Ciesz się bujną roślinnością aż do jesieni, czyli co warto posadzić w sierpniu

Sierpień to czas wakacyjnych wypraw, wypoczynku i letniego relaksu na świeżym powietrzu. To także istotny miesiąc dla ogrodników - nie tylko tych posiadających działki, ale także balkony, werandy i tarasy. Choć ósmy miesiąc roku kojarzony jest głównie z porą zbiorów, również wtedy warto zmobilizować się i poświęcić czas na wysiew kwiatów, krzewów i warzyw. Sprawdź, co zasiać sierpniową porą!

W sierpniu można posadzić wiele pięknych kwiatów, m.in bratki
W sierpniu można posadzić wiele pięknych kwiatów, m.in bratki123RF/PICSEL

Kwiaty w sierpniu

Sierpniowe balkony i tarasy często zdobią chryzantemy, które - choć kojarzą się głównie z listopadowym świętem zmarłych - przyciągają wzrok intensywnymi kolorami i ciekawymi kształtami. To kwiaty, którym niestraszne niższe temperatury. Odpowiednio podlewane będą ozdobą aż do pierwszych jesiennych przymrozków.

Druga połowa miesiąca to dobry czas na zadbanie o ogrodową różnorodność i rozsadzenie roślin dwuletnich, takich jak stokrotki, malwy, niezapominajki, dzwonki ogrodowe oraz bulwy ziemowitów, które rozwiną się pełnią jesieni. Pod koniec sierpnia wprost do gleby można wysiać cebulki narcyzów, irysów, szafirków, krokusów jesiennych, przebiśniegów, pustynników i szachownic (cesarskiej lub kostkowej).

Bratki to rozwiązanie nie tylko do ogrodu - pięknie przyozdobią donice umieszczone na balkonach i parapetach. Ilość kompozycji kolorystycznych, w których można je posadzić, wydaje się nie mieć końca. Żółte, pomarańczowe, białe, różowe lub fioletowe - każdy kolor sprawdzi się jako naturalna dekoracja wnętrz i przestrzeni przed domem.

Sierpniowe krzewy i drzewa

Sierpień to czas na zasadzenie wrzosów i wrzośców
Sierpień to czas na zasadzenie wrzosów i wrzośców123RF/PICSEL

Upływające sierpniowe dni zwiastują nadchodzący koniec lata i początek jesieni. Zanim jednak na dobre pożegnamy porę wakacyjną, zadbajmy o to, by przez następne miesiące cieszyć oczy kolorami otaczającej nas przyrody. Niekwestionowanym numerem jeden sierpniowych działek, balkonów i tarasów są wrzosy i wrzośce, czyli krzewy które zachwycają różnorodną gamą kolorystyczną. Występują w odcieniach bieli, fioletu, różu, zieleni i niebieskiego. To rośliny, które wyglądają dobrze nawet odrobinę przesuszone. Warto zwrócić uwagę na podłoże i nasłonecznienie miejsca sadzenia, gdyż rośliny te najlepiej rozwijają się w kwaśnej ziemi oraz na stanowisku nasłonecznionym, a dodatkowo nie lubią zbyt częstego podlewania.

Wybierając się do sklepu ogrodniczego, zwróć uwagę na krzewy zimotrwałe, do których zaliczają się m.in. różaneczniki (rododendrony), bukszpany, a także ogniki, berberysy czy szczodrzeńce. Pamiętaj jednak, by wybierać wyłącznie okazy kupione w pojemnikach i donicach, gdyż to właśnie one będą najlepiej ukorzenione i szybciej przyjmą się w ziemi. Po połowie sierpnia postaw na zakup iglaków, np. żywotników, tui, jałowców i cyprysików. Rośliny te najlepiej przesadzać do ziemi w bezchmurny i wilgotny dzień - rano lub dość późnym popołudniem.

Te zioła i warzywa wysiej w sierpniu

W sierpniu siejemy sałatę masłową, kalarepę i botwinkę
W sierpniu siejemy sałatę masłową, kalarepę i botwinkę123RF/PICSEL

Sierpień w ogrodzie zderza ze sobą ciepłe dni i chłodniejsze noce. Warto wtedy zastanowić się nad wysianiem do gruntu nasion warzyw i ziół przeznaczonych do zbierania jesienią. W okresie od 4 do 10 sierpnia wysiewamy m.in. sałatę masłową, rzepę, kapustę pekińską, szczaw, endywię, szpinak, koper ogrodowy, lubczyk oraz tymianek.

Kalarepa jest warzywem, które z powodzeniem wysiejemy aż do jesieni. Wskazane jest sadzenie po ustaniu upalnych letnich dni. Ochłodzenie spowoduje, że stanie się słodsza i smaczniejsza. Do połowy sierpnia przyjmą się także buraki liściowe, botwinka oraz kapusta włoska i pekińska. W ich przypadku istotnym jest, by odpowiednio je nawadniać oraz nie dopuścić do rozprzestrzenienia się chwastów.

Choć rzodkiewka uznawana jest za nowalijkę i najchętniej zjadana wczesną wiosną, można ją także uprawiać u schyłku lata. To warzywo, które lubi wilgotną i spulchnioną ziemię. To samo tyczy się cebuli szczypiorkowej. Okazuje się, że istnieją jej zimowe odmiany, które potrzebują czasu na wzrost i rozwój do czerwca następnego roku kalendarzowego. W razie przymrozków i niesprzyjającej aury, grządkę szczelnie zabezpieczamy agrowłókniną.

Sierpniowe ogrody to magiczne miejsca, które mają wiele do zaoferowania. Nie obawiajmy się, że nasza praca pójdzie na marne - prócz walorów wizualnych czekają nas również satysfakcjonujące zbiory plonów. Wystarczy tylko spróbować!

Polecamy również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas