Kwitnie obficie i szybko się rozrasta. Roślina idealna na balkon i skalniak
Kuliste kwiatostany ożywią każdą aranżację — zarówno ogrodową, jak i balkonową. Smagliczka nadmorska nie zalicza się do roślinnych gigantów, ale kwitnie obficie, przez co staje się doskonałym wyborem dla osób, które chcą otaczać się efektownymi roślinami. Nie ma dużych wymagań, a pielęgnacja smagliczki sprowadza się do niezbędnego minimum.

Spis treści:
Smagliczka nadmorska - podstawowe informacje
Jest rośliną charakterystyczną dla rejonu Morza Śródziemnego. Choć klimat jej ojczyzny różni się od warunków panujących w Polsce, bardzo dobrze poradzi sobie także na naszych podwórkach. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w naszych warunkach uznawana jest za roślinę jednoroczną.
Smagliczka nadmorska (Lobularia maritima) ma zwarty, półkolisty pokrój i osiąga wysokość nie większą niż 30 cm. Charakteryzuje się niewielkimi, lancetowatymi liśćmi, ale jej największym atutem są kwiaty. Smagliczka kwitnie od czerwca do września, czasem nawet października, obsypując się drobnymi, gwiazdkowatymi płatkami - najczęściej w odcieniach bieli i fioletu. Wydzielają przyjemny zapach, który przyciąga motyle i pszczoły. Warto więc pomóc pożytecznym owadom, a przy okazji zyskać piękną ozdobę ogrodu oraz tarasu.

Konkurencja dla petunii i surfinii
Jej atutem jest nie tylko spektakularne kwitnienie. Smagliczka nadmorska rozrasta się szybko i nie ma dużych wymagań, więc nie trzeba długo czekać na efekty uprawy. Doskonale sprawdza się jako roślina na słoneczny balkon. Im więcej światła, tym kwitnienie jest bardziej obfite. Dobrze rośnie nie tylko w donicach, ale także na rabatach. Nadaje się na skalniaki, gdzie tworzy kwietne dywany. Nic nie stoi na przeszkodzie, by potraktować ją jako roślinę idealną na obwódki, gdzie często brakuje pomysłu na zagospodarowanie przestrzeni.
Pielęgnacja smagliczki nie jest skomplikowana. Jakie ma wymagania?
Uprawa smagliczki jest wyjątkowo satysfakcjonująca. Niewiele trzeba, by okaz ten rozwijał się bez zarzutu, zdobiąc balkony i ogrody feerią barw.
Smagliczka nadmorska najbardziej lubi stanowiska słoneczne. Zyskuje wtedy ładny, zwarty pokrój i bujnie kwitnie. Jest jednak w stanie poradzić sobie także w półcieniu. Nie ma dużych wymagań glebowych. Wystarczy jej umiarkowanie żyzna i przepuszczalna gleba, o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego (pH około 6). Unikać trzeba jedynie gliniastego podłoża ze skłonnością do zastojów wody. Nadmiar wilgoci doprowadza bowiem do gnicia korzeni. Z tego powodu smagliczka nie potrzebuje częstego i obfitego podlewania.

Co z nawożeniem? Nie jest konieczne. Jeśli jednak okaże się, że wzrost rośliny jest spowolniony, a kwiaty niezbyt okazałe, maksymalnie dwa razy w sezonie można zasilić smagliczkę uniwersalnym nawozem do roślin kwitnących.
Prosty zabieg, by smagliczka kwitła aż do jesieni
Z uprawą smagliczki nadmorskiej poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy. Ważnym, ale prostym zabiegiem, o jakim warto pamiętać, jest regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Ma na celu nie tylko poprawę wyglądu na bieżąco. Czynność jest ważna pod kątem przedłużenia kwitnienia, które będzie trwało do jesiennych miesięcy. To również kwestia higieniczna, zapobiegająca rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych.