Reklama

Reklama

Co zrobić, gdy na urlopie stracisz dokumenty

Wakacje to okres żniw dla złodziei, strzeżmy więc portfeli jak oka w głowie! Jeżeli jednak ukradną ci lub zgubisz dowód, paszport czy karty płatnicze, zachowaj zimną krew i zgłoś ten fakt jak najszybciej odpowiednim władzom.

Dowód osobisty: udaj się do urzędu gminy lub konsulatu

Jeśli zaginie w kraju: - zgłoś to osobiście do najbliższego urzędu gminy; - urząd wyda ci zaświadczenie potwierdzające utratę dowodu, które będzie ważne do czasu wydania nowego; - urząd powiadomi także gminę, która wydała dowód, a ta go unieważni.

Uwaga! Utratę dowodu zgłoś na policji tylko wtedy, gdy jesteś pewna, że go skradziono. Po powrocie z urlopu niezwłocznie złóż wniosek o wydanie nowego dowodu. Gdyby w tym czasie zaginiony dokument się odnalazł, zwróć go do urzędu.

Ważne! Aby uniknąć wykorzystania dowodu przez złodzieja (np. do zaciągnięcia kredytu), zgłoś stratę do ogólnopolskiego Systemu Dokumentów Zastrzeżonych (więcej na: www.dokumentyzastrzezone. pl). Jeśli dowód zaginie w innym kraju Unii, zgłoś utratę do najbliższej polskiej placówki dyplomatycznej (tak jak przy utracie paszportu).

Reklama

Paszport: powiadom ambasadę albo konsulat

Poza Unią Europejską możemy poruszać się tylko z paszportem, więc gdyby zaginął, musimy szybko wyrobić paszport tymczasowy.

W tym celu należy:

- zgłosić kradzież na najbliższym posterunku policji (pamiętaj o potwierdzeniu),

- udać się do polskiego konsulatu lub ambasady i wypełnić wniosek o wydanie paszportu tymczasowego.

Do wniosku załącz: dwa zdjęcia paszportowe, opłatę paszportową, policyjny raport o kradzieży dokumentu.

Ale uwaga! W przypadku kradzieży pieniędzy placówka może pożyczyć kwotę potrzebną na powrót do kraju lub pośredniczyć w przekazaniu pieniędzy od rodziny.

Prawo jazdy, dowód rejestracyjny: zgłoś utratę do starostwa

O utracie prawa jazdy lub dowodu rejestracyjnego należy powiadomić starostwo powiatowe (lub wydział komunikacyjny urzędu gminy) - tam, gdzie mieszkasz.

Ale uwaga! Jeśli te dokumenty skradziono, zgłoś to w najbliższym komisariacie.

Urząd komunikacji wyda wtórnik prawa jazdy. W urzędzie należy okazać zaświadczenie z policji lub złożyć oświadczenie o utracie dokumentu. Potrzebne jest również jedno zdjęcie i dowód osobisty (do wglądu) i poświadczenie opłaty. Opłata za wydanie prawa jazdy wynosi 100 zł (niezależnie od kategorii) i dodatkowo 0,50 zł tzw. opłaty ewidencyjnej. Pamiętaj! Jeżeli odzyskasz utracone prawo jazdy lub dowód rejestracyjny, zwróć te dokumenty do urzędu.

Karty płatnicze

  • Ukradzioną kartę zastrzeż w banku, który ją wydał, lub na całodobowej infolinii 703 703 303 (4,88 zł za min). Tu zablokujesz karty bankowe, rabatowe i stałego klienta.
  • NOWOŚĆ! Posiadacze kart zbliżeniowych mogą czuć się bezpieczniej. W przypadku kradzieży stracą maks. 50 euro (ok. 210 zł). Straty powyżej tej kwoty pokryje bank.
  • Gdy zaginie ci inna karta, np. kredytowa, to bank - tak jak dotychczas - odpowiada za twoje straty powyżej 150 euro (ok. 625 zł).
Naj
Dowiedz się więcej na temat: dokumenty | zagubione dokumenty | wakacje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy