Chcesz posadzić brzoskwinię z pestki? Tego terminu jesienią nie możesz przegapić

Sadzenie brzoskwini z pestki przynosi wiele satysfakcji. Składa się jednak z kilku etapów, a podczas ogrodniczej pracy trzeba pamiętać o ważnych zasadach, których pod żadnym pozorem nie można ignorować. Kiedy sadzić brzoskwinie z pestki i jak się do tego przygotować? Zapoznaj się z kluczowymi regułami, by w późniejszym czasie cieszyć się w ogrodzie ładnym drzewkiem ozdobnym, a z biegiem czasu również dorodnymi owocami.

Sadzenie brzoskwini z pestki krok po kroku
Sadzenie brzoskwini z pestki krok po kroku123RF/PICSEL

  • Sadzenie brzoskwini z pestki to zadanie wymagające, ale przynoszące mnóstwo ogrodniczej satysfakcji.
  • Część zabiegów musisz wykonać jesienią - już na przełomie października i listopada.
  • Podpowiadamy, jak postępować z brzoskwiniową pestką, by uzyskać ozdobne drzewko do ogrodu.

Sadzenie pestek brzoskwini: Czy każda pestka się do tego nadaje?

Słodkie owoce dojrzewają latem, a szczyt sezonu na brzoskwinie w naszym kraju przypada na lipiec i sierpień. Jeśli po degustacji owocu pestkę chcesz wykorzystać do sadzenia, używaj egzemplarzy pochodzących wyłącznie z upraw krajowych. Dysponujesz własnym sadem? Postaraj się pozyskać pestki z owoców bardzo dojrzałych, a nawet tych, które stają się już przejrzałe.

Owoce importowane dostępne w sklepach zrywane są na wczesnym etapie dojrzewania - wszystko po to, by przetrwały bez szwanku transport oraz przechowywanie na sklepowych półkach. W takich okazach nasiona nie zostały w pełni wykształcone, więc nie ma szans, by wykiełkowały. Z tego względu nie nadają się do sadzenia.

Po zbiorach brzoskwini odpowiednio zadbaj o pestkę. Przyda ci się do kolejnych prac ogrodniczych
Po zbiorach brzoskwini odpowiednio zadbaj o pestkę. Przyda ci się do kolejnych prac ogrodniczych123RF/PICSEL

Pestka i co dalej? Tak sprawdzisz, czy nadaje się do sadzenia

Musisz być przygotowany na to, że sadzenie brzoskwini nie sprowadza się do wyjęcia pestki z owocu i umieszczenia jej od razu w doniczce. Na tym etapie nasiona są w stanie spoczynku, trzeba więc przeprowadzić ich umiejętne budzenie.

  • Na wstępie pestkę należy dokładnie oczyścić z resztek z miąższu, który z czasem zacząłby gnić. Najlepiej przeprowadzić to pod bieżącą wodą.
  • Teraz przychodzi moment na sprawdzenie stanu pestki. Wrzuć ją do naczynia z wodą. Powinna opaść na dno. Jeśli unosi się na powierzchni, musisz ją odrzucić.
  • Po tym zabiegu pestkę odstaw do osuszenia.
  • Następnie włóż ją papierowej torebki i przechowuj ją w temperaturze pokojowej do końca października.

Sadzenie brzoskwini jesienią: Tego nie możesz pominąć

Przełom października i listopada to czas, kiedy trzeba powrócić do brzoskwiniowych pestek i poświęcić im nieco uwagi. W pierwszej kolejności pestkę należy namaczać w wodzie przez 24 godziny. Następnym krokiem jest włożenie jej do podłoża, będącym kombinacją torfu oraz piasku w proporcji 3:1. Powinna w nim spędzić trzy lub cztery miesiące. Ważne jest zapewnienie niskiej temperatury, mieszczącej się w przedziale 2-4°C. Jeśli nie dysponujesz dostępem do takiego pomieszczenia, dobrym pomysłem jest przesypanie całości do woreczka strunowego i przechowywanie w lodówce. Zadbaj również o to, by podłoże przez cały ten czas było lekko wilgotne.

Jak sadzić brzoskwinie z pestki?

Na przełomie marca i kwietnia zacznij wnikliwiej przyglądać się pestkom. Właśnie w tym czasie powinny zacząć pojawiać się pierwsze kiełki. Jest to moment na przeniesienie pestki do donicy lub posadzenie w gruncie. Jeśli zdecydujesz się na pierwsze rozwiązanie, nastaw się na to, że po roku roślina będzie potrzebowała przeniesienia do większego pojemnika i nowej ziemi. Z kolei w przypadku drugiego wariantu, nie ominie cię regularne odchwaszczanie przestrzeni wokół młodego drzewka.

Pielęgnacja brzoskwini z pestki: O czym trzeba pamiętać?

Przygotowując doniczkę dla brzoskwini, nie zapomnij o warstwie drenażu, która pozwoli na odpowiedni przepływ wody. Choć wilgoć służy roślinie, nadmierne zastoje wody prowadzą do gnicia korzeni, co spisze cały wysiłek na straty. Brzoskwini z pestki zapewnij jasne, lecz nie bezpośrednio nasłonecznione miejsce. Do drugiej połowy maja możesz z powodzeniem trzymać ją w domu, lecz nie powinna znajdować się blisko grzejników, piekarnika czy innych źródeł ciepła. Wyjdź z nią w plener, gdy minie ryzyko występowania wiosennych przymrozków.

Mimo że jawi się jako roślina ciepłolubna i dobrze czuje się od południowej strony ogrodu, jesienią nie ma potrzeby przenoszenia jej z powrotem do domu. Mogłoby to jej bardziej zaszkodzić niż pomóc. Wystarczającą ochroną dla brzoskwini będzie warstwa agrowłókniny, która osłoni ją przed mrozem. Jednocześnie zapewni to roślinie okres spoczynku, będący niezbędny dla jej dalszego rozwoju.

Czy brzoskwinia z pestki będzie owocować?

Jeśli będziesz kierować się wszystkimi wytycznymi związanymi z uprawą brzoskwini, po kilku latach od posadzenia doczekasz się owoców. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że będzie to wymagało przesadzenia jej po roku do gruntu. W donicy może mieć bowiem za mało przestrzeni do rozwoju, co skutkuje brakiem owocowania.

Trzeba zdawać sobie sprawę również z tego, że brzoskwinia wyhodowana z pestki może znacząco różnić się od rośliny macierzystej. Co za tym idzie, owoce mogą nie być aż tak smaczne, jak okazy, z których pestki zostały pozyskane. Nie zmienia to jednak faktu, że samo drzewko ma duże walory dekoracyjne i może stać się dużym powodem do dumy dla każdego ogrodnika.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas