Byliny nad brzeg stawu

Jeśli staw ma odpowiednią wielkość, możesz ulokować nad nim duże byliny, takie jak gunnera (Gunnera), słonecznik wierzbolistny (Helianthus salicifolius) lub dorastająca do 3 m bokkonia sercowata (Macleaya cordata).

 
 © Panthermedia

Jest to również właściwe miejsce dla wysokich kęp miskantu kwiecistego (Miscanthus floridulus).

Do umieszczenia nad mniejszymi stawami nadają się kosaciec syberyjski (Iris sibirica), liliowiec (Hemerocallis), astilbe oraz tojeść (Lysimachia ciliata i L. clethroides), jak również wszyscy wyżsi przedstawiciele turzyc (Carex). Bergenie (Bergenia) okrywają się kwiatami już na początku wiosny, lecz masywne liście tych roślin wyglądają atrakcyjnie przez cały rok. Na brzegu zbiornika wodnego cudownie wyglądają pierwiosnki piętrowe (Primula japonica oraz P. × bullesiana). Wymagają one humusowej, wciąż wilgotnej gleby.

Trzeba zwrócić uwagę na to, aby delikatne rośliny nie zostały zagłuszone przez mocniejsze byliny. W małych stawach grzybienie i inne rośliny pływające należy stosować bardzo oszczędnie, ponieważ większość z nich błyskawicznie się rozrasta i może nawet pokryć całe lustro wody. Tak czy owak, dwie trzecie powierzchni stawu powinno zostać nieza - roś nięte - w przeciwnym razie akwen traci stawowy charakter, a zbyt liczne liście przyczynią się do obniżenia zawartości tlenu w wodzie. Od niedawna dostępne są na rynku miniaturowe grzybienie o powolnym wzroście, które nadają się do posadzenia w małych i płytkich stawach. Jednak i te rośliny należy zawsze stosować z umiarem!

Fragment poradnika "Byliny" wydawnictwa Klubu Dla Ciebie

Książkę "Byliny" kupisz tutaj.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas