Reklama

Reklama

Jak planować prace w ogrodzie zgodnie z fazami Księżyca? Kalendarz księżycowy ogrodnika na sierpień 2022 r.

Sierpień jest miesiącem, w którym każdy ogrodnik ma co robić. To przede wszystkim czas zbiorów warzyw i owoców, ale także pielęgnacji roślin, które skończyły już plonowanie. Między innymi przycinamy wtedy niektóre drzewa i krzewy, przesadzamy i rozmnażamy byliny. Podpowiadamy, jak zaplanować prace w ogrodzie według faz Księżyca.

Sierpniowe prace w ogrodzie

  • Sierpień w ogrodzie to głównie moment zbiorów i robieniem przetworów. 
  • Można wtedy też wysiewać niektóre warzywa, przesadzać, odmładzać, rozmnażać rośliny wieloletnie. 
  • W sierpniu warto posadzić także niektóre kwiaty cebulowe, które pięknie zakwitną jesienią.
  • W tym czasie warto też pamiętać o cięciu drzewek owocowych i krzewów. 
  • Troską trzeba też otoczyć rośliny, które już skończyły już plonować - np. porzeczki czy agrest, ale również zapewnić optymalne warunki do dojrzewania innych owoców.
  • Sierpień to także miesiąc, w którym trzeba pamiętać o zmianach w nawożeniu. Zamiast stosowanych do tej pory nawozów mineralnych bogatych w azot, należy zaopatrzyć się w odżywki fosforowe i potasowe (tzw. nawozy jesienne).

Kalendarz księżycowy na sierpień 2022 r.

Jak zakłada kalendarz księżycowy, poszczególne fazy Księżyca szczególnie sprzyjają niektórym czynnościom wykonywanym w ogrodzie, dla innych są zaś niekorzystne. Podpowiadamy, co najlepiej zrobić w sierpniu i jak rozplanować prace, aby wszystko poszło zgodnie z naszymi oczekiwaniami.
Zanim jednak przystąpisz do zapoznawania się z tą instrukcją, zapamiętaj jedną istotną kwestię - pierwszy dzień każdej fazy Księżyca nie sprzyja pracom ogrodniczym, ani robieniu przetworów.

Czytaj również: Co sadzić w sierpniu? Te kwiaty będą zachwycać aż do jesieni

Kalendarz ogrodnika: Nów Księżyca (kwadra liścia): 28 lipca - 4 sierpnia

Faza ta swój początek ma końcem lipca - jest to czas bardzo korzystny dla siania roślin, szczególnie tych liściowych. Na początku sierpniu siejemy m.in. głowiastą sałatę masłową, kapustę włoską i pekińską, a przez resztę miesiąca również szpinak, sałatę liściową, roszponkę czy rukolę.

Reklama

Nów księżyca to też dobry czas na zbieranie plonów - owoców oraz warzyw "naziemnych" - jabłek, gruszek, jeżyn, brzoskwiń, ale także pomidorów, ogórków, cukinii. Wtedy też zebrane rośliny można od razu wykorzystać do zrobienia przetworów.

Kalendarz ogrodnika: I kwadra Księżyca (kwadra owocu): 5-11 sierpnia

Pierwsza kwadra Księżyca nazywana jest również "kwadrą owocu". Jest to najlepszy czas na zbiór owoców i warzyw (za wyjątkiem korzeniowych) - m.in. pomidorów, ogórków, cukinii, bakłażanów, papryki.

Ten tydzień to idealny czas na zrobienie rozsady truskawek i poziomek. Na stałe miejsca zaś zależy wówczas przesadzić siewki roślin dwuletnich (np. bratków, goździków brodatych, malw), które zakwitną w przyszłym roku.

Kwadra owocu jak i liścia to najlepszy czas na skoszenie trawnika  - jeśli zależy nam na szybkim jego wzroście.

Zobacz też: Kiedy sadzić róże i jak o nie dbać?

Pełnia księżyca (kwadra korzenia): 12-18 sierpnia

W dzień po pełni zaczyna się okres zbioru warzyw korzeniowych (m.in. marchwi, buraków, pietruszki korzeniowej), ale również cebuli i czosnku.

W tym czasie warto zająć się przesadzaniem i rozsadzaniem bylin. Możemy wówczas odmłodzić irysy, żurawki (jeśli tego wymagają) lub np. rozsadzić piwonie, floksy, przekwitnięte liliowce, skalnice itp. Można także wykonać sadzonki zielne i zdrewniałe różnych krzewów.

W kwadrze korzenia sadzimy też cebule kwiatów, które powinny zakwitnąć jeszcze tegorocznej jesieni (zimowitów, krokusów jesiennych). 

Jeśli nie zależy nam na szybkim odrastaniu trawnika, skośmy go w tej lub następnej fazie.

III kwadra Księżyca (kwadra uprawy) w kalendarzu ogrodnika: 19-26 sierpnia

W kwadrze uprawy, podczas gdy Księżyc zanika, nie siejemy i nie sadzimy roślin. Nie jest to również najlepszy czas dla zbioru owoców czy robienia przetworów, za to idealny moment na zbiór warzyw korzeniowych. W tej fazie Księżyca również walka z chwastami oraz szkodnikami będzie niezwykle skuteczna.

W III kwadrze Księżyca warto również poświęcić czas na przycinaniem drzew i krzewów. Sierpień to termin wykonywania cięcia prześwietlającego po zbiorach wiśni, czereśni, wczesnych odmian grusz czy śliw. W przypadku późniejszych odmian jabłoni i grusz przycinamy gałęzie, żeby zagwarantować owocom lepszy dopływ słońca. Po zbiorach przycinamy także porzeczki i maliny owocujące latem. W tym czasie ostatni raz możemy przyciąć żywopłoty z krzewów zrzucających liście.

Kwadra uprawy to moment okopywania i spulchniania ziemi, jak i nawożenia. Pomijamy w tym czasie nawozy azotowe, a stosujemy te z potasem i fosforem. Warto też korzystać z organicznych rozwiązań jakimi są np. kompost czy gnojówki roślinne.

Czytaj również: Oprysk na ćmę bukszpanową. Jak zrobić go w domu?

Nów Księżyca (kwadra liścia): 27 sierpnia - 3 września

Sierpień kończy się w momencie trwania fazy liścia - wtedy też zbieramy warzywa i owoce - w szczególności liściaste, ale nie tylko. Warto wówczas posiać rukolę, roszponkę oraz późne odmiany szpinaku. Z powodzeniem możemy wrócić do robienia przetworów.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy