Jak planować prace w ogrodzie zgodnie z fazami Księżyca? Kalendarz księżycowy ogrodnika na sierpień 2022 r.
Sierpień jest miesiącem, w którym każdy ogrodnik ma co robić. To przede wszystkim czas zbiorów warzyw i owoców, ale także pielęgnacji roślin, które skończyły już plonowanie. Między innymi przycinamy wtedy niektóre drzewa i krzewy, przesadzamy i rozmnażamy byliny. Podpowiadamy, jak zaplanować prace w ogrodzie według faz Księżyca.
- Sierpień w ogrodzie to głównie moment zbiorów i robieniem przetworów.
- Można wtedy też wysiewać niektóre warzywa, przesadzać, odmładzać, rozmnażać rośliny wieloletnie.
- W sierpniu warto posadzić także niektóre kwiaty cebulowe, które pięknie zakwitną jesienią.
- W tym czasie warto też pamiętać o cięciu drzewek owocowych i krzewów.
- Troską trzeba też otoczyć rośliny, które już skończyły już plonować - np. porzeczki czy agrest, ale również zapewnić optymalne warunki do dojrzewania innych owoców.
- Sierpień to także miesiąc, w którym trzeba pamiętać o zmianach w nawożeniu. Zamiast stosowanych do tej pory nawozów mineralnych bogatych w azot, należy zaopatrzyć się w odżywki fosforowe i potasowe (tzw. nawozy jesienne).
Jak zakłada kalendarz księżycowy, poszczególne fazy Księżyca szczególnie sprzyjają niektórym czynnościom wykonywanym w ogrodzie, dla innych są zaś niekorzystne. Podpowiadamy, co najlepiej zrobić w sierpniu i jak rozplanować prace, aby wszystko poszło zgodnie z naszymi oczekiwaniami.
Zanim jednak przystąpisz do zapoznawania się z tą instrukcją, zapamiętaj jedną istotną kwestię - pierwszy dzień każdej fazy Księżyca nie sprzyja pracom ogrodniczym, ani robieniu przetworów.
Czytaj również: Co sadzić w sierpniu? Te kwiaty będą zachwycać aż do jesieni
Faza ta swój początek ma końcem lipca - jest to czas bardzo korzystny dla siania roślin, szczególnie tych liściowych. Na początku sierpniu siejemy m.in. głowiastą sałatę masłową, kapustę włoską i pekińską, a przez resztę miesiąca również szpinak, sałatę liściową, roszponkę czy rukolę.
Nów księżyca to też dobry czas na zbieranie plonów - owoców oraz warzyw "naziemnych" - jabłek, gruszek, jeżyn, brzoskwiń, ale także pomidorów, ogórków, cukinii. Wtedy też zebrane rośliny można od razu wykorzystać do zrobienia przetworów.
Pierwsza kwadra Księżyca nazywana jest również "kwadrą owocu". Jest to najlepszy czas na zbiór owoców i warzyw (za wyjątkiem korzeniowych) - m.in. pomidorów, ogórków, cukinii, bakłażanów, papryki.
Ten tydzień to idealny czas na zrobienie rozsady truskawek i poziomek. Na stałe miejsca zaś zależy wówczas przesadzić siewki roślin dwuletnich (np. bratków, goździków brodatych, malw), które zakwitną w przyszłym roku.
Kwadra owocu jak i liścia to najlepszy czas na skoszenie trawnika - jeśli zależy nam na szybkim jego wzroście.
Zobacz też: Kiedy sadzić róże i jak o nie dbać?
W dzień po pełni zaczyna się okres zbioru warzyw korzeniowych (m.in. marchwi, buraków, pietruszki korzeniowej), ale również cebuli i czosnku.
W tym czasie warto zająć się przesadzaniem i rozsadzaniem bylin. Możemy wówczas odmłodzić irysy, żurawki (jeśli tego wymagają) lub np. rozsadzić piwonie, floksy, przekwitnięte liliowce, skalnice itp. Można także wykonać sadzonki zielne i zdrewniałe różnych krzewów.
W kwadrze korzenia sadzimy też cebule kwiatów, które powinny zakwitnąć jeszcze tegorocznej jesieni (zimowitów, krokusów jesiennych).
Jeśli nie zależy nam na szybkim odrastaniu trawnika, skośmy go w tej lub następnej fazie.
W kwadrze uprawy, podczas gdy Księżyc zanika, nie siejemy i nie sadzimy roślin. Nie jest to również najlepszy czas dla zbioru owoców czy robienia przetworów, za to idealny moment na zbiór warzyw korzeniowych. W tej fazie Księżyca również walka z chwastami oraz szkodnikami będzie niezwykle skuteczna.
W III kwadrze Księżyca warto również poświęcić czas na przycinaniem drzew i krzewów. Sierpień to termin wykonywania cięcia prześwietlającego po zbiorach wiśni, czereśni, wczesnych odmian grusz czy śliw. W przypadku późniejszych odmian jabłoni i grusz przycinamy gałęzie, żeby zagwarantować owocom lepszy dopływ słońca. Po zbiorach przycinamy także porzeczki i maliny owocujące latem. W tym czasie ostatni raz możemy przyciąć żywopłoty z krzewów zrzucających liście.
Kwadra uprawy to moment okopywania i spulchniania ziemi, jak i nawożenia. Pomijamy w tym czasie nawozy azotowe, a stosujemy te z potasem i fosforem. Warto też korzystać z organicznych rozwiązań jakimi są np. kompost czy gnojówki roślinne.
Czytaj również: Oprysk na ćmę bukszpanową. Jak zrobić go w domu?
Sierpień kończy się w momencie trwania fazy liścia - wtedy też zbieramy warzywa i owoce - w szczególności liściaste, ale nie tylko. Warto wówczas posiać rukolę, roszponkę oraz późne odmiany szpinaku. Z powodzeniem możemy wrócić do robienia przetworów.