Jak przesadzać i rozmnażać skrzydłokwiat?

Już sama nazwa rośliny jest w stanie działać na wyobraźnię. Skrzydłokwiaty zdobią nasze mieszkania intensywnie zielonymi, błyszczącymi liśćmi oraz bardzo efektownymi kwiatami. Doceniane są zarówno przez swój wygląd, jak i prostotę pielęgnacji. Trzeba jednak wiedzieć, jak przesadzać skrzydłokwiat, by zapewnić mu najlepsze warunki do rozwoju. Kiedy to zrobić i na co należy szczególnie uważać?

Z pielęgnacją skrzydłokwiatu poradzą sobie nawet początkujący miłośnicy roślin doniczkowych
Z pielęgnacją skrzydłokwiatu poradzą sobie nawet początkujący miłośnicy roślin doniczkowych123RF/PICSEL

Kiedy przesadzać skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat, zwany także skrzydłolistem, jest stworzony dla osób, którym zależy na roślinnym akcencie w mieszkaniu, ale jednocześnie nie mają głowy do skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Na co dzień skrzydłokwiat zalicza się do roślin mało wymagających. Wystarczy znajomość podstawowych zasad dbania o roślinę doniczkową, by odwdzięczył się widokiem dekoracyjnych liści oraz efektownych kwiatów.

Jednym z istotniejszych zabiegów jest przesadzanie. Za pracę należy zabierać się w momencie, gdy zauważymy, że dotychczasowa doniczka robi się za ciasna dla rozrośniętego systemu korzeniowego.

Jak często przesadzać skrzydłokwiat? Czynność tę wykonujemy raz na dwa lata. Czasem jednak okazuje się, że zachowanie odstępu trzech lat w zupełności wystarczy.

Kiedy należy przesadzić roślinę? Zabieg ten najlepiej jest wykonywać wczesną wiosną: zacząć można już w lutym, nie należy robić tego później niż w kwietniu.

Jak przesadzić skrzydłokwiat krok po kroku?

Choć nie trzeba wykonywać tego zbyt często, szybko uda się dojść do wprawy. Zabieg nie jest skomplikowany, lecz warto trzymać się podstawowych wskazówek związanych z przesadzaniem skrzydłokwiatu.

  • Przygotowujemy miejsce, w którym roślina będzie rozwijać się bujnie. Jaka doniczka do skrzydłokwiatu sprawdzi się najlepiej? Powinna być wyższa i odrobinę szersza od poprzedniej.

  • By zapewnić roślinie odpowiednie warunki, niezbędny jest wybór podłoża do skrzydłokwiatu. Najbardziej sprzyja mu ziemia żyzna, próchniczna i dobrze przepuszczalna, by nie kumulowała nadmiaru wilgoci. Dobrze jest uwzględnić także torf. Improwizacja w tej dziedzinie może skutkować żółknięciem liści oraz gniciem korzeni, co prowadzi do pogorszenia się stanu rośliny, a wreszcie jej obumierania.

  • Kolejnym etapem jest, oczywiście, wyjęcie rośliny z doniczki, w której do tej pory się rozwijała. Ostrożnie usuwamy jak największą ilość starego podłoża, uważając, by nie naruszyć korzeni skrzydłokwiatów. Jeśli jednak zauważymy, że część z nich jest uszkodzona lub nadgniła, wyeliminujmy je precyzyjnie przy użyciu ostrego sekatora.

  • Podczas przesadzania skrzydłokwiatu do nowej doniczki i obsypywania go ziemią, starajmy się unosić go nieco do góry. Ułatwimy w ten sposób korzeniom ułożenie się w nowych warunkach.

Dwie pieczenie na jednym ogniu, czyli rozmnażanie skrzydłokwiatu

Moment przesadzania rośliny dobrze jest wykorzystać również na jej rozmnożenie. To doskonały sposób na to, jak ożywić skrzydłokwiat. Nie należy jednak robić tego za każdym razem - wystarczy raz na trzy lub cztery lata. W celu rozmnożenia wystarczy podzielić rozrośniętą bryłę korzeniową przy pomocy noża i przełożyć sadzonki do nowych niewielkich doniczek. Zwykle udaje się uzyskać dwie lub trzy sztuki, które powiększą naszą kolekcję roślin doniczkowych. Najlepiej, by były ulokowane w zacienionym miejscu o temperaturze 20-22°C.

Przesadzanie roślin doniczkowych jest jednym z najważniejszych zabiegów w domowej uprawie
Przesadzanie roślin doniczkowych jest jednym z najważniejszych zabiegów w domowej uprawie123RF/PICSEL

Roślinna moc, czyli dlaczego warto uprawiać skrzydłokwiaty?

Widok ozdobnych roślin to powód do dumy i duża przyjemność. Okazuje się jednak, że skrzydłokwiat ma również kojący wpływ na narząd wzroku. Soczysta zieleń jego liści pozwoli odpocząć oczom, które zmęczone są długim wpatrywaniem się w ekran komputera, telefonu lub telewizora.

Co więcej, skrzydłokwiat ma też zdolność oczyszczania powietrza i pochłaniania toksycznych substancji. Nie miejmy oporów przed wstawieniem doniczki do sypialni lub salonu, w którym często się relaksujemy, by poprawić jakość odpoczynku i snu. 

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas