Boraks: Udrożni rury i skutecznie usunie rdzę, tłuszcz, brud i pleśń

Boraks nie bez przyczyny jest zaliczany do grona najpopularniejszych, domowych środków czyszczących. Pod względem ilości zastosowań może śmiało konkurować z octem spirytusowym, sodą oczyszczoną czy sokiem cytrynowym. Dobrany z nimi w odpowiednich ilościach skutecznie usunie z piekarnika czy z garnków najbardziej uporczywy tłuszcz, wyczyści na błysk zabrudzoną wannę czy toaletę, szybko udrożni rury i wywabi uciążliwe plamy z odzieży. Pomoże ci też uchronić dom przed wizytami nieproszonych gości, takich jak mrówki, karaluchy czy rybiki, zlikwiduje wszelkie niechciane zapachy i przedłuży żywotność ciętych kwiatów. Do tej okazałej listy dodać należy, że boraks jest naturalny, ekologiczny, łatwo dostępny i tani. Sprawdź, jak go wykorzystać w konkretnych sytuacjach.

article cover
©123RF/PICSEL

Boraks - gdzie kupić?

©123RF/PICSEL

Boraks jest naturalnie występującym w przyrodzie minerałem. Stanowi źródło ważnego dla zdrowia człowieka pierwiastka, czyli boru. Wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwgrzybicze i owadobójcze. Można go kupić zarówno w aptece, jak i w sklepach z chemią gospodarczą. W połączeniu z innymi naturalnymi składnikami może śmiało pełnić rolę uniwersalnego środka do czyszczenia, dezynfekowania i mycia nawet najbardziej zabrudzonych powierzchni.

Boraks wyczyści piekarniki, garnki i patelnie

Chcesz, żeby twój piekarnik lśnił? Połącz cztery łyżki boraksu z ośmioma łyżkami sody oczyszczonej i dolej do nich tyle ciepłej wody, aby uzyskać konsystencję pasty. Specyfikiem wyczyść sprzęt, oczyść go wodą, wypoleruj szmatką i gotowe!

Dzięki boraksowi możesz także pozbyć się tłustych zanieczyszczeń gromadzących się na garnkach i patelniach. Wystarczy, że umyjesz je specjalną mieszanką stworzoną z łyżki boraksu i z 1/4 szklanki płynu do mycia naczyń. Będą błyszczeć.

Boraks zdezynfekuje zmywarkę

Boraks doskonale sprawdzi się także w roli środka myjącego i dezynfekującego zmywarkę czy różnego rodzaju gładkie powierzchnie. Jak go przygotować? Do dwóch szklanek ciepłej wody dodaj 2 łyżki octu spirytusowego, 2 łyżeczki boraksu i olejek zapachowy. Wszystkie składniki starannie połącz, a następnie przelej mieszankę do butelki z atomizerem i spryskaj nim wnętrze sprzętów albo zanieczyszczone powierzchnie. Wszelkie zabrudzenia znikną.

Boraks wyczyści zlew i muszlę klozetową

©123RF/PICSEL

Boraks dobrany w odpowiednich proporcjach z sokiem cytryny skutecznie usunie pleśń, wyczyści, wypoleruje i zdezynfekuje zlew wykonany ze stali nierdzewnej. Wystarczy, że szklankę boraksu połączysz z 1/4 szklanki soku z cytryny i natrzesz mieszanką zabrudzone powierzchnie. Po kilku minutach będą lśnić.

Nie masz pomysłu, jak pozbyć się uporczywych zabrudzeń, które zgromadziły się na twojej wannie, kabinie prysznicowej lub powierzchni muszli klozetowej? Sięgnij po boraks i wymieszaj go z wodą w proporcji 1/2 szklanki boraksu na 3,7 litrów wody. Miksturą starannie wyczyść zabrudzone powierzchnie i pozwól jej działać przez kilka minut. Po spłukaniu wodą będą lśnić.

Może trudno w to uwierzyć, ale boraks potrafi nawet usunąć rdzę. Wystarczy, że połączysz go z sokiem z cytryny - w proporcjach 1 łyżka boraksu na 1/4 szklanki soku z cytryny - i wetrzesz w przedmioty pokryte rdzą. Gotowe!

Preparatem sporządzonym na bazie boraksu, sody oczyszczonej i octu spirytusowego skutecznie udrożnisz też rury. Wystarczy, że składniki połączysz w następujących proporcjach: pół szklanki boraksu, pół szklanki sody i szklanka octu spirytusowego.

Boraks wywabi plamy i wybieli tkaniny

©123RF/PICSEL

Boraks z powodzeniem zastąpi też środki piorące. Dzięki niemu możemy m.in. przywrócić dawną biel tkaninom. Wystarczy, że zmieszamy 2 łyżeczki boraksu z 2 łyżeczkami sody oczyszczonej, dodamy je do proszku i w sposób tradycyjny upierzemy ubranie.

Boraks pozwoli nam się też pozbyć rozmaitych plam. Wszelkie ślady po herbacie, winie czy kawie znikną, jeśli ubrania zamoczymy w mieszance przygotowanej z 2 łyżek boraksu i 4 litrów wody. Z kolei tak zwane żółte plamy z potu usuniemy wcierając odrobinę specyfiku w zabrudzoną tkaninę.

Jak zrobić naturalny proszek do prania?

Boraks może stanowić także bazę naturalnego środka do prania. Jak go zrobić? 1,5 szklanki specyfiku połącz z 1,5 szklanki sody kalcynowanej i 20 dag szarego mydła w wiórkach. Możesz też dodać kilka kropli olejku eterycznego. Specyfik doskonale i jednocześnie naturalnie usunie wszelkie plamy, a co najważniejsze nie będzie nas uczulać.

Boraks usunie przykre zapachy

art
©123RF/PICSEL

Boraks to świetny neutralizator zapachów. Jeśli twój psiak załatwił się na dywan, zmieszaj boraks z niewielką ilością wody i nałóż ją na zanieczyszczone miejsce. Poczekaj aż wyschnie, a następnie dokładnie odkurz dywan.

Możesz też wysypać warstwę boraksu na dno kociej kuwety i pokryć ją warstwą zwykłego piasku. Dzięki tej prostej metodzie pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu odchodów. Specyfik możesz też umieścić na dnie pojemnika na śmieci.

Boraks pomoże ci też uchronić dom przed wizytami nieproszonych gości, takich jak mrówki, karaluchy czy rybiki. Wystarczy, że spryskasz często odwiedzane przez nich zakamarki specjalnym preparatem. Jak go przyrządzić? Do 1/2 szklanki wody dodaj łyżkę boraksu i łyżkę cukru. Składniki starannie połącz i zacznij działać!

Chcesz, aby cięte kwiaty zachowały świeżość i nie więdły zbyt szybko? Wsyp łyżeczkę boraksu do wazonu z wodą. Efekt miło cię zaskoczy.

Masz problem z chwastami w ogrodzie? Spryskaj teren preparatem sporządzonym z boraksu i wody. Szybko pozbędziesz się kłopotu.

Boraks: Środki ostrożności

Jeśli używasz boraksu, to:

- trzymaj go w miejscach niedostępnych dla dzieci

- unikaj kontaktu z oczami i skórą

- nie wdychaj specyfiku

- przy sprzątaniu zawsze używaj gumowych rękawic

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas