Chemia gospodarcza: Niebezpieczne środki, na które powinniśmy uważać

Popularne artykuły gospodarstwa domowego są nam niezbędne każdego dnia. Środki czyszczące, proszki do prania, odplamiacze, substancje udrażniające rury czy tabletki i płyny do zmywarki znajdują się w każdym domu. Zdajemy sobie sprawę, że są bardzo niebezpieczne dla małych dzieci, które nieświadome zagrożenia mogą je połknąć lub włożyć do oka. Nieumiejętne stosowanie detergentów jest też jednak bardzo szkodliwe dla dorosłych i często prowadzi do podrażnień skóry, alergii, a nawet problemów z oddychaniem. Na które popularne środki stosowane w domu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Środki czyszczące
Środki czyszczące ©123RF/PICSEL

Niebezpieczne środki w kuchni

Udrażnianie zlewu
©123RF/PICSEL

Szczególnie niebezpieczne są środki do udrażniania rur. Powinniśmy na nie uważać, chcąc na przykład przetkać kuchenny zlew. Są silnie toksyczne i żrące, w trakcie ich używania należy chronić twarz i całe ciało. Lepiej, żeby nie doszło do kontaktu ze skórą. Połknięcie tego typu substancji prowadzi do ciężkich poparzeń narządów wewnętrznych i może nawet zakończyć się śmiercią. Częstym błędem jest wsypywanie do zlewu (a także umywalki czy wanny) środka do udrażniania rur i zalewanie go wrzątkiem. W efekcie może powstać żrąca fontanna, która nas poparzy.

Płyny do mycia naczyń zawierają substancje rozpuszczające tłuszcz i brud, wybielacze i konserwanty. Niektóre płyny mocno przywierają do naczyń i ich śladowe ilości mogą przedostawać się do pokarmów. Aby nie narazić się na ich szkodliwe działanie, powinno się używać niewielkiej ilości detergentu i dokładnie płukać naczynia. Po skorzystaniu z płynu lub dotykaniu środków do zmywarki, koniecznie trzeba umyć ręce, by nie przenieść szkodliwych substancji na błony śluzowe oka, nosa lub ust.

Niebezpieczne środki w łazience

Mycie łazienki
©123RF/PICSEL

Proszki do prania i płyny do płukania tkanin mogą powodować alergię skóry, katar alergiczny czy zapalenie spojówek. Przyczyną mogą być dodawane do nich fosforany oraz środki zapachowe. Dlatego zaleca się stosowanie delikatnych substancji piorących lub naturalnych środków, takich jak soda oczyszczona czy kwasek cytrynowy lub ocet (tylko do białych ubrań).

Silnie toksyczne są wybielacze. Ich podstawowym składnikiem jest chlor występujący w postaci soli kwasu chlorowego. Kiedy sole się utleniają, rozkładają się i wydzielają aktywny tlen. W dużych ilościach może to prowadzić do podrażnienia dróg oddechowych i zatrucia. Absolutnie nie powinno się mieszać wybielaczy z innymi substancjami, także naturalnymi. W połączeniu z octem lub kwaskiem cytrynowym wydzielają się bardzo duże ilości chloru oraz tlenku chloru, które są silnie toksyczne. Chlor jest również składnikiem płynów dezynfekujących do toalet i też nie powinno się go łączyć z innymi substancjami.

Niektóre środki do czyszczenia szkła mogą zawierać sole amonowe. Przy standardowym użyciu nie są niebezpieczne, ale nie wolno ich łączyć z substancjami zasadowymi – na przykład z sodą oczyszczoną. Wtedy sole zaczną się rozkładać, tworząc toksyczny, duszący amoniak.

Alergicy i inne osoby z problemami układu oddechowego powinny uważać na odświeżacze powietrza. Zawarte w nich substancje mogą podrażniać oczy, nos i gardło, a czasem prowadzić do rozwoju astmy.

Jak dbać o bezpieczeństwo?

Dbaj o bezpieczeństwo
©123RF/PICSEL

Jeśli masz małe dzieci, w pierwszej kolejności zadbaj o to, by wszystkie niebezpieczne środki trzymać zamknięte w niedostępnych dla dziecka miejscach. Najlepiej by były to górne szafki, a jeśli jest to niemożliwe, zamontuj zamek lub specjalną blokadę. Używając jakichkolwiek środków chemicznych, stosuj się do zaleceń na etykiecie (nie używaj większych niż zalecana dawek płynu do płukania, wannę i umywalkę po umyciu mleczkiem spłukuj dużą ilością wody itp.).

Nie korzystaj z przeterminowanych środków czyszczących, a zużytych opakowań nie wykorzystuj do przechowywania innych preparatów – etykieta może zmylić ciebie lub inną osobę i doprowadzić na przykład do użycia odplamiacza jako płynu do płukania. Resztki substancji mogą też wejść w reakcję z innym środkiem czystości przelanym do opakowania i stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Myjąc łazienkę czy kuchnię, warto zakładać rękawice ochronne. Na kontakt ze środkami chemicznymi szczególnie powinny uważać kobiety w ciąży, a także starsze osoby. Używanie chemii gospodarczej warto ograniczyć do minimum, a po porządkach w domu powinno się zadbać o wywietrzenie pomieszczeń.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas