Reklama

Reklama

Chcesz podejmować lepsze decyzje? Napij się!

Badania wskazują, że jeśli potrzebujemy szybkiego sposobu na rozjaśnienie umysłu, warto sięgnąć po szklankę wody. Bo tylko dobrze nawilżone ciało, a przede wszystkim mózg, gwarantuje kreatywność. Wystarczy, że poziom nawodnienia spadnie o 1 proc., a produktywność zmniejszy się aż o 12 proc.

Nie jest tajemnicą, że codzienne spożywanie odpowiedniej ilości wody jest konieczne dla zachowania naszego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. 

Reklama

Jak wskazuje National Center for Biotechnology Information, wcześniejsze badania wykazały, że odwodnienie i uzupełnianie wody wpływają na nastrój i zdolności poznawcze zarówno u dorosłych, jak i dzieci. 

Badacze zainteresowani tym odkryciem postanowili dowiedzieć się, jaki jest dokładny wpływ nawodnienia, ale i stanu odwodnienia, na myślenie i podejmowanie decyzji. Odkryli, że wypicie wody po 12-godzinnym okresie odwodnienia zwiększa wydajność w ocenie i zadaniach decyzyjnych.

Niezależnie od tego, czy cierpisz na poważne, czy umiarkowane odwodnienie, sprawność funkcji poznawczych będzie zauważalnie zmniejszona. 

Jak zauważa Giuseppe Faraco, asystent profesora neurobiologii w Weill Cornell Medical College: "Jest rzeczą oczywistą, że nawet lekkie odwodnienie może mieć znaczący wpływ na zdolność do pracy i produktywność".

W jednym z badań autorstwa Faraco stwierdzono, że nawet łagodne odwodnienie może zahamować przepływ krwi do mózgu. 

A kiedy przepływ krwi do mózgu jest zmniejszony, szybko zauważymy, że czas reakcji na różne sytuacje i zjawiska jest wolniejszy. Pamięć jest mniej wyostrzona, a uwaga i zdolność wyłapywania szczegółów bardziej rozproszone.

W tym przypadku łagodne odwodnienie definiuje się, jako "utratę 5 procent wody w organizmie w ciągu krótkiego czasu". 

A policzono, że tylko 1-procentowy spadek nawodnienia może prowadzić nawet do 12-procentowego spadku wydajności. 

Dlatego po szklankę z wodą powinniśmy sięgać jak najczęściej, szczególnie w pracy!

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat: woda | odwodnienie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje