Co robić, gdy krwawią dziąsła?
Zauważyłeś, że po myciu zębów na twojej szczoteczce pojawiają się ślady krwi? Jeśli stało się tak tylko raz, nie ma powodów do obaw. Jednak jeżeli problem pojawia się często, może być oznaką choroby. Krwawienie dziąseł wynika najczęściej z nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, ale często ma bardziej złożone podłoże. Poniżej dowiesz się więcej na ten temat.
Sprawdź, czy w twojej diecie nie brakuje witamin i mikroelementów
Jedną z przyczyn tej przypadłości jest niedobór witaminy C, która bierze udział w produkcji włókna kolagenowego będącego składnikiem tkanek naszego organizmu. Kiedy kolagen nie tworzy się prawidłowo, bakterie łatwiej przenikają przez tkankę dziąseł, a to ułatwia wystąpienie stanu zapalnego. Współcześnie niedobory witaminy C zdarzają się jednak dość rzadko i dotyczą głównie sytuacji niedożywienia, np. gdy przez długi czas stosujemy restrykcyjną dietę zupełnie pozbawioną warzyw i owoców, albo w przebiegu chorób układu pokarmowego, np. przy wrzodach żołądka.
Przyczyną krwawień może być również zbyt niski poziom wpływającej na proces krzepnięcia krwi witaminy K. Jej niedobory mogą się pojawić u osób, które długo zażywają antybiotyki.
Jeśli mamy skłonność do takich krwawień, ważne jest, aby w naszej codziennej diecie nie zabrakło produktów bogatych w witaminy A i E oraz cynk. Składniki te wpływają na stan śluzówek oraz na szybkość gojenia się ran. Ich niedobór może spowodować, że rany na dziąsłach będą goiły się wolniej i krwawiły mocniej.
Zazwyczaj jest to związane z nadmiarem kamienia nazębnego
Krwawienie dziąseł to najczęściej skutek niewłaściwej higieny – zarówno zbyt intensywnej, jak i niedostatecznej. Energicznie szorując zęby, mechanicznie uszkadzamy tkankę i doprowadzamy do krwawienia.
Rzadkie mycie zębów prowadzi natomiast do nadmiernego rozwoju bakterii, które w połączeniu ze śliną i resztkami jedzenia tworzą płytkę bakteryjną. Płytka nazębna, która nie jest systematycznie usuwana, przekształca się w zmineralizowany kamień, który wnika pod dziąsła, odpycha je od korzeni i wywołuje stan zapalny.
Kiedy dziąsła krwawią, należy je myć i masować, używając miękkiej szczoteczki i prowadząc ją od korzeni w stronę koron, tak by nasuwać dziąsła na zęby.
Kamień może się także gromadzić w nieszczelnych uzupełnieniach protetycznych – mostach i koronach ceramicznych. Efektem jest ból, obrzmienie dziąseł i ich krwawienie. Takie objawy mogą jednak być również skutkiem nieprawidłowego założenia plomb, które podrażniają dziąsło, wywołując stan zapalny. W takiej sytuacji wypełnienia należy wymienić lub poprawić ich ułożenie.
Przyczyną mogą być takie choroby, jak anemia i niewydolność wątroby
Krew, która pojawia się na dziąsłach, może być objawem skazy krwotocznej spowodowanej wytwarzaniem przez organizm zbyt małej ilości czynników krzepnięcia lub innymi chorobami krwi i szpiku kostnego. Czasem jest to pierwszy objaw anemii.
Tego typu schorzeniom towarzyszą zwykle także inne objawy: zmęczenie, bladość skóry, łamliwość włosów i paznokci, przedłużające się krwawienia miesiączkowe, skłonność do siniaków. W przypadku ich wystąpienia trzeba się skonsultować z lekarzem i wykonać badania krwi oraz badania na obecność krwi utajonej w kale.
Krwawienie (z dziąseł i innych błon śluzowych) może być także objawem niewydolności wątroby (narząd ten jest odpowiedzialny za produkcję czynników krzepnięcia krwi).
Inne przyczyny tej dolegliwości to uboczne skutki stosowania niektórych leków: antykoncepcyjnych, przeciwbólowych (NLPZ) oraz preparatów stosowanych w leczeniu astmy, alergii, nadciśnienia tętniczego.
Po konsultacji lekarskiej i modyfikacji leczenia problem powinien zniknąć.