Co zrobić, kiedy skrzydłokwiat nie kwitnie?
Skrzydłokwiaty to jedne z tych roślin, które wdzięcznie prezentują się w naszych domach. Ich ozdobą są intensywnie zielone liście, ale także i kwiaty wyrastające na długich łodygach. Jednak czasem dzieje się tak, że skrzydłokwiat jak na złość nie kwitnie, co wprawia w irytację nawet najbardziej cierpliwe osoby. Zamiast siedzieć z założonymi rękami i czekać, warto działać, bo czasami kilka zabiegów, może przynieść wymierne rezultaty. Sprawdźmy, co zrobić, kiedy skrzydłokwiat nie kwitnie.
Ważne jest miejsce
Jeśli wydaje nam się, że miejsce, w którym wdzięcznie ma prezentować się nasza roślina, może być przypadkowe, to bardzo się mylimy. Gdy stoi w miejscu zacienionym albo niedostatecznie oświetlonym, nie powinniśmy się dziwić, że skrzydłokwiat nie kwitnie. W takiej sytuacji zmiana miejsca może zdziałać cuda: wystarczy przenieść go w jaśniejsze miejsce. Warto pamiętać, że skrzydłokwiat zakwitnie, ale tylko wtedy, gdy ekspozycja będzie odznaczała się światłem rozproszonym (np. za firanką). Zbyt intensywne promienie słońca sprawią, że liście szybko ulegną poparzeniom słonecznym.
Polecamy: Figowiec benjamina: Jak go nawozić?
Uważaj na nawodnienie
Skrzydłokwiat nie kwitnie? Być może problemem jest nieregularne podlewanie zwłaszcza wtedy, kiedy ma zbyt mokre albo zbyt suche podłoże! Jak podlewać skrzydłokwiat, żeby zakwitnął? Ważna jest regularność i ciągłe monitorowanie stanu gleby: jeśli wierzchnia warstwa przeschnie to znak, że trzeba uzupełnić (w niewielkiej ilości) wodę. A co zrobić, kiedy skrzydłokwiat nie kwitnie i widzimy, że ziemia w doniczce jest mokra? Rośliny nie trzeba spisywać na straty, ale trzeba działać zdecydowanie.
Warto skrzydłokwiat wyciągnąć wraz z bryłą korzeniową. Jeśli jest bardzo mokra, widać ślady pleśni lub grzyba, a całość pachnie stęchlizną, to warto całkowicie wyciągnąć go z ziemi, usunąć zainfekowane korzenie, zastosować preparat grzybobójczy i zmienić podłoże. Takiego skrzydłokwiatu nie wolno przez jakiś czas podlewać, tylko poczekać, aż zaaklimatyzuje się w nowym środowisku.
Jeśli po wyciągnięciu bryły nie widać niepokojących symptomów, wystarczy go przesuszyć przez kilkanaście dni, a ponowne zakwitnięcie skrzydłokwiatu, to tylko kwestia czasu.
Zobacz również: Jak rozmnożyć pieniążka?
Nawożenie
W wypadku, gdy zapominamy o nawożeniu, nie mamy co się dziwić, że skrzydłokwiat nie kwitnie. Roślina potrzebuje solidnej dawki pierwiastków, które przysłużą się do prawidłowego wzrostu rośliny. Jeśli chcemy wybrać nawóz, to nasze pierwsze kroki powinniśmy skierować do sklepu ogrodniczego. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować domowe nawozy, których wybór jest bez liku!
Przesadzanie
Przesadzenie skrzydłokwiatu powinno odbywać się wczesną wiosną, ale zabieg nie jest wymagany co roku. Zaleca się, że przesadzanie powinno odbywać się raz na dwa lata, a w niektórych przypadkach nawet co trzy. Jednak, kiedy korzenie nie mają miejsca do rozrostu, to okazuje się, że skrzydłokwiat nie kwitnie. Wtedy trzeba zmienić roślinie doniczkę, ale i tutaj czyha pewne niebezpieczeństwo. Jeśli wybierzemy skrzydłokwiatowi za duży pojemnik, najpierw skupi się na rozroście korzeni, zamiast na tworzeniu nowych liści i kwiatów.
Zobacz także:
Hortensja drzewiasta: Dlaczego warto mieć ją w ogrodzie?
Te rośliny możesz uprawiać w samej wodzie. Doskonale poradzą sobie bez ziemi