Co zrobić, żeby mieć cieplej w mieszkaniu w zimie?
Nadszedł ten moment, kiedy dni robią się już naprawdę chłodne, a temperatura za oknem coraz częściej spada poniżej zera. To znak, że nadchodzi zima! Najwyższa pora, by się do niej przygotować i zadbać o odpowiednią temperaturę w domach i mieszkaniach. Istnieją proste sposoby, dzięki którym uda się zatrzymać jak najwięcej ciepła w pomieszczeniach. To nie tylko kwestia komfortu, ale także zaoszczędzenia niemałych pieniędzy. Nieodpowiednie zarządzanie ogrzewaniem we własnym domu może skutkować niebotycznymi rachunkami.
Izolacja to podstawa
Szczelne okna i drzwi są warunkiem zatrzymania ciepła w mieszkaniu. Bez obaw, nie musisz od razu planować gruntownego i kosztownego remontu. Do ich zabezpieczenia wykorzystać można nawet proste w montażu uszczelki samoprzylepne. W przypadku okien przyda się także masa akrylowa, która bardzo dobrze nadaje się do wypełnienia szczelin, rys i pęknięć.
Skupić się należy także na drzwiach wewnętrznych. Choć na początku może wydawać się to nieco uciążliwe, lepiej je zamykać. Zniwelujemy wtedy ewentualne przeciągi i wychładzanie pomieszczeń.
Przyjrzyj się grzejnikom
Kaloryfery dają nam upragnione ciepło w najbardziej ekonomiczny sposób, jeśli odpowiednio o nie dbamy. Jak to robić?
- Podczas regularnych porządków nie można zapominać o ich czyszczeniu i odkurzaniu. Zalegająca warstwa kurzu i brudu ograniczy przedostawanie się ciepła do mieszkania przy jednoczesnym wysokim zużyciu energii.
- Należy unikać rozwieszania prania bezpośrednio na grzejnikach. Wilgotna odzież stworzy barierę, przez którą ciepłe powietrze nie będzie miało szansy przedostać się do wnętrza.
- Podobnie rzecz wygląda w przypadku długich firanek i zasłon. Jeśli lubisz te elementy wystroju wnętrz, wybieraj taką ich długość, by nie zasłaniały źródeł ciepłego powietrza.
- Użyj prostego patentu, by wzmocnić działanie grzejników. Zwykle są one umiejscowione tuż przy ścianie, więc część ciepła, którą emitują, trafia właśnie tam - nie do środka mieszkania. By temu przeciwdziałać, sięgnij po kawałek tektury lub styropianu, który owiniesz folią aluminiową. Jej błyszcząca strona powinna być skierowana na zewnątrz. Umieść za grzejnikiem, tworząc ekran, dzięki któremu ciepłe powietrze będzie przemieszczać się do pokoju.
Sposób na mroźne noce: W sytuacji, gdy temperatura spada wieczorami do naprawdę niskich wartości, możesz ułożyć bezpośrednio przy oknach firany z grubego materiału, a przy drzwiach koce. Ważne jednak, by nie zasłaniały one kaloryferów.
Nie rezygnuj z wietrzenia mieszkania!
Nawet zimą nie należy unikać wietrzenia mieszkania dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak i tutaj często popełniane są błędy. Rozszczelnianie okien czy uchylanie ich w minimalnym stopniu nie jest dobrym pomysłem. Dużo sensowniejszym rozwiązaniem jest krótkie, ale intensywne wietrzenie mieszkania - oczywiście przy skręconych kaloryferach.
Do grzania podejdź z umiarem
Nie chodzi o to, by maksymalnie oszczędzać i we własnym domu trząść się z zimna. Mieszkań nie należy jednak przegrzewać. Szacuje się, że przy temperaturze wyższej niż 21°C z pomieszczeń może uciekać aż 15 proc. ciepła! Ponadto wysokie wartości paradoksalnie mogą sprawiać, że jesteśmy bardziej podatni na infekcje. Ciepło i zaduch są bardzo częstymi przyczynami bólów głowy.
Nie tylko kaloryfer
By zaoszczędzić na ogrzewaniu jako takim, warto przyjrzeć się innym sprzętom domowym, dzięki którym łatwiej i bardziej ekonomicznie będzie utrzymać upragnioną temperaturę w domu. Mowa przede wszystkim o wyposażeniu kuchennym. Jeśli przygotowujemy obiad na kuchence gazowej lub elektrycznej, lepiej nie robić tego przy zamkniętych drzwiach do kuchni. Niech ciepło, które emituje, ma szansę ogrzać sąsiadujące pomieszczenia. Tak samo jest z piekarnikiem. Gdy już wyjmiesz z niego apetyczne ciasto albo zapiekankę, pozostaw drzwiczki otwarte.