Pielęgnacja wrzosów na wiosnę: Jak się za to zabrać?

Wrzosy to bardzo dekoracyjne krzewy i krzewinki, które uprawiać można zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Choć niektóre odmiany zakwitają już w lipcu, wrzosy najczęściej kojarzone są jako barwny symbol jesieni. Jednak, by cieszyć się ich atrakcyjnym wyglądem, większość zabiegów pielęgnacyjnych wykonać należy już wiosną. W grę wchodzi nie tylko sadzenie! Jak dbać o wrzosy, by zapewnić im zdrowy wzrost i bujne kwitnienie? Szczegóły znajdziesz w naszym krótkim poradniku.

Jak dbać o wrzosy wiosną?
Jak dbać o wrzosy wiosną? 123RF/PICSEL

Wrzosy: Uprawa od podstaw

Najbardziej rozpowszechniony w naszych ogrodach jest wrzos pospolity, czyli niska krzewinka osiągająca zazwyczaj około 40 centymetrów wysokości. To bardzo ceniona roślina ogrodowa, ponieważ w okresie kwitnienia zachwyca drobnymi kwiatami w odcieniach fioletu lub różu, ale także czerwieni i bieli - kolor zależy od konkretnej odmiany.

Kwiaty mogą pojawiać się już w lipcu, a w niektórych przypadkach utrzymują się nawet do listopada. Roślina nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, wykazuje dość dużą odporność na mrozy i susze, lecz nie da się ukryć, że ma pewne wymagania, od których zależy nasze ogrodnicze powodzenie.

Sadzenie wrzosów

Zastanawiasz się nad zaproszeniem tej efektownej krzewinki do swojego ogrodu? Wiosna to właściwy moment! Kiedy sadzić wrzosy? Najlepszym terminem jest okres od marca do kwietnia. O czym trzeba pamiętać podczas tej czynności?

  • Wrzosy będą rozwijać się bujnie na słonecznym stanowisku. Zadbaj o to, by nie zabrakło im światła.
  • Równie ważną kwestią jest podłoże. Najlepiej jest stawiać na glebę próchniczą i przepuszczalną o kwaśnym odczynie (pH 3,5-4,5). Z tego względu poleca się miejsce pod sadzonkę wyłożyć torfem ogrodniczym.
  • Ściółkowanie wrzosów po posadzeniu pozytywnie wpłynie na utrzymanie w glebie odpowiedniego poziomu wilgotności. Bardzo dobrze nadaje się do tego kora sosnowa, która lekko zakwasza podłoże. Trzeba o niej pamiętać nie tylko podczas sadzenia. Warstwę ochronną należy uzupełniać każdego roku na wiosnę.

Czy wrzosy się przycina?

Nie ulega wątpliwości, że przycinanie wrzosów jest zabiegiem kluczowym dla dobrej kondycji i atrakcyjnego wyglądu wrzosów. Pod żadnym pozorem nie należy go pomijać w ogrodowej uprawie. Trzeba to robić umiejętnie i we właściwym terminie, inaczej możemy roślinom bardzo zaszkodzić.

Kiedy przycinać wrzosy? Ponownie wiosna (koniec marca oraz pierwsza połowa kwietnia) jest najlepszym czasem, ponieważ w ten sposób pobudzimy rośliny do wypuszczania młodych pędów, zawiązywania nowych pąków kwiatowych i bardziej intensywnego krzewienia. Nie należy decydować się na to późną jesienią tuż po przekwitnięciu wrzosów. Dzięki pozostawieniu starszych i dłuższych pędów krzewom łatwiej będzie przetrwać zimę.

Jak przycinać wrzosy? Wybierzmy suchy, bezdeszczowy dzień. Nadmiar wilgoci tuż po cięciu naraża rośliny na rozwój chorób grzybowych. Usuwamy tylko przekwitłe kwiatostany, zazwyczaj to zaledwie dwucentymetrowe fragmenty pędów. Duża ingerencja i cięcie wykonane zbyt nisko utrudni wrzosom regenerację.

Wiosenne nawożenie wrzosów

Kwaśne środowisko jest kluczowe dla możliwości pobierania przez rośliny składników odżywczych z gleby. W wielu ogrodach bywa to problematyczne, dlatego tak ważne jest dodatkowe wsparcie dla wrzosów w postaci odpowiedniego nawożenia.

Wybierać należy nawozy mineralne przeznaczone konkretnie dla wrzosów lub roślin kwasolubnych - najczęściej mają formę płynu lub granulatu. Pierwsze nawożenie wrzosów wykonujemy na przełomie marca i kwietnia, dzięki czemu będą w stanie zawiązać pąki kwiatowe i zakwitnąć już latem.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas