Choroby skrzydłokwiatu: Jak je poznać?

Skrzydłokwiat często jest w naszych domach za sprawą swojego atrakcyjnego i miłego dla oka wyglądu. Jeśli spełnimy kilka nieskomplikowanych warunków, to szybko odwdzięczy się przepięknym kwitnieniem. Oczywiście, korzyści z posiadania skrzydłokwiatu w domu jest więcej - wystarczy wspomnieć, że filtruje powietrze w pomieszczeniach ze znajdujących się w nim trujących substancji. Niestety, zdarza się też tak, że mimo starań, nasz wygląd skrzydłokwiatu pozostawia wiele do życzenia. Co może być przyczyną? Przede wszystkim trapiące go choroby. Jeśli zauważymy pierwsze ich symptomy, trzeba działać zdecydowanie, ponieważ tak możemy uratować naszą roślinę. Jak poznać choroby skrzydłokwiatu? Przekonajmy się.

Skrzydłokwiaty nie są trudne w uprawie, ale choroby mogą doprowadzać do ich zamierania
Skrzydłokwiaty nie są trudne w uprawie, ale choroby mogą doprowadzać do ich zamierania123RF/PICSEL

Atak choroby skrzydłokwiatów

Dlaczego choroby atakują skrzydłokwiaty? W większości przypadków sami sobie jesteśmy winni, bo nawet nieświadomie popełniane błędy rzutują na kondycję naszych doniczkowych okazów. Jeśli skrzydłokwiaty są osłabione, to właśnie wtedy stwarzamy odpowiednie warunki do rozwoju patogenów, a w konsekwencji, do uszczuplania naszej domowej kondycji roślin. Jakie błędy w uprawie sprawiają, że nasze skrzydłokwiaty atakują choroby?

  • Nieodpowiednie stanowisko: Zbyt jasne powoduje oparzenia liści, a w cieniu nie mają możliwości rozwoju.
  • Temperatura: Liście są narażone na uszkodzenia podczas wahania temperatury.
  • Nawodnienie: Szkodliwy jest zarówno brak wody, jak i częste zalewanie.
  • Nawożenie: Jego brak powoduje osłabienie pędów i liści.

Jak poznać choroby skrzydłokwiatu?

Choroby skrzydłokwiatu najłatwiej poznać po liściach. Kiedy zmienia się ich barwa, powinna zapalić się nam ostrzegawcza lampka. Jednak nie każda zmiana ich wyglądu oznacza, że nasz skrzydłokwiat został zaatakowany przez chorobę. Niemniej jednak, niepokojących objawów nigdy nie wolno bagatelizować. Na co zwrócić uwagę?

Zasychanie liści - żółte, zaschnięte liście są naturalnym procesem na skrzydłokwiecie i jeśli nie pojawiają się masowo, nie powinniśmy się niepokoić. Problem zaczyna się wtedy, gdy końcówki zaczynają żółknąć. Co one oznaczają? To przede wszystkim znak, że skrzydłokwiat jest ustawiony w pomieszczeniu o nieoptymalnej wilgoci. Jak temu zaradzić? Z pomocą przyjdzie albo częstsze zraszanie liści (pomijając kwiaty), albo ustawienie doniczki ze skrzydłokwiatem na tacce wypełnionej kamyczkami i wodą.

Plamy na liściach - jeśli pojawiły się na skrzydłokwiecie, to trzeba działać zdecydowanie. Jednak warto także przyjrzeć się kolorowi zmian występujących na liściach. Brązowe plamy są skutkiem plamistości liści - groźnej choroby grzybiczej. Czarne plamy - to wynik naszej nadgorliwości i zalania rośliny wodą. Jak w takiej sytuacji należy postępować?

  • Na plamistość liści pomoże wyłącznie środek grzybobójczy, który trzeba aplikować na skrzydłokwiat. Oczywiście, należy równocześnie pozbyć się zainfekowanych części rośliny.
  • Jeśli zalaliśmy skrzydłokwiat, czasami wystarczy zaprzestanie podlewania. Jednak przeważnie roślinę trzeba przesadzić: zmienić całkowicie ziemię, usunąć zgniłe korzenie, zastosować środek grzybobójczy i przesadzić.

Przędziorki - one mogą również zaszkodzić skrzydłokwiatowi i doprowadzić do jego uschnięcia. Jak poznać działalność szkodników? Przede wszystkim zwijaniem się i klapnięciem liści, a także obecnością pajęczynek na łodygach rośliny. Jak sobie poradzić z przędziorkami? Pomocne będzie porządne prysznicowanie rośliny, częstsze zraszanie, a także zastosowanie preparatów niwelujących działanie pajęczaków.

Domowy środek ochronny

Sprawdzaj kondycję liści. Z nich wyczytasz, co dolega twojej roślinie
Sprawdzaj kondycję liści. Z nich wyczytasz, co dolega twojej roślinie123RF/PICSEL

Jeśli nasz skrzydłokwiat jest w gorszej kondycji spowodowanej jednym z problemów, to warto przygotować domowy specyfik, który pomoże pozbyć się zarówno chorób grzybowych, jak i pasożytów. Jak go wykonać? Wystarczy obrać główkę czosnku i zalać przegotowaną, ostudzoną wodą. Całość zamknąć i pozostawić minimum na 24 godziny. Po tym czasie miksturę trzeba przelać do butelki ze spryskiwaczem i stosować dwa razy dziennie.

Polecamy także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas