni nie utrzyma się nawet najmniejsza drobinka kurzu.

Sprawdź również:

Najlepszy sposób na lśniące panele. Nie ma ani jednej smugi

Czy można myć okna w zimie? Trzymaj się tych zasad, lodu na szybach nie będzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mycie okien | mycie okien porady | skuteczne mycie okien
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy