Boraks: Jak go wykorzystać?
Coraz częściej ludzie rezygnują z chemicznych preparatów do czyszczenia lub odkażania, często dość drogich i w wielu przypadkach toksycznych. Sięgają za to po tanie, sprawdzone sposoby sprzed lat. Należy do nich boraks, nieco zapomniany uniwersalny środek czyszczący, który skutecznie poradzi sobie z brudem, trudnymi do usunięcia plamami, a nawet z pleśnią i rdzą. W dodatku pomoże pozbyć się insektów z domu, a oprócz tego zniweluje nieprzyjemne zapachy. Boraks uznawany jest za ekologiczny preparat, lecz niektórzy mają wątpliwości co do tego, czy jest on bezpieczny. W rzeczywistości jest mniej toksyczny od gotowych detergentów, a nawet soli kuchennej, a przy jego użyciu wystarczy założyć rękawice ochronne oraz przewietrzyć pomieszczenie. Zobacz, jak szerokie zastosowanie ma boraks i w jaki sposób go używać.
Czym jest boraks?
Boraks, inaczej nazywany tetraboranem lub czteroboranem sodu, jest solą sodową kwasu borowego tworzącą bezbarwne kryształy, które rozpuszczają się w wodzie. Pozyskuje się ją z boraksu rodzimego, minerału występującego w skałach osadowych. Boraks ma bardzo szerokie zastosowanie, najważniejszym z nich jest produkcja ceramiki, szkła i wełny szklanej. Stosuje się go też do lutowania i spawania, a także jako składnik nawozu. Tworzy się także z niego nadboran sodu, dodawany do detergentów jako wybielacz. Sproszkowany tetraboran wykorzystywany jest do użytku domowego jako środek czyszczący i dezynfekujący. Niegdyś uznano go za szkodliwą substancję, lecz wykazano, że jest o 50% mniej toksyczny od soli kuchennej. Może wywołać reakcje alergiczne na skórze, dlatego należy założyć rękawiczki przy jego stosowaniu. Jest tani i łatwo dostępny, znaleźć można go w sklepach z chemią gospodarczą, ekologicznych lub internetowych.
Boraks pomocny przy sprzątaniu
Boraks wykazuje właściwości czyszczące i odkażające. Świetnie poradzi sobie z trudnymi do usunięcia zaciekami, brudnymi powierzchniami, tłustym osadem, czy też przypalonymi garnkami i patelniami. Zadziała w przypadku bardzo silnych zabrudzeń, z którymi nie da sobie rady ocet czy soda oczyszczona. Do umycia płytek łazienkowych, wanny, zlewu lub piekarnika warto użyć pasty z boraksu. Do jej uzyskania wystarczy wymieszać tetraboran sodu z niewielką ilością wody. Należy wysmarować nią zanieczyszczone miejsca, pozostawić na 15 minut i spłukać gorącą wodą lub zetrzeć mokrą ściereczką. Lodówkę i zamrażarkę można umyć i zdezynfekować bardziej płynnym roztworem – 1 łyżeczkę boraksu należy zmieszać z 750 ml wody. Boraks idealnie usunie także osad z toalety. W tym celu użyj pół szklanki tetraboranu, wsyp do muszli i wyszoruj po godzinie.
Boraks do usuwania plam
Boraks dodawany jest do preparatów wybielających i wywabiających plamy. Można także stworzyć domową wersję takiego środka. Zaplamione ubrania i tkaniny należy moczyć przez 30 minut w roztworze z 1 łyżki boraksu i 4 litrów wody. Następnie wypierz je w pralce. Tetraboran sodu usunie nawet plamy po kawie, winie, czy herbacie. Z tego czyszczącego środka można stworzyć także proszek do prania. Szklankę boraksu zmieszaj ze szklanką sody kalcynowanej i połową szklanki startego szarego mydła. Na jedno pranie używaj 1-2 łyżki takiego proszku. Z pomocą pasty z boraksu pozbędziesz się też plam z wykładzin i dywanów. Wetrzyj ją w zabrudzone miejsce, pozostaw do wyschnięcia, po czym zeskrob ją i odkurz dywan.
Boraks udrażnia rury i usuwa rdzę
Boraks z powodzeniem udrożni też rury, wystarczy wsypać do odpływu pół szklanki boraksu (można dodać również pół szklanki sody oczyszczonej) i wlać do niego pół litra gorącej wody. Po kilkunastu minutach należy obficie przepłukać syfon ciepłą wodą. Tetraboran sodu przyda się oprócz tego do usuwania rdzy z metalowych produktów. W tym celu wykonaj mieszankę z 1 łyżki boraksu i ¼ szklanki soku z cytryny. Wystarczy wcierać ja w zardzewiałe miejsca, by sprzęty odzyskały dawny blask. Gdy użyjesz trochę więcej boraksu i dodasz wody, wyczyścisz także zaśniedziałe srebrne sztućce.
Boraks na nieprzyjemne zapachy
Tetraboran sodu to również świetny pochłaniacz brzydkich zapachów. Zniweluje przykrą woń zepsutego jedzenia, moczu, przepoconych butów, materaców i mebli. Wsyp trochę boraksu do butów, na dno kosza lub kociej kuwety, lub bezpośrednio na plamę moczu pozostawioną przez zwierzaka. Możesz także użyć wodnego roztworu z boraksu, spryskać materace i kanapy i przetrzeć szczotką.
Boraks odstraszający insekty
Tetraboran sodu przyniesie nieocenioną pomoc w walce z insektami. Jeśli w twoim domu pojawiły się mrówki lub rybiki, pozbędziesz się ich w łatwy sposób. Wymieszaj pół szklanki wody i pół szklanki cukru i zagotuj, a następnie dodaj łyżkę boraksu. Powstanie galaretowata mieszanka, którą należy umieścić na pokrywkach i postawić tam, gdzie występują insekty. Możesz również wymieszać trochę boraksu z cukrem pudrem i wysypać po kątach, odpędzisz wtedy karaluchy. Z kolei w przypadku pcheł wystarczy posypać miejsce przez nie nawiedzane samym tetraboranem sodu, a potem je odkurzyć.