Brudny kaloryfer: Idealny mikroklimat dla rozwoju bakterii. Proste patenty na szybkie czyszczenie

Cotygodniowe sprzątanie domu lub mieszkania obejmuje najczęściej doprowadzenie podłóg do porządku, starcie kurzy, umycie luster, uporządkowanie kuchni oraz łazienki. W większości domów znajduje się urządzenie, które zazwyczaj jest pomijane podczas porządków. W zakamarkach kaloryfera niemal niezauważenie gromadzą się kurz i brud, stanowiące doskonałą pożywkę dla drobnoustrojów. Podpowiadamy czym i jak często czyścić kaloryfer.

Przez rozpoczęciem sezonu grzewczego ważne jest dokładne umycie kaloryferów
Przez rozpoczęciem sezonu grzewczego ważne jest dokładne umycie kaloryferów123RF/PICSEL

Wnętrze kaloryfera - dlaczego trzeba je czyścić?

Bez emitujących ciepło kaloryferów ciężko byłoby przetrwać zimniejsze miesiące. By urządzenia jak najdłużej poprawnie spełniały swoją funkcję, należy zadbać nie tylko o ich stan techniczny, ale także poziom czystości. Choć nowe projekty domów i mieszkań zakładają montaż ogrzewania ściennego lub podłogowego, w wielu wnętrzach nadal napotkamy tradycyjne grzejniki. Na ich powierzchni bardzo szybko osiada kurz, który może zaszkodzić zdrowiu.

Zanim podkręcimy temperaturę w kaloryferze, zacznijmy od dokładnego wyczyszczenia wszystkich jego zakamarków. Jeśli zrezygnujemy z tej czynności, mikrocząsteczki brudu oraz rozwijające się w nich bakterie uniosą się wraz z ciepłym powietrzem. W ten sposób ryzykujemy ich szybsze przedostanie się do naszych płuc. Eksperci zalecają czyszczenie grzejników przynajmniej dwa razy w roku. Jeśli jednak w naszej rodzinie znajduje się alergik, postarajmy się poświęcać na to czas raz w miesiącu.

Czego użyć do czyszczenia kaloryfera?

Jak usunąć kurz ze szczelin kaloryfera? Jest na to prosty sposób!
Jak usunąć kurz ze szczelin kaloryfera? Jest na to prosty sposób!123RF/PICSEL

Regularne czyszczenie grzejników wpływa nie tylko na prawidłową pracę, ale także chroni nasze zdrowie. Wiemy już, jak często usuwać z nich zanieczyszczenia. Za pomocą czego myć kaloryfery? Prawidłowo dobrane przyrządy oraz materiały sprawią, że zadanie będzie nie tylko łatwiejsze do wykonania, ale także przyniesie oczekiwane efekty.

Planując solidne wyczyszczenie kaloryferów, dobrze jest zaopatrzyć się w specjalną szczotkę. Sklepy internetowe, markety budowlane, a także centra ogrodnicze prześcigają się proponowaniu coraz to nowych narzędzi. Jeśli jednak ciężko będzie nam ją zdobyć, możemy z powodzeniem wykonać ją samodzielnie. W tym celu przydadzą się pędzel krzywik, rolka po ręczniku papierowym oraz ściereczka z mikrofibry.

Patenty na czyszczenie kaloryferów od środka

Metody wykorzystywane do czyszczenia kaloryferów od środka zależą przede wszystkim od dwóch czynników - ich typu oraz budowy. O wiele łatwiej doprowadzić do porządku grzejnik o otwartej konstrukcji. Pielęgnacja takiego urządzenia najczęściej polega na przetarciu go wilgotną szmatką, a w przypadku bardziej widocznych zabrudzeń - delikatnym środkiem myjącym i ciepłą wodą. Nieco więcej zamieszania jest z modelami panelowymi, w których najpierw trzeba zdjąć kratki oraz osłonki. Dopiero w kolejnym kroku dostaniemy się do wnętrza i usuniemy nagromadzone zabrudzenia oraz zalegający kurz.

Zanim przejdziemy do czyszczenia kaloryfera za pomocą detergentów, zacznijmy od dokładnego odkurzenia. W tym celu skorzystajmy ze zwężającej się końcówki lub szczotki. Gruba warstwa kurzu na kaloryferze nie tylko wygląda nieestetycznie, ale przede wszystkim zakłóca jego prawidłowe funkcjonowanie. Szybko pozbędziemy się go specjalną szczotką do czyszczenia grzejników lub starszą szczotką używaną do czyszczenia butelek. Z osadem zalegający wewnątrz urządzenia poradzi sobie suszarka do włosów. Wystarczy, że pod grzejnikiem umieścimy wilgotną szmatkę, a następnie przyłożymy dyszę suszarki do kratki i uruchomimy nawiew powietrza na najwyższych obrotach.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas