Roczna głodówka nie robi na nich wrażenia. Po takiej uczcie rybiki znikną
Żyją około czterech lat, a nawet roczna głodówka nie robi na nich większego wrażenia. Mowa o rybikach cukrowych, które lubują się w buszowaniu w łazienkach. Nie są groźne dla naszego zdrowia, ale mogą wyrządzać niemałe szkody. Jeśli zauważyliśmy rybiki cukrowe, trzeba działać zdecydowanie, ale jak? Przekonajmy się.

Rybiki cukrowe: Poznaj wrogów w łazienkach
Rybiki cukrowe to jedne z tych owadów, które chętnie "wprowadzają" się do naszych domów i są z całą pewnością niechcianymi lokatorami. Są niewielkie, ponieważ osiągają maksymalnie centymetr długości, ale chowają się przed ludzkim wzrokiem. Rybiki aktywne są w ciemnościach, ale włączając światło w łazience i kuchni, widać jak szybko chowają się do szczelin i zakamarków w charakterystycznym, pełzającym ruchu. Ze względu na swój srebrny kolor pancerzyka, często nazywany jest również srebrzykiem.
Dlaczego rybiki cukrowe pojawiają się w domach? Dlatego, że lubią wilgoć. Łazienki, kuchnie oraz piwnice to dla tych małych insektów doskonałe warunki na to, aby sobie spokojnie pomieszkiwać oraz się rozmnażać. Cykl życia rybików trwa cztery lata: jednorazowo samica składa około 20 jaj, a w obliczu problemów mogą przeżyć nawet rok bez pożywienia.
Dlaczego rybiki cukrowe są groźne?
Dobra informacja: rybiki cukrowe nie kąsają człowieka i nie przenoszą żadnych groźnych chorób. Co prawda, mogą nastraszyć wtedy, kiedy włączamy światło w kuchni albo łazience, ale mogą także wyrządzać wymierne szkody. Rybiki cukrowe, żywią się martwą materią organiczną, która zalega na podłodze, ale nie tylko.
Srebrzyki potrafią także niszczyć tapety oraz książki (zjadają klej do papieru oraz celulozę), ale żywią się także skrobią oraz jej pochodnymi. Co prawda, nie wspinają się w górę szafek, ale jeśli nasza zapasy są zgromadzone niżej, to rybiki zjadają np. skrobie, dlatego pożywiają się mąkami i kaszami, a także zanieczyszczają je swoimi odchodami.
Zanim zaczniesz, znajdź gniazdo rybików

Gdzie chowają się rybiki? Wiadomo, że muszą to być miejsca ciepłe i równocześnie wilgotne. Na pewno są to zakamarki: rury i otwory kanalizacyjne, ale także załamania, szczeliny oraz mikrodziury, których mnóstwo jest w łazience. Ponadto rybiki mogą chować się w innych miejscach, np. pod wilgotną ścierką albo w miejscu, gdzie przechowywany jest mop.
W opinii wielu osób, rybiki cukrowe pojawiają się tylko w starych domach, gdzie jest bardzo dużo wilgoci. Rybiki mogą również gnieździć się nowych budynkach: tam, gdzie nie zawsze wentylacja działa sprawnie i okna są bardzo szczelne.
Jak pozbyć się rybików? Metod jest sporo

Jeśli chcemy pozbyć się rybików cukrowych, to w pierwszej kolejności trzeba pozbyć się wilgotności powietrza. W jaki sposób? Czasami wystarczy zapewnienie większej wymiany świeżego powietrza w pomieszczeniu: częstsze otwieranie okien albo po prostu zastawiania otwartych drzwi w łazience.
Jeśli takie metody się nie sprawdzają, trzeba zmniejszyć wilgotność powietrza poprzez np. zastosowanie osuszaczy albo ustawienie wentylatorów. Z drugiej strony można także ustawić woreczki materiałowe wypełnione solą albo żelem okrzemkowym i ustawić w newralgicznych miejscach.

Chcemy połączyć przyjemne z pożytecznym? Wystarczy zastosować aromaterapię! Kominki zapachowe z olejkami eterycznymi nie dość, że wypełnią pomieszczenie przyjemnym zapachem, to odstraszą nieproszonych gości. Aby pozbyć się rybików cukrowych, można sięgnąć po olejek lawendowy albo cytrusowy. Kiedy nie lubimy aromaterapii, można w miejscu występowania owadów rozsypać przyprawy: goździki albo cynamon, które również mają moc odstraszającą.
A co zrobić w przypadku, kiedy rybiki cukrowe pojawiają się nadal, ale zapachy na nie nie działają? Wystarczy przygotować pułapkę: w niskich pojemniczkach wystarczy wylać nieco lejącego miodu, który zachęci owady do uczty, ale uniemożliwi ucieczkę. Później złapane w potrzask rybiki można wynieść daleko poza nasz dom albo mieszkanie.
Żadna z metod pozbywania się rybików cukrowych z mieszkania nie sprawdzi się w stu procentach, jeśli nie będziemy trzymali należytego porządku. Pamiętajmy, aby często zmywać podłogi w łazience i kuchni, a także na bieżąco usuwać resztki żywności z ogólnodostępnych miejsc.