Reklama

Reklama

Chcesz zmniejszyć apetyt? Pooglądaj zdjęcia...

Oczywiście - zdjęcia jedzenia. Umieszczanie ich na Instagramie zostało uznane za jeden z najbardziej irytujących nawyków internautów. Jednak nowe badania wskazują, że ten trend może zmniejszać nasz apetyt i być jednym ze sposobów walki z nadwagą.

Badanie przeprowadzone przez Brigham Young University w Utah wykazały, że zbyt częste oglądanie żywności może spowodować, że staje się ono dla nas mniej przyjemne. Badacze wskazują, że zbyt długie przyglądanie się temu, co mamy na talerzu powoduje, że zwyczajnie zaczynamy się nudzić potrawą jeszcze zanim przystąpimy do jej

Reklama

"W pewnym sensie stajesz się zmęczony nie tylko widokiem potrawy, ale również jej smakiem, nawet, jeśli nie miałeś okazji jej spróbować" - wyjaśnia współautor badania prof. Ryan Elder . "Nazywamy to zmysłowym znudzeniem, w naszym umyśle następuje doznanie przesytu, nie mamy ochoty już próbować danego dania" - dodaje.

Badacze uważają, że pewne doznania sensoryczne powodują, że czujemy się syci zanim jeszcze spróbujemy potrawy czy przekąski. Mają wpływ na to również cechy charakterystyczne i nasze wyobrażenie o nich - jeśli patrzymy na chipsy wiemy, że mogą być one ostre, albo bardzo słone, że czekolada jest bardzo słodka, dlatego w pewnym sensie patrząc na nie czujemy się tak jak byśmy je już jedli.

"Jeśli chcesz cieszyć się jedzeniem, na patrz na zdjęcia żywności zbyt często. Muszę przyznać, że nawet ja podczas badania czułem przesyt, a nawet mdłości" - przyznaje współautor badania, prof. Larson. Badacz przyznaje, że aby zabić w sobie chęć na niezdrowe czy tuczące przekąski, możemy obrzydzić je sobie właśnie poprzez patrzenie na ich zdjęcia. Jednak zaznacza, że aby uzyskać właściwy efekt, musimy przyglądać się dużej liczbie ich zdjęć.

Dowiedz się więcej na temat: apetyt | brak apetytu | zdjęcia | doznania | doznania sensoryczne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje