Co trzeba zrobić, żeby gazania w ogrodzie pięknie kwitła? O tych zasadach musisz pamiętać
Gazania to wyjątkowa roślina z uwagi na swoje pochodzenie. Uprawiana w ogrodzie i na balkonie pięknie prezentuje się na rabatach – w połączeniu z innymi roślinami. Nie ma zbyt dużych wymagań związanych z pielęgnacją, jednak trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki stanowiskowe. Jak uprawiać gazanię? Kiedy i jak długo kwitnie gazania? Jak przezimować tę roślinę? Wyjaśniamy.
Gazania – kiedy i jak długo kwitnie?
Gazania w ogrodzie kwitnie od wiosny i przez całe lato. Niekiedy nawet do października. Najistotniejszą rzeczą związaną z tym, czy gazania kwitnie prawidłowo, jest zapewnienie odpowiedniego stanowiska.
Jeśli posadzimy ją w cieniu, może w ogóle nie wykształcić kwiatów lub mieć je małe i zamknięte. Gazania najlepiej rośnie i kwitnie w pełnym słońcu. Preferuje ciepłe stanowiska, choć toleruje również krótkotrwałe wahania temperatury.
Gazania – jak sadzić i kiedy siać?
Kwiaty gazanii można rozmnażać za pomocą nasion. Nasiona gazanii wysiewa się w lutym lub marcu do skrzynek i przechowuje w ciepłym i dostępnym do światła miejscu. Kiedy siewki wytworzą pierwsze liście właściwe, rośliny się pikuje, a po minięciu wiosennych przymrozków wystawia na balkon lub sadzi na miejsce stałe w ogrodzie.
Najczęściej jednak kupuje się gotowe sadzonki gazanii. Takie rozwiązanie jest co prawda droższe, ale w ten sposób uzyskamy silne, zdrowe, dorodne sadzonki i możemy nabyć rośliny o takiej barwie i odmianie kwiatów, jaka najbardziej nam odpowiada.
Gazania – uprawa i pielęgnacja
Gazania najlepiej rośnie na piaszczystym i przepuszczalnym podłożu. Gleba nie powinna być zbyt wilgotna, ale w lecie, przy wysokich temperaturach, koniecznie jest regularne podlewanie i ściółkowanie.
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie gazanii jest staranne odchwaszczanie, które ma na celu zatrzymanie rozwoju chwastów oraz zmniejszenie parowania wody z podłoża. Ważne jest także regularne przycinanie zwiędłych kwiatostanów, sprzyjające tworzeniu się wielu nowych pąków.
Ilość i częstotliwość nawożenia gazanii zależy od żyzności podłoża. Rośliny na glebach ubogich i kamienistych należy nawozić regularnie co 2-3 tygodnie. Z kolei gazanie na glebach zasobnych można zasilać raz w miesiącu. Najlepsze będą nawozy mineralne wieloskładnikowe przeznaczone dla roślin kwitnących.
Należy również chronić gazanię od szkodników oraz obserwować, czy nie pojawiają się na roślinie żadne zmiany, które mogą zwiastować chorobę.
Gazania – podlewanie
Gazania to kwiat, który dobrze znosi krótkotrwałe susze. Roślinę powinno się podlewać dopiero, kiedy ziemia wokół niej całkowicie wyschnie. Jeśli gleba wokół rośliny jest zbyt wilgotna, korzenie gazanii mogą zacząć gnić. Częstsze podlewanie to konieczność tylko w przypadku braku opadów.
Gazania – jak przezimować?
Ze względu na dość chłodny klimat gazanie w Polsce są uprawiane jako rośliny jednoroczne. Jeśli chcemy, by przetrwały naszą zimę, powinniśmy je przenosić do jasnego pomieszczenia na kilka najzimniejszych miesięcy. Powinno się ją zimować w pomieszczeniu o temperaturze około 10 st. C. Tak przezimowaną roślinę należy posadzić wiosną, pamiętając wcześniej o jej przycięciu.
Zobacz też: