Chrząszcz ogórkowy: Jakie szkody może wyrządzić? Jak się go pozbyć?
Chrząszcz ogórkowy jest szkodnikiem, który potrafi wyrządzić spustoszenie wśród upraw ogórków. Znane są dwa rodzaje tego owada, ale różnią się one między sobą pewnymi szczegółami. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych środków do walki z tym intruzem: są to zarówno metody naturalne, jak i chemiczne. W pierwszej kolejności warto sięgnąć po mniej inwazyjne środki, które są bardziej przyjazne środowisku i pożytecznym owadom. Jakie szkody może wyrządzić chrząszcz ogórkowy? Jak się go pozbyć z ogrodu? Wyjaśniamy w poniższym artykule.
Spis treści:
Jak wygląda chrząszcz ogórkowy?
Należy rozróżnić dwa rodzaje chrząszczy atakujących ogórki, ale też inne uprawy, także te znajdujące się na balkonie czy tarasie. Jeden to paskowany chrząszcz ogórka, a drugi plamisty chrząszcz ogórka, które odróżnić można po pewnych charakterystycznych cechach. Pierwszy z nich ma żółte ciało, wzdłuż którego biegną trzy czarne paski, są one cechą rozpoznawczą tego stworzenia. Drugi również posiada żółty pancerz, ale dla odmiany widnieje na nim dwanaście czarnych plamek. Oba gatunki osiągają około pół centymetra długości i wyrządzają takie same szkody w uprawach ogórków i innych plonów.
Dorosłe osobniki zimę spędzają ukryte na kompostownikach lub w zacisznych miejscach w ogrodzie. Na wiosnę zaczynają żerowanie w różnych roślinach (np. kukurydzy, ogórkach czy szparagach), które stanowią ich główne źródło pożywienia. Samice chrząszcza ogórkowego należące do obu odmian, składają swoje jaja w glebie, z których wylęgają się larwy zwane potoczenie korzeniówkami. Odżywiają się one korzeniami i łodygami rośliny do momentu, aż nie staną się poczwarkami. Potem cały proces zaczyna się od nowa, a trwa on około ośmiu tygodni.
Jakie szkody wyrządzają chrząszcze ogórkowe?
Szkody, które wyrządzają chrząszcze ogórkowe, są łatwe do zauważenia i mogą pojawić się zarówno w przypadku odmian uprawianych w ogrodzie, jak i w szklarniach czy pod folią. Oznaką żerowania tych szkodników są pogryzione nierównomiernie liście, ślady na owocach oraz zniszczona łodyga. Ten ostatni objaw jest skutkiem żerowania larw intruza, które niszczą cały układ korzeniowy roślin.
Na domiar złego chrząszcze ogórkowe to nosiciele dwóch poważnych chorób: mozaiki ogórka oraz więdnięcia bakteryjnego ogórka. Mogą one doprowadzić do całkowitej ruiny plonów. Do zarażenia dochodzi podczas przemieszczania się szkodników, ponieważ bakterie mają zdolności do przetrwania w układzie pokarmowym tych owadów.
Jak się pozbyć chrząszcza ogórkowego?
Istnieje kilka sposobów, aby całkowicie pozbyć się chrząszcza ogórkowego z ogrodu czy działki. Do wyboru mamy działania profilaktyczne i naturalne sposoby usuwania szkodników, lub w ostateczności środki chemiczne. Warto na bieżąco monitorować stan grządek tak, aby nie doprowadzić do zadomowienia się intruza wśród ogórków.
Młode sadzonki przykrywaj specjalnymi osłonami, aby zabezpieczyć je przed atakiem szkodnika. Dodatkowo warto przesunąć w czasie ich termin sadzenia, dzięki czemu ocalisz swoje sadzonki. Ponadto warto ściółkować ziemię sianem czy agrowłókniną, co ochroni i wzmacnia plony. Wielu ogrodników decyduje się na mechaniczne usuwanie dorosłych okazów tego owada, a także zrywają i utylizują rośliny porażone chorobami bakteryjnymi przenoszonymi przez chrząszcze.
Naturalni wrogowie
Przed zastosowaniem środków chemicznych warto zwrócić uwagę na fakt, że w środowisku naturalnym chrząszcze ogrodowe mają swoich wrogów, do których należą osy, żuki czy nicienie. Być może ich obecność w twoim ogrodzie sprawi, że znikną one bez śladu, a ogórki nie będą potrzebować bardziej radykalnych środków ochrony. Niestety faktem jest to, że środki owadobójcze zabijają również pożyteczne gatunki, dlatego powinny być ostatecznym rozwiązaniem.
Środki chemiczne
Kiedy kolonia chrząszczy jest szczególnie trudna do usunięcia, trzeba sięgnąć po mocniejsze preparaty. W tym calu należy wybrać się do sklepu ogrodniczego, gdzie dostępna jest szeroka gama produktów służąca do wytępienia chrząszcza ogórkowego. Z tyłu na etykiecie można znaleźć dokładną instrukcję użycia tych specyfików. Sam proces polega na zwalczeniu zarówno dorosłych osobników, jak i larw. Zabieg powinno wykonywać się wieczorem, w czasie największej aktywności intruza. Pierwszy oprysk wykonaj już w połowie wiosny: w tym czasie z ziemi wyłaniają się dorosłe osobniki owada. Czynność tę należy powtórzyć na początku i pod koniec lata, aby uzyskać zadowalające efekty.
Polecamy: