Bugenwilla: Jak ją pielęgnować?
Bugenwilla zjednała sobie serca miłośników kwiatów swoim imponującym wyglądem. Jej znakiem rozpoznawczym są obficie kwitnące pnącza, które potrafią tworzyć piękne żywopłoty. Osiąga imponujące rozmiary, dlatego cudnie zdobi balkony i tarasy. Niestety, bugenwilla należy do roślin kapryśnych, stąd jej uprawa wymaga zastosowania w praktyce kilku kluczowych zasad. Poza tym bywa mało odporna na szkodniki roślin i często pada ich ofiarą. Jakie warunki należy zapewnić bugenwilli, aby pięknie rosła nie tylko w klimacie śródziemnomorskim, ale także w Polsce? W jaki sposób ją rozmnażać i chronić przed szkodliwą działalnością tarczników? Podpowiadamy.
Bugenwilla: Kilka słów o roślinie
Bugenwilla zdążyła na dobre wpisać się w krajobraz krajów śródziemnomorskich, bo ich klimat wyjątkowo jej służy, ale naturalnie występuje w krajach Ameryki Południowej. Należy do rodziny roślin dziwaczkowatych. W krajach o ciepłym klimacie można ją spotkać niemal wszędzie; w przydomowych ogrodach, altanach i tarasach czy parkach, które wyjątkowo pięknie zdobi. Z racji specyfiki polskiego klimatu nad Bałtykiem jest uprawiana przeważnie w domach, ale latem pięknie dekoruje również rodzime tarasy i ogrody. Gatunków tej okazałej rośliny jest wiele, ale zwykle wybór pada na bugenwillę gładką lub okazałą. Bugenwilla może być sadzona także w formie krzewów lub drzewek.
Bugenwilla: Jakie stanowisko i gleba jej służą?
Bugenwilla to roślina wyjątkowo urodziwa, ale jednocześnie bardzo kapryśna. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje między innymi bardzo dużej ilości światła. Nie zaszkodzi jej nawet mocne słońce, dlatego warto uprawiać ją na stanowisku z ekspozycją południową, bądź południowo-wschodnią. Nie służą jej z kolei przeciągi, które zwiększają ryzyko gubienia liści.
Jeśli chodzi o podłoże wymagania są również wyśrubowane. Gleba, na której rośnie bugenwilla, powinna być przepuszczalna i bardzo żyzna - im większa w niej zawartość próchnicy, tym lepiej.
Bugenwilla: Jak często ją podlewać?
Podobnie jak w przypadku innych roślin nadmierne podlewanie bugenwilli bardzo szkodzi i sprzyja gniciu korzeni oraz gubieniu liści. Najlepiej zabieg ten powtarzać średnio co tydzień przy użyciu twardej wody. Jeśli chcemy, by bugenwilla pięknie rosła, należy ją regularnie podcinać. Ogrodnicy wskazują, by zabieg ten wykonywać wiosną. Dzięki tej prostej czynności roślina latem pięknie się rozrośnie i pokryje kwiatami. W okresie zimowania również można podcinać pędy.
Bugenwilla: Jak ją rozmnażać?
Rozmnażanie bugenwilli to zabieg dla wprawnych ogrodników. Najlepiej przeprowadzić go w marcu. Nowe rośliny pozyskuje się z sadzonek. Te ostatnie należy umieścić w wilgotnym i żyznym podłożu. Najlepiej sprawdzi się mieszanka torfu z piaskiem. Do ukorzenienia sadzonek potrzeba czasu - około sześciu tygodni.
Jak rozpoznać, że bugenwillę atakują szkodniki roślin?
Bugenwillę - podobnie zresztą jak inne rośliny - atakują szkodniki. Najczęściej są to mszyce, mączlice, gąsienice motyli, przędziorki, wełnowce lub tarczniki. Te ostatnie należy usunąć za pomocą wacika kosmetycznego nawilżonego denaturatem lub zastosować insektycyd zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli bugenwilli żółkną i opadają liście, roślinę należy spryskać odpowiednim preparatem. Zabieg ten należy powtórzyć po upływie dwóch tygodni.
Bugenwilla: Co jej najbardziej szkodzi?
Jeśli bugenwilla marnieje, najczęściej jest to spowodowane niewłaściwą pielęgnacją. Roślinie najbardziej szkodzi słaba wilgotność podłoża i powietrza. Gubi wówczas liście i mniej obficie kwitnie.