Co robić w razie stłuczki?
Sposób postępowania zależy między innymi od tego, czy zniszczeniu uległy tylko auta, czy też są poszkodowani
- Wracałam wieczorem do domu, padał deszcz. Moje auto wpadło w poślizg, tak samo jak jadące przede mną. Doszło do stłuczki. Na szczęście, dogadałam się z tamtym kierowcą, nie wzywaliśmy policji. A co powinien zrobić kierowca w takiej sytuacji, zgodnie z zasadami? - zapytała.
- To zależy przede wszystkim od tego, czy doszło do kolizji, czy wypadku.
- Na czym polega różnica?
- Do kolizji dochodzi wówczas, gdy żaden z uczestników nie poniósł obrażeń. I są tylko szkody materialne, czyli zniszczenia pojazdów.
- A wypadek?
- Ma miejsce wtedy, jeśli są poszkodowani. To znaczy co najmniej jeden z uczestników jest ranny lub poniósł śmierć.
- Czy jest coś, co powinien zrobić kierowca zarówno w razie kolizji, jak i wypadku?
- W obu przypadkach trzeba przede wszystkim zapewnić bezpieczny ruch na drodze. Jeśli to możliwe, należy usunąć pojazd, by nie tamował ruchu. Nie wolno tego jednak zrobić, jeśli w wypadku są ranni lub zabici.
- Czy pojazd należy jakoś oznakować?
- Tak. Trzeba włączyć światła awaryjne i w odpowiedniej odległości od pojazdu umieścić trójkąt ostrzegawczy.
- Czyli w jakiej odległości?
- To zależy, na jakiej drodze doszło do wypadku. Np. poza terenem zabudowanym w odległości 30-50 m za samochodem. 100 m - na autostradzie czy drodze ekspresowej. Za pojazdem lub na nim na wysokości nie wyższej niż 1 m - na terenie zabudowanym.
- A jeśli są ranni?
- Należy udzielić im niezbędnej pomocy, wezwać pogotowie i policję. Nie można też podejmować działań, które mogłyby utrudnić ustalenie przyczyny wypadku. Tzn. przede wszystkim - nie zmieniać nic na miejscu wypadku, by nie zatrzeć śladów.
- Czy zawsze trzeba zawiadamiać policję?
- Zawsze, jeśli doszło do wypadku. W przypadku kolizji - wtedy, gdy uczestnicy są pod wpływem alkoholu. Albo nie można ustalić, kto spowodował stłuczkę. Także gdy drugi kierowca nie ma polisy oc lub budzi ona wątpliwości.
- A jeśli wezwanie policji nie jest konieczne?
- Trzeba wówczas spisać oświadczenie. Oświadczenie dla poszkodowanego spisuje kierowca, który spowodował wypadek. Można to zrobić na druku, który większość firm ubezpieczeniowych dołącza do polisy. Warto go wozić w samochodzie. W oświadczeniu sprawca wypadku powinien dobrowolnie przyznać się, że spowodował kolizję.
l art. 44, 50 ustawy z 20.06.1997 r. - Prawo o ruchu drogowym
PORAD UDZIELA
Izabela Rogowska mgr ekonomii, absolwentka Studium Prawa Handlowego