Budleja trójkolorowa: Jak ją sadzić, by uzyskać efektowne kwiaty?
Budleje to niezwykle dekoracyjne krzewy, które zdobią ogrody długimi pędami i obłędnie pachnącymi kwiatami. Choć pochodzą z terenów tropikalnych i subtropikalnych, w naszych warunkach klimatycznych też są w stanie rozwijać się zdrowo i osiągać imponujący wygląd. Grunt to odpowiednio o nie zadbać. Jeśli chcesz, by w twoim ogrodzie pojawiła się naprawdę niebanalna roślina, dowiedz się, jak postępować z budleją trójkolorową. Nie jest to osobna odmiana! O jej oryginalnej prezencji decyduje zastosowanie sprytnego triku ogrodniczego.
Budleja: Co trzeba o niej wiedzieć?
Jako ojczyznę rośliny wskazuje się Chiny. Znakiem rozpoznawczym budlei są długie, lekko zwisające pędy. W ogrodach jest w stanie osiągać do trzech metrów wysokości, a tym, co najbardziej zwraca uwagę, są gęste kwiatostany. W zależności od odmiany przyjmują barwę fioletową, różową, białą, purpurową, pomarańczową, a nawet niebieską. Kiedy kwitnie budleja? Na widok kwiatów możemy liczyć od lipca do października. Urzekają nie tylko wyglądem, ale też intensywnym słodkim zapachem, który przyciąga motyle. Z tego względu możemy spotkać się również z określaniem budlei jako "krzewu motyli".
Sprawdź: Jak przyciąć hortensje?
Budleja trójkolorowa: Czym jest?
W samych Chinach wyróżnia się co najmniej 22 gatunki rośliny. Zdecydowanie największą popularnością i uznaniem cieszy się budleja Dawida, którą można obserwować w prywatnych ogrodach, ale także w parkach czy na skwerach. Z racji tego, że zapaleni ogrodnicy nie próżnują, doczekała się ona ogromnej liczby odmian, które różnią się rozmiarem oraz kolorem kwiatów. Niektóre z nich są w stanie nawet zmieniać barwę w zależności od stadium rozwoju. Na czym więc polega fenomen budlei trójkolorowej?
Nie jest osobną odmianą. Wielobarwny krzew uzyskuje się poprzez sadzenie w bardzo bliskiej odległości trzech sadzonek różnych odmian rośliny. Dobierać należy krzewy o jak najbardziej zbliżonym tempie wzrostu oraz pokroju. Najczęściej łączy się budleje, które kwitną w kolorze fioletu, różu oraz kontrastującej z nimi bieli.
Jak sadzić budleję Tricolor?
Pracę w ogrodzie rozpoczynamy już w marcu, kiedy temperatura przekracza 5-7°C. Sadzenie budlei można zaplanować również na kwiecień, ewentualnie maj. Nie należy jednak nadmiernie z tym zwlekać, by krzew motyli miał czas przyzwyczaić się do nowych warunków i wzmocnić się przed zimą. Pora dnia też ma znaczenie! Sadzenie najlepiej przeprowadzić rano lub późnym popołudniem. Jakie warunki uprawy dla budlei trójkolorowej są najlepsze?
- Zapewnijmy jej słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru stanowisko. Krzew toleruje również półcień, musi mieć jednak dostęp do światła przez co najmniej kilka godzin dziennie. Inaczej nie możemy spodziewać się kwitnienia.
- Gleba powinna być przepuszczalna i pulchna. Nie musi być bardzo żyzna, ale przed sadzeniem ziemię dobrze jest wzbogacić kompostem, który stanowić będzie zastrzyk energii dla młodego krzewu. Jeśli w ogrodzie mamy ziemię ciężką i gliniastą, warto poprawić jej strukturę także dodatkiem piasku lub żwiru. Zastoje wody bardzo szkodzą budlei!
- Po włożeniu sadzonki do dołka o głębokości około 30 centymetrów zasypujemy ją ziemią i obficie podlewamy. Dostarczanie wody będzie konieczne także w kolejnych dniach.
Nawożenie w uprawie budlei
Pierwsze wiosenne nawożenie możemy przeprowadzić w momencie, gdy na krzewie pojawią się młode listki. Powinno ono trwać zazwyczaj od marca do końca lipca. Najlepiej sprawdzają się nawozy wieloskładnikowe o mniej więcej równych proporcjach azotu, potasu i fosforu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w drugiej połowie roku należy wyeliminować odżywki azotowe, a skupić się przede wszystkim na preparatach z potasem. W ten sposób nie będziemy pobudzać krzewu do wzrostu przed zimą, a wzmocnimy jego odporność na niższe temperatury.
Jak przycinać budleję?
Wczesna wiosna jest najlepszym terminem na wykonanie tego zabiegu. Jeśli zima odeszła na dobre, cięcie powinniśmy zaplanować na marzec. Do pracy zabieramy się najpóźniej w kwietniu. Podczas przycinania powinniśmy skupić się przede wszystkim na usunięciu przekwitłych kwiatostanów. W przypadku większości odmian budlei Dawida pędy przycinamy 20-30 centymetrów nad ziemią. Krzew motyli będzie ładnie się rozkrzewiać i bujnie kwitnąć.
Polecamy: