Budleja Dawida - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

Od lata aż jesieni budleja, zwana też „motylim krzewem” przyciąga całe roje kolorowych motyli tworząc iście bajkową scenerię w naszym ogrodzie! Kwitnący krzew rozsiewa wokół siebie cudowną woń a kwiatostany same w sobie są niezwykle efektowne. Jeśli jeszcze nie mamy budlei posadzonej w swoim ogrodzie, ten krótki tekst z pewnością przekona nas do jej zakupu i podpowie jak się z nią obchodzić, by co roku obdarzała nas swoimi cudownymi kwiatami.

Stanowisko

Budleja lubi miejsca słoneczne i zaciszne. Gleba musi być żyzna i dość wilgotna, ale przepuszczalna, bowiem krzew wymaga dostępu powietrza do korzeni. Przynajmniej raz w roku należy podłoże wokół budlei spulchniać oraz regularnie odchwaszczać. Powinno mieć też lekko zasadowy odczyn.

Zabiegi pielęgnacyjne

W naszym klimacie uprawa budlei jest dość kłopotliwa, ponieważ w mroźne zimy może ona przemarzać do gruntu. W takim wypadku na wiosnę obcinamy przemrożone części nadziemne a roślina szybko się zregeneruje i wypuści nowe pędy. Budleja rośnie bardzo szybko i nawet kiedy zmarzną wszystkie jej części nadziemne, potrafi jeszcze w tym samym roku obficie zakwitnąć.

Cięcia odmładzające warto zresztą wykonywać, co roku, aby roślina utrzymała ładny pokrój. Na wiosnę, po ustąpieniu ryzyka przymrozków skracamy młodsze pędy do wysokości około 1 m a starsze wycinamy przy samej ziemi. Przed nadejściem zimy dobrze jest też skrócić jednoroczne pędy, ponieważ mogą być obłamywane przez śnieg.

Na zimę koniecznie okrywamy szyję korzeniową przy pomocy kopczyka ściółki lub kory. Budleja jest wrażliwa na susze, dlatego w czasie długotrwałego braku opadów musimy zadbać o odpowiednią wilgoć w podłożu.

Od kwietnia do połowy lipca zasilamy budleję nawozami azotowymi, a następnie potasowymi. Starsze krzewy źle znoszą przesadzanie, dlatego od razu starajmy się wybrać dla tej rośliny odpowiednie stanowisko.

Zastosowanie

Budleja doskonale znosi zanieczyszczenia powietrza, dlatego świetnie nadaje się do sadzenia w miastach i przy ruchliwych drogach. Krzew pięknie prezentuje się z innymi roślinami, na rabatach i w nieformowanych żywopłotach. Może też z powodzeniem być sadzony, jako pojedyncza roślina w trawniku. Z pewnością warto budleję sadzić w miejscach wyeksponowanych, ponieważ w okresie pełni kwitnienia przykuwa uwagę zarówno pięknymi kwiatostanami jak i rojem motyli, które go odwiedzają.

Ciekawe odmiany

Budleja Dawida w naszym klimacie dorasta do 2-3 m wysokości i od czerwca do października na końcach pędów wytwarza podłużne kwiatostany osiągające nawet do 60 cm długości, złożone z niewielkich różowych trąbkowatych kwiatków z pomarańczowym oczkiem. Są jednak dostępne odmiany o różnych kolorach kwiatów, od białych (‘White Bouquet’, ‘White Profusion’), przez różne odcienie fioletu i purpury (‘Empire Blue’, ‘Nanho Purple’) aż po ciemnofioletowe (‘Black Night’) a nawet wielokolorowe (‘Bicolor’). Jest więc w czym wybierać!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas