Pięć roślin, których nie należy przycinać latem
Przycinanie to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, którego żaden ogrodnik nie powinien pomijać. To dzięki niemu panujemy nad ogrodem, umożliwiając roślinom bujny i zdrowy wzrost, a także przetrwanie niesprzyjających warunków bez szwanku. Choć wiele gatunków wymaga letniego cięcia, istnieją okazy, którym ono zdecydowanie nie służy. Zanim sięgniesz po sekator lub nożyce, zapoznaj się z naszą listą roślin, których nie należy przycinać latem.
Hortensja
W polskich ogrodach szczególną popularnością cieszą się hortensje bukietowe i hortensje drzewiaste. Trudno się temu dziwić! Ich duże i różnobarwne kwiaty robią wrażenie nawet na tych osobach, które nie należą do pasjonatów ogrodnictwa. Czy zdarzyło ci się jednak zastanawiać, dlaczego hortensja nie kwitnie? Czas na ogrodniczy rachunek sumienia! Spektakularne krzewy nie przepadają za letnim cięciem, więc jeśli zdarzyło ci się to w poprzednim roku, z niepożądanymi skutkami możesz borykać się do dziś. Cięcie hortensji zaplanować trzeba na przełom zimy i wiosny.
Pięciornik krzewiasty
To kolejny popularny krzew ozdobny, który jest doceniany zarówno przez walory dekoracyjne, jak i łatwość uprawy i niezbyt duże wymagania. Do tego rośnie szybko i osiąga wysokość do półtora metra. Jego drobne, pięciopłatkowe kwiaty pojawiają się już w maju. Ich widokiem cieszyć się można aż do października, lecz kwitnący krzew najbardziej okazale prezentuje się w czerwcu i lipcu.
Kiedy wykonać cięcie pięciornika? Najlepsze efekty uzyskasz, planując ten zabieg na okres między połową marca a końcem kwietnia. Latem możesz skusić się jedynie na ostrożne usuwanie suchych kwiatostanów.
Perukowiec
Oryginalna nazwa i jeszcze bardziej nietuzinkowy wygląd. Oto znaki rozpoznawcze perukowca, czyli jednego z najpiękniejszych krzewów liściastych, jakiego możemy zaprosić do swojego ogrodu. O walorach estetycznych wyjątkowej rośliny decydują tysiące drobnych, rozgałęzionych szypułek kwiatowych, które tworzą finezyjne zwieńczenie korony. Jak powinno wyglądać cięcie perukowca?
Nie jest to dla niego zabieg niezbędny, lecz może okazać się konieczny ze względu na skłonność krzewu do zbyt bujnego rozwoju długich gałęzi. Bywa to problematyczne zwłaszcza w niewielkich ogrodach. Grunt, by się z tym nie spóźnić! Cięcie należy wykonać najpóźniej w kwietniu - inaczej nie zakwitnie w kolejnym sezonie.
Oleander pospolity
Pewnie niejedna osoba mogłaby stwierdzić, że słowo "pospolity" w nazwie jest dużym nieporozumieniem, ponieważ oleander to jeden z najbardziej eleganckich krzewów ogrodowych. Kwitnie latem, więc pod żadnym pozorem nie należy go w tym czasie przycinać. Nie można jednak całkiem rezygnować z tego zabiegu, bowiem im krzew starszy, tym pojawia się na nim mniej kwiatów. Umiejętne przycinanie oleandra pozwoli zachować jego najpiękniejsze walory.
Do pracy przystąp po zakończeniu kwitnienia - zazwyczaj przypada to na wrzesień. Niektórzy ogrodnicy decydują się na wiosenne cięcie, wybierając termin w okresie od lutego do kwietnia, lecz w takim wariancie trzeba liczyć się ze słabszym kwitnieniem w nadchodzącym sezonie.
O tym pamiętaj! Sok wydobywający się z oleandra ma właściwości trujące. Konieczne jest więc używanie rękawic ochronnych i dokładnie wyczyszczenie narzędzi ogrodniczych po zakończonym cięciu.
Budleja Dawida
Nazywana jest potocznie "motylim krzewem", ponieważ jej okazałe kwiatostany przyciągają do siebie kolorowe owady. Uprawa budlei staje się zatem niezawodnym patentem na ogród niczym z bajki! Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wymaga od ogrodnika sporej dawki uwagi i troski - również w kontekście cięcia.
Z racji tego, że zakwita latem, najlepszym terminem na przeprowadzenie cięcia budlei jest wiosna. Jednocześnie pamiętajmy o tym, że pośpiech nie stanowi najlepszego doradcy. Krzew jest wrażliwy na działanie niskich temperatur, więc zbyt wczesne przycinanie może mu poważnie zaszkodzić. Z podobnych przyczyn nie należy zostawiać tego zabiegu na jesień, kiedy ryzyko przymrozków wzrasta. Postawmy na przełom marca i kwietnia, a budleja w sezonie obsypie się kwiatami.
Polecamy: