Co zrobić, żeby begonia kwitła bujnie przez całe lato aż do jesieni? Pięć trików

Begonie to niezwykle uniwersalne rośliny. Sprawdzają się w uprawie domowej, ale fenomenalnie zdobią także tarasy, balkony i ogrody. Wybierać można spośród licznych odmian. Wśród nich znajdują się okazy, których kwitnienie naprawdę robi wrażenie. Chcesz cieszyć się tym efektem przez cały sezon? Sprawdź, co robić, aby begonie w ogrodzie kwitły obficie aż do jesieni. Dzięki naszym wskazówkom z tym zadaniem poradzi sobie każdy.

Poznaj tajniki pielęgnacji begonii w ogrodzie
Poznaj tajniki pielęgnacji begonii w ogrodzie123RF/PICSEL

Begonia w ogrodzie: Przyjaciółka nowicjuszy

Na uprawę begonii mogą zdecydować się nawet początkujący ogrodnicy. Nie jest bardzo wymagająca, jeśli chodzi o warunki i zabiegi ogrodnicze. Zachowanie podstawowych zasad pielęgnacji pozwoli cieszyć się efektownymi dywanami lub kaskadami (w zależności od wybranej odmiany) barwnych kwiatów. Dodatkowo łatwo jest ją wkomponować w ogrodową przestrzeń, pięknie prezentuje się na rabacie w towarzystwie innych gatunków.

Ogrodowe błędy. Co robimy źle przy pielęgnacji ogrodu? infoWire.pl

Jakie odmiany begonii najlepiej nadają się do ogrodu?

O ile w uprawie domowej często wybierane są odmiany, których najbardziej ozdobnym elementem są liście, o tyle w ogrodzie bardzo dobrze czują się begonie o wielobarwnych kwiatach. Zaliczają się do nich:

  • begonia bulwiasta,
  • begonia stale kwitnąca,
  • begonia kaskadowa - najpiękniej prezentuje się w podwieszanych donicach i na tarasach, kiedy jej kwiaty tworzą kolorowe wodospady.

Zastanawiasz się, w jakim terminie możesz liczyć na najbardziej spektakularne efekty uprawy i kiedy kwitnie begonia w ogrodzie? Kwiaty pojawiają się już w czerwcu, podziwiać je można przez całe lato, a jeśli odpowiednio zadbasz o swoje rośliny, ich widokiem będziesz cieszyć się nawet do października. Sprawdź więc, jak pielęgnować begonie.

Zasady podlewania begonii w ogrodzie

Oczywiste jest, że rośliny potrzebują wody do życia. W przypadku begonii umiejętne podlewanie jest jednym z głównych czynników, które warunkują bujne i długie kwitnienie. Weź pod uwagę, że roślina dużo lepiej zniesie dłuższe przerwy w dostarczaniu wody, niż jej przelewanie. Jest w stanie magazynować pełną ilość płynu, dzięki czemu przetrwa bez szwanku chwilową suszę lub ogrodnicze zapominalstwo.

Z kolei nadmiar wody może objawiać się ciemnymi przebarwieniami na kwiatach i liściach, a w dalszej perspektywie gniciem zarówno kwiatów, jak i łodyg.

Umiarkowane nasłonecznienie to raj dla begonii

Choć niektórzy ogrodnicy uważają begonie za rośliny odpowiednie do cienia, do pełnego rozkwitu potrzebują kontaktu ze słońcem. Dobrze jest znaleźć dla nich stanowisko, na którym promienie słoneczne będą docierać do nich najintensywniej z samego rana przez cztery godziny. W takich warunkach nie musisz martwić się, że roślina ekspresowo wyschnie lub zostanie poparzona.

Jakie podłoże dla begonii wybrać?

To jedna z kluczowych spraw, jeśli chcesz oglądać kwiaty begonii do jesieni. Konieczna jest gleba żyzna i przepuszczalna. Roślina najlepiej czuje się w podłożu o odczynie obojętnym, ewentualnie lekko kwaśnym. Niech wybór ziemi nigdy nie będzie dziełem przypadku.

Ciężkie i gliniaste podłoże może być bowiem przyczyną pogarszania się stanu begonii. Rozpoznasz to na podstawie pożółkłych liści i gnijących łodyg. Nie ma szans, by taki egzemplarz wypuścił spektakularne kwiaty.

Na balkon czy do ogrodu? Znajdź begonię idealną dla siebie
Na balkon czy do ogrodu? Znajdź begonię idealną dla siebie123RF/PICSEL

Nie pomijaj nawożenia

Stosowanie nawozów pobudzi begonie do kwitnienia, więc nie warto ich pomijać. Najlepiej sprawdzają się preparaty dedykowane begoniom lub roślinom kwitnącym o stosunkowo wysokiej zawartości fosforu. Zasilanie nawozem warto stosować co dwa lub trzy tygodnie przez cały sezon letni.

Przed dostarczeniem odżywki begonie należy podlać - nawożenie suchych roślin może im poważnie zaszkodzić! Pamiętaj również, że stosowanie nawet profesjonalnych i sprawdzonych preparatów nie przyniesie upragnionych rezultatów, jeśli wszystkie inne aspekty pielęgnacji begonii zostały zaniedbane.

Porządki na rabacie

Jeśli jesteś dopiero na początku sezonu, spróbuj ostrożnie wyłamywać pierwsze pąki kwiatowe - choć może brzmieć to drastycznie, zabieg pobudzi roślinę do wzrostu! Regularnie usuwaj zwiędłe kwiatostany, co również zmobilizuje begonię do wytwarzania nowych kwiatów i przedłuży okres kwitnienia.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas